Samochody elektryczne

Latarnie Nissana, czyli drugie życie akumulatorów z elektrycznych aut

przeczytasz w 1 min.

Nissan wie, że powinien coś zrobić z akumulatorami, które nie nadają się już do użytku w samochodach elektrycznych. Ma też pomysł – będzie tworzyć latarnie „odporne na katastrofy”.

Samochody elektryczne są nazywane ekologicznymi, ale w rzeczywistości wygląda to różnie. Dlatego też producenci szukają różnych sposobów na poprawę tego stanu rzeczy. Toyota, na przykład, zaczyna wykorzystywać w fabrykach wodorowe wózki widłowe, a Nissan znalazł sposób na tchnięcie nowego życia w akumulatory, które nie nadają się już do użytku w aucie.

Akumulatory litowo-jonowe w pewnym momencie przestają sprawdzać się w samochodach elektrycznych, ale nie oznacza to, że są bezużyteczne. Nissan zamierza to udowodnić w praktyczny i stylowy sposób. Jaki konkretnie?

Nissan Reborn Light

Nissan wraz z firmą 4R Energy Corporation przygotował „Reborn Light” – dobrze się prezentującą i ekologiczną latarnię, której kluczowymi elementami (poza samą lampą LED) są: panel solarny oraz stare akumulatory z elektrycznych samochodów Leaf. 

Nissan Reborn Light info

Japoński producent nie może się nachwalić swojego pomysłu. Z jednej strony ma rozwiązywać problem „zużytych” akumulatorów, z drugiej – stanowić awaryjne rozwiązanie na wypadek katastrofy (bo te latarnie nie przestaną świecić, gdy zabraknie prądu w mieście). 

Na początek latarnie zostaną zainstalowane w Namie – miejscowości zdewastowanej w wyniku katastrofy Elektrowni Atomowej Fukushima Nr 1 sprzed 7 lat. Jeśli próba okaże się udana, Nissan będzie chciał wprowadzać je do kolejnych miejscowości.

Źródło: Digital Trends, Nissan

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  eltra
  2
  Dobry pomysł e końcu w takiej latarni będą one mogły pracować pewnie jeszcze kilka jak nie kilkanaście lat i dopiero na utyl :) ciekawie to wygląda:)
  • avatar
   michael85
   2
   Elektryczne auta nie maja praktycznie żadnych zalet z uwagi na problemy z efektywnym magazynowaniem energii. Ich cena jest nieadekwatna do tego co oferują. Niestety żyjemy w totalitarnej UE i normalna motoryzacja zostanie zniszczona podatkami oraz sztucznymi nakazami i zakazami chorej psychicznie grupki ludzi.
   • avatar
    silvver
    -1
    A wyznawcy elektryków tak się chwalili, jak to łatwo i tanio recyklingować te akumulatory i że nie ma z tym problemu