Bezpieczeństwo

Nie, Lidl nie rozdaje telefonów

przeczytasz w 1 min.

Na twoją skrzynkę e-mailową dotarła wiadomość pt. Czekamy na twoje potwierdzenie, a nadawcą jest Lidl? Nie, wcale nie jest, a twój adres wcale nie został wylosowany w konkursie i nie trafi do ciebie nowy smartfon. To oszustwo!

Lidl - fałszywe maile

W treści wiadomości można wyczytać, że wystarczy kliknąć przycisk potwierdzający udział w ankiecie Lidl, by już za chwilę móc odebrać smartfona iPhone X lub Samsung Galaxy S9. Jeśli to zrobisz, trafisz na fałszywą stronę sklepu ze wspomnianą ankietą. Po jej wypełnieniu pojawi się prośba o wybór jednego z modeli, podanie danych osobowych oraz wpłacenie 9 zł za odbiór nagrody. 

Lidl mail oszustwo screen

Nie rób tego! Jeżeli uzupełnisz te pola, zapiszesz ankietę i zrobisz przelew, do cyberprzestępcy trafią twoje dane i informacje o twojej karcie:

 • imię i nazwisko, 
 • adres domowy, 
 • adres e-mail, 
 • numer telefonu,
 • numer karty płatniczej, 
 • jej data ważności, 
 • a także kod CVV.

Lidl Mail oszustwo app

To kolejny tego typu atak phishingowy w ostatnim czasie i najpewniej nie ostatni. Eksperci z ESET, którzy poinformowali o tym przypadku, ostrzegają i mają kilka rad dla wszystkich osób, które chciałyby uniknąć nieprzyjemności. 

Jak nie dać się nabrać?

Jak nie dać się nabrać na mailowe oszustwa? Przede wszystkim warto przejrzeć treść takiej wiadomości – błędy logiczne czy językowe to wskazówka, że coś może być nie tak. Należy również przyjrzeć się nadawcy (tutaj jego nazwa, owszem, brzmiała Lidl, ale adres to już info@mail2.anaurk.info, co nie brzmi zbyt wiarygodnie).

Sprawdzaj także adresy, do jakich prowadzą linki – jeśli wyglądają niestandardowo, nie klikaj. W przypadku takich akcja, jak ta, dobrym pomysłem może być także zajrzenie na oficjalną stronę danego podmiotu i upewnienie się, czy dana promocja w ogóle istnieje.

Źródło: DAGMA, ESET

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  człowiek-taboret
  4
  Aż dziwię się po wczorajszym popisaniu się clickbaitem, że tytuł nie brzmi "Lidl rozdaje smartfony Samsung S9 i iPhone X za darmo!", a potem dopiero w treści, że to scam. Taka szansa zmarnowana, pewnie będzie upomnienie od przełożonego.
  • avatar
   TheEquinoxe
   1
   Poważnie trzeba ludzi ciągle przed czymś takim ostrzegać? Ktoś poza jakimiś emerytami jeszcze się na to nabiera?