Konsole do gier

Co stoi za porażką konsoli Nintendo Wii U?

przeczytasz w 1 min.

Niezrozumienie, zbyt wysoka cena i... tablety - przynajmniej według dyrektora Nintendo.

Nintendo Wii U

„Ludzie nie zrozumieli Wii U– powiedział w ostatnim wywiadzie dyrektor firmy Nintendo, Shigeru Miyamoto. Co konkretnie jednak jest powodem, dla którego ta konsola nie odniosła sukcesu, na jaki z pewnością liczyli Japończycy?

Według Miyamoto sporym problemem była cena – Wii U nie kosztowało wcale dużo mniej niż konkurencyjne platformy, a więc PlayStation 4Xbox One. – „Niestety cena naszej ostatniej konsoli była nieco wyższa niż tego chcieliśmy. Jak zawsze staraliśmy się jednak dostarczyć nowatorskie rozwiązania w takiej cenie, by każdy mógł sobie na nie pozwolić”.

To jednak nie wszystko. – „Myślę, że tu nie chodzi tylko o cenę, bo gdy urządzenie jest dla użytkowników atrakcyjne, ludzie kupią je nawet, jeśli cena będzie wysoka”. Co więc Miyamoto obwinia za porażkę konsoli Wii U? Odpowiedź brzmi: tablety.

„Tablety nagle pojawiły się na rynku i rozpoczęły szybki i bardzo gwałtowny rozwój. Wyjątkowość naszego tableto-podobnego kontrolera nie była więc tak wyrazista, jak wtedy, gdy rozpoczynaliśmy nad nim prace” – wyjaśnia Miyamoto.

Nintendo Wii U kontroler

Konsola Nintendo Wii U faktycznie nie zaliczyła dużego sukcesu komercyjnego. Od premiery w 2012 roku do tegorocznego maja urządzenie znalazło jedynie 9,5 miliona nabywców. Dla porównania wypuszczone na rynek rok później PlayStation 4 rozeszło się już w nakładzie 22,3 mln egzemplarzy. Ojcowie Mario i Linka są jednak optymistycznie nastawieni na przyszłość.

„Myślę, że to co wyróżnia Nintendo to stałe próby zrobienia czegoś unikalnego i jedynego w swoim rodzaju. Czasem to się udaje, a czasem niestety nie wszystko idzie po naszej myśli. Myślę, że w przypadku następcy Wii U to się uda”.

Wspominany przez Miyamoto następca jest na razie ogromną tajemnicą. Wiemy jedynie, że nosi nazwę roboczą NX i że jego premiera nastąpić na w przyszłym roku. Zapowiedziano też, że jest to zupełnie inne podejście do tematu konsoli. Znowu.

Źródło: GameSpot, GamesRadar

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Alladen
  11
  Właśnie Nintendo powinno postawić na cenę. Pierwsze Wii było słabe, ale dzięki cenie i gra rodzinnym się wybiło. Tu mamy nie wiadomo co niby tablet niby konsola ale jakoś do siebie to nie pasuje, a szkoda bo miałem nadzieje że Nintendo pokaże coś więcej, ale po premierze Wii u byłem rozczarowany.
  • avatar
   diwad2510
   6
   Kibicuję Nintendo i mam nadzieje ze zrobią rewolucyjna platformę do grania i nie tylko. Dodatkowym plusem byłoby zastosowanie podzespołów od AMD i stworzenie inteligentnej platformy która zmiarzdzylaby PS4 i XO.
   ŻYCZĘ IM TEGO Z CAŁEGO SERCA !!!
   • avatar
    Konto usunięte
    4
    Ja mam WiiU i powiem szczerze, że bardzo lubię tą konsolę. Nintendo to kwintesencja gameplayu. New Super Mario Bros czy Mario Kart to przepiękne i bardzo grywalne gry.

    Nintendo udało się popchnąć ponad 5 milionów Kartów, Smasz Brosów, Marianów, Luigich.

    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_best-selling_Wii_U_video_games

    Nie można powiedzieć, że nie sprzedają się gry bo fanatycy N ich nie kupują.

    Odpowiedź jest prosta

    Nowy StarFox
    Nowa Zelda
    Nowy Wąsaty Mario
    Nowy Metroid

    i opierdzielą 20 milionów konsol w samych stanach.
    Jeśli ktoś nie wierzy to proszę spojrzeć na sprzedaż gier na stare Wii:

    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_best-selling_Wii_video_games

    Ponad 103 gry sprzedały się w ponad milionie przez ostatnie 5 lat.

    Dla porównania:
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_best-selling_PC_games
    Taka jest sprzedaż gier na PC przez ostatnie 25(!!!) lat.
    • avatar
     Konto usunięte
     3
     9,5 mln vs 22 mln i to jest ta niby porażka ??!? to ile chcieli by niby sztuk sprzedać ? Jak na tak niszowy produkt z niewielką ilością gier to przecież ogromny sukces !
     • avatar
      Green Lantern
      0
      Brak wsparcia ze strony developerów. Tyle w temacie.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       9,5 miliona w 3 lata to słaba sprzedaż?
       • avatar
        Konto usunięte
        -1
        Za porażką wiiu stoi zacofanie technologiczne. Konsola jest kilkuktrotnie słabsza od x1 i ps4 przez co szybkie i proste porty nie są możliwe.
        • avatar
         Maxdamage
         -2
         Nic dziwnego - pomysł z tabletem poroniony, sprzęt ledwo lepszy niż wii i biblioteka gier składająca się z praktycznie tylko z " Jakaś Franczyza Nintendo 58" to musiało upaść.

         Nie żebym nie lubił nintendo - sam mam wii i taki np. golf czy house of the dead, po pijaku ze znajomymi to niezły fun. Ale WiiU to porażka.
         • avatar
          ygdersil
          -5
          Beznadziejne podzespoły i tyle w temacie
          • avatar
           jakub_c12
           -7
           Wii U nie odniosło sukcesu ponieważ ma wydajność zegarka i dziecinnie wyglądające gry... Coś takiego nie mogło się sprzedać na rynkach Europy i USA
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            v