Monitory

Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce już we wrześniu

przeczytasz w 1 min.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma już gotowy projekt dotyczący startu w naszym kraju naziemnej telewizji cyfrowej. W najbliższym czasie powinien on zostać podpisany przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej i zacząć obowiązywać.

Projekt zakłada uruchomienie pierwszych tzw. wysp, czyli obszarów, na którym będzie można odbierać naziemną telewizję cyfrową, już we wrześniu 2009 roku. Na początek będą to: Zielona Góra, Żagań, WarszawaPoznań. Do marca 2010 roku krąg odbiorców poszerzy się o 24 obszarów, a do lipca 2011 – o dodatkowe 16. Przesyłane dane będą kompresowane przy pomocy algorytmu MPEG-4.

Ostateczne wyłączenie nadawania sygnału telewizji analogowej ma nastąpić wraz z końcem 2013 roku.

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  obcypl
  0
  Niestety UKE odrzuciła dokumenty dostarczone przez KRRiT ze względu na brak pewnych zapisów (podobnie jak to było z "lub czasopisma").
  Ponadto mamy 6 nadajników a planują tylko 4 wyspy co też nie podoba się UKE.
  Wniosek - przepychanki potrwają jeszcze kilka miechów i we wrześniu będzie nadal tylko sygnał testowy.
  • avatar
   Fiona
   0
   Niech sobie wprowadzają, przy tych dennych programach w państwowej, filmach w przerwach między reklamami w prywatnych i wszechobecnych gadających głowach (acz nie wiem czy słowo głowa to dobra część ciała - jak sie posłucha tych bzdur) to ja TV zostawię jako 2 monitor do filmów z PC i do konsoli. Jakoś mam przesyt TV (starość ??? ;P)
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    najgorsze jest to że tylko telewizory z najwyższej pułki odbierają sygnał(dekoduja) w standardzie mpg4 ja kupiłem w wrześniu telewizor samsunga z średniej pułki i mam tylko mpg2 co powoduje że odbieram tylko dźwięk telewizji cyfrowej bez obrazu a dekodery hd mpg4 kosztują póki co 400zł. Wiec na razie to nawet niema co patrzeć na ta tv bo dopiero pewnie za lata większość tv będzie miała mpg 4.
    • avatar
     erte0
     0
     Start we wrześniu LOL! Dlaczego u nas wprowadzanie nowych technologii zajmuje tyle czasu?

     @ Drzewek - nie jesteś jedyny... z tym DVB-t obsługującym MPEG2 w telewizorach wtopiło tysiące ludzi. W marketach z elektroniką rzadko informują klienta, że wybrał TV z bezużytecznym w Polsce dekoderem:)
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      kiedyś kupowało się tv na przynajmniej 10lat teraz będziemy zmieniać co 2 lata zeby nadążyć za postępem :) ale TV nie są tak drogie jak kiedyś biorąc pod uwagę cena/pensja. Także TV z MPEG 2 Dasz do kuchni na ścianę a do salonu kupisz nowy :)))

      Bo nie chodzi o samo kodowanie MPEG4, teraz liczy się wysoki kontrast a jak jeszcze pochwalisz się przed znajomymi ze masz podświetlanie LED to już w ogóle bedziesz cool :))

      A tak na poważnie to teraz jest tak że nie stać cię na książki do dziecka i jedzenie ale TV i Sat`ka muszą być....choroba 21 wieku...
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Znaczy ja wiedziałem że nie będę mógł odbierać ale co mogłem poradzić telewizory z mpg4 zaczynają się chyba powyżej 5 tysi. Ale niewiedze sensu dawać dekodera mpg2 skoro mpg4 na pewno dużo droższy nie jest nawet jak by mi ktoś powiedział że trzeba te 200-300 zł dopłacić to by każdy dopłacił a problem powstaje tez taki że każdemu użytkowniku zaczyna się robić kupa sprzętu dvd dek. satelitarny i co jeszcze dekoder telewizji naziemnej i do tego milion pilotów.
       • avatar
        Szymon331
        0
        Do 2013 roku zdążę zmienić telewizor na jakiś nowy. Zapewne wówczas TV z MPEG4 o przyzwoitej przekątnej kosztować będzie około 2000zł parametrami będzie miażdżyć. Może będzie to już TV OLED