Klimatyzatory

Lifehack, który może zabić. W sieci krąży idiotyczny pomysł z klimatyzacją

przeczytasz w 2 min.

Upały za oknem skłaniają nas do szukania sposobów na ochłodzenie, ale nie wszystkie pomysły są dobrym rozwiązaniem. W sieci krąży lifehack na domową klimatyzację, który może okazać się bardzo niebezpieczny w użytkowaniu.

Ocieplenie klimatu prowadzi do coraz częstszych i intensywniejszych upałów latem, co skutkuje długotrwałymi falami gorąca i wyższymi temperaturami niż kiedykolwiek wcześniej. Takie ekstremalne warunki pogodowe mają poważne konsekwencje dla zdrowia publicznego, rolnictwa oraz zasobów wodnych. Rośnie też temperatura Bałtyku.

Ekstremalne temperatury stają się normą, wpływając negatywnie na zdrowie ludzi oraz ekosystemy. W miastach wzrasta ryzyko wystąpienia tzw. miejskich wysp ciepła, co dodatkowo potęguje efekt upałów. Niektórzy szukają sposobów na ochłodzenie. Idealnym pomysłem jest dobry klimatyzator lub klimaktor. Niektórzy próbują jednak domowych sposobów na ochłodę.

Niebezpieczny trik z klimatyzacją

W mediach społecznościowych krąży poradnik pokazujący, jak samodzielnie wykonać klimatyzator w domowych warunkach z plastikowej beczki, wentylatora i suchego lodu. Tylko na Facebooku filmik obejrzało 1,6 mln widzów, a post został udostępniony ponad 3 tysiące razy.

Zaprezentowany na filmiku sposób na pewno pozwala schłodzić temperaturę otoczenia (w odróżnieniu od zwykłego wentylatora, który tylko wytwarza ruch powietrza). Problem w tym, że jest to bardzo niebezpieczny pomysł.

Jeden z komentujących zwraca uwagę na szkodliwość pomysłu:

ZŁY POMYSŁ. Suchy lód wydziela opary dwutlenku węgla i w mniejszym pomieszczeniu, które nie jest dobrze wentylowane, zastąpi tlen w pomieszczeniu. Zdecydowanie nie jest to zdrowe, a w najgorszym przypadku może doprowadzić do śmierci.

Suchy lód to tak naprawdę dwutlenek węgla (CO₂) w stanie stałym, który sublimuje w temperaturze pokojowej, uwalniając gazowy dwutlenek węgla. Problem w tym, że dwutlenek węgla wypiera tlen z powietrza, więc stosowanie takiego klimatyzatora w słabo wentylowanych pomieszczeniach może prowadzić do uduszenia.

Przy okazji warto dodać, że suchy lód nie ma smaku i zapachu, co czyni go szczególnie podstępnym. Nawet niewielkie ilości zwiększonego stężenia dwutlenku węgla w powietrzu mogą powodować objawy, takie jak bóle głowy, niewyraźne widzenie, zawroty głowy i duszność.

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Naruto1
  2
  Jakby tak połączyć to z:
  https://www.benchmark.pl/aktualnosci/ulepszaja-robaki-by-przeksztalcic-je-w-bialko.html
  ;)))))))
  • avatar
   BombaX
   2
   Po co i na co ten denny artykuł ? Czy autor widział cenę suchego lodu ?? Kto będzie robił taki ulep ? Beczka ~100PLN, wiatrak ~100PLN, 5kg suchego lodu ~80PLN, reszta śmieci ~50PLN... W podobnej cenie są klimatory.
   • avatar
    studionti
    0
    No i "planeta płonie".
    • avatar
     Marucins
     0
     Sorry a wasz poradnik jest lepszy?
     https://tech.wp.pl/klimatyzacja-domowej-roboty-sprawdzam-czy-to-ma-sens,6398235896862337a
     • avatar
      PaniAsia8
      0
      Klimatyzacji w domu nie mam ale chłodzę się przy wentylatorze stadler form finn. Bez niego ciężko byłoby wytrzymać szczególnie na poddaszu.

      Witaj!

      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

      Połącz konto już teraz.

      Zaloguj przez 1Login