Karty graficzne

Nie wszystkie płyty X58 wspierają SLI

przeczytasz w 1 min.

Pod koniec sierpnia NVIDIA oferowała Intelowi możliwość implementacji technologii SLI na płytach głównych z chipsetem X58. W grę wchodziły dwa sposoby – sprzętowe wsparcie SLI przy pomocy chipu nForce 200 lub programowa obsługa SLI z poziomu BIOS-u. W tym drugim wypadku NVIDIA pobiera opłaty za licencję – według niektórych źródeł około 5 dolarów za każdy egzemplarz płyty. Z uwagi na to, że montowanie nForce 200 wiązało się z dodatkowymi problemami i kosztami, a do tego potrafił się on niemiłosiernie grzać, większość producentów wybrała tę drugą opcję.

Od wielu miesięcy było wiadomo, że większość płyt X58 obsługuje zarówno technologię NVIDIA SLI, jak i ATI CrossFire. Dopiero niedawno zaczęły się natomiast pojawiać płyty, które ze względu na niższą cenę są zgodne z CrossFire, natomiast nie wspierają SLI. Jedną z nich jest Gigabyte GA-EX58-DS4, która mimo posiadania odpowiedniej liczby slotów PCI-Express x16 nie obsłuży dwóch kart NVIDII w trybie Scalable Link Interface. Płyty tej firmy, które na pewno posiadają licencję na wsparcie dla SLI to z kolei GA-EX58-UD5P, GA-EX58-Extreme oraz GA-EX58-UD4P.

Jeśli producent danej płyty głównej chce, aby była ona zgodna z SLI, NVIDIA wymaga od niego opłacenia licencji oraz implementacji w BIOS-ie specjalnych kluczy zgodności, które następnie rozpoznawane są przez sterowniki karty graficznej i włączają tryb Scalable Link Interface. W tańszych modelach płyt producenci nie decydują się na implementację kluczy aby obniżyć koszty, mimo że z punktu widzenia hardware’u nic nie stoi na przeszkodzie aby SLI było obsługiwane.

Z CrossFire nie ma takich problemów – ATI nie wymaga żadnych licencji, ani kluczy. Jeśli dana płyta główna zawiera wystarczającą liczbę slotów PCI-Express x16, to automatycznie będzie na niej działać CrossFire.

Jeśli więc macie chrapkę na procesor Core i7 oraz kilka kart graficznych NVIDII w trybie SLI, zwracajcie baczną uwagę, czy dana płyta główna na pewno go wspiera.

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Nie rozumiem NVidii płacić im za obsługę ich kart! Też bym ich olał...
  • avatar
   BarteS
   0
   Ach ta nvidia... Mam nadzieję, że obecne problemy (finansowe, sprzedażowe i produktowe) doprowadzą w końcu do zmiany nastawienia do rynku i myślenia w stylu "robimy co chcemy; i tak nas kupią, bo nie mamy przecież żadnego sensownego rywala; i wszyscy wiedzą, że jesteśmy najlepsi".
   A może się mylę i będzie wręcz przeciwnie? Z NV nigdy nic nie wiadomo...
   • avatar
    0
    Ciekawe czy da się 'przerobić' BIOS od droższej płyty i wgrać go do to takiej, która fabrycznie nie ma obsługi SLI.

    W sumie zabrakło tu najważniejszej informacji: jaka jest różnica w cenie pomiędzy takimi płytami? Jeśli ma to być to 5$, czyli jakieś 15 zł, to nie ma sobie czym zawracać głowy.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     nVidia prowadzi jak dla mnie chorą politykę. AMD to przy nich wzór do naśladowania , nie utrudniają niczego niepotrzebnie natomiast nVidia chciałaby z każdej strony ciągnąć kasę ale utrudniają przy tym życie klientom nie potrafię tego zrozumieć. Przecież gdyby zezwolili Intelowi na udostępnienie SLI na intelowskich chipsetach sprzedali by o wiele więcej kart graficznych i zarobili by na tym więcej niż na tych chipsetach - które tak swoją drogą zbyt wspaniałe nie są. W tej sytuacji część klientów zainteresowanych dwiema kartami postawiła na Radeony i bardzo dobrze.
     • avatar
      Szymon331
      0
      Hmm, tego nie wiedziałem. Niemniej producenci też mają problemy. Przecież sprzętowe rozwiązanie nie mogło się tak grzać żeby nie działało poprawnie po zamontowaniu na płycie dodatkowego radiatora i jakiegoś małego coolerka...
      • avatar
       Seadog
       0
       Na Swaroga, "obsługują", a nie "wspierają"!

       W obecnym brzmieniu tytuł sugeruje, że SLI jest np. inicjatywą humanitarną, a płyty X58 miały tę inicjatywę poprzeć - jednak nie wszystkie to robią. Materia nieożywiona z natury swojej nie ma opinii, nie może więc wspierać (= popierać) niczego. Nie może też wspierać (= pomagać) finansowo. Skończmy z tym bełkotem, piszmy po polsku.