Ciekawostki

Nie żyje Ian Murdock - twórca Debiana

przeczytasz w 1 min.

Był jedną z najważniejszych postaci w świecie Linuksa i szeroko pojętego otwartego oprogramowania. Miał tylko 42 lata.

Ian Murdock

Ian Murdock – założyciel projektu Debian i twórca jednej z najpopularniejszych linuksowych dystrybucji o tej samej nazwie – został w poniedziałek (28 grudnia) znaleziony martwy w swoim domu w San Francisco. Miał 42 lata.

Murdock stworzył projekt Debian w 1993 roku – nazwa pochodzi od imion państwa Murdocków (Debra i Ian). W kolejnych latach dystrybucja była nieprzerwanie rozwijana, by wreszcie stać się niezwykle popularnym oprogramowaniem – jednym z najważniejszych w świecie IT (i nie tylko). To Debian stanowi przecież podstawę działania systemów informatycznych w wielu przedsiębiorstwach i organizacjach, jak również jest on bazą dla innych dystrybucji, takich jak Ubuntu czy Mint. 

Ian Murdock był też bardzo ważną postacią dla całego sektora Open Source – to między innymi dzięki niemu otwarte oprogramowanie stało się tak popularne. Udowodnił, że dzięki dobrej woli i współpracy można udostępnić projekty równie dobre, jak te komercyjne. W ostatnich latach pracował między innymi dla firm Sun, Salesforce i Docker. We wszystkich szerzył open-source’owe idee i popularyzował linuksowe kontenery.

O śmierci Murdocka poinformował jego ostatni pracodawca, Docker. Ani on, ani policja z San Francisco nie ujawniły jednak, co było przyczyną. W tym samym dniu jednak na Twitterze Murdocka pojawiło się dużo wpisów sugerujących, że brał on udział w nieprzyjemnym dla niego incydencie związanym z policją – w jednym z tweetów pojawiła się też zapowiedź samobójstwa. Niektórzy sugerują jednak, że konto Murdocka zostało zhakowane. Teraz jest ono natomiast zablokowane.

Niezależnie od przyczyn jednak, to smutny dzień dla rodziny i bliskich Murdocka, ale też dla Linuksa, sekcji Open Source i pewnie wszystkich osób tak czy inaczej powiązanych z technologicznym światkiem. 

Dziękujemy za wszystko. Spoczywaj w pokoju, Ian.

Źródło: VentureBeat, Docker, Twitter, Neowin. Foto: Ilya Schurov/Flickr

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  cyberant
  5
  Używam Debiana na firmowych serwerach od wielu lat... mam nadzieje że znajdą się ludzie którzy poprowadzą dalej jego dzieło. Szkoda Wielkiego Człowieka. Kondolencje. :(
  • avatar
   neXt___
   4
   To naprawdę smutne wieści. Śmierć człowieka, który wniósł tak wiele do świata Linuksa i open-source. Polecam przyjrzeć się ostatnim wpisom Iana na Twitterze, wszystko brzmi dość... tajemniczo. Jeszcze dziwniejsze jest to, że jego profil został usunięty (?).
   Swoją drogą, gdy czytam niektóre komentarze ludzi na temat śmierci Murdocka, tracę wiarę w człowieczeństwo.
   • avatar
    Konto usunięte
    -15
    Trudno
    • avatar
     Konto usunięte
     -17
     Trudno