• benchmark.pl
  • Nowe zabezpieczenie płyt HD DVD, Blue-ray złamane

Nowe zabezpieczenie płyt HD DVD, Blue-ray złamane

przeczytasz w 0 min.

Neo wraz z przyjaciółmi, już wolni od oprogramowania DRM w HD DVD, rozprawili się z nowymi zabezpieczeniami high-definition AACS na tydzień przed ich premierą. Wysiłki, które podejmowane są od grudnia 2006 roku i kontynuowane były przez luty 2007, otworzyły drogę do ominięcia Advanced Access Content System (AACS) stosowany do zabezpieczenia płyt HD DVD i Blu-ray.

Wszystko rozpoczęło się od odkrycia indywidualnych kluczy dla konkretnych tytułów filmów, które pozwoliły na dekodowanie i tworzenie zapasowych kopii zabezpieczonych multimediów. Nieprzerwane wysiłki w końcu pozwoliły odkryć Processing Key, czyli wampirzą srebrną kulę, która jest w stanie pokonać zabezpieczenia przed kopiowaniem wszystkich obecnych na rynku płyt HD DVD i Blu-ray.


Advcanced Access Content System Licensing Administration (AACS LA) potwierdziła skuteczność tej hackerskiej próby, ale obiecała, że już wkrótce naprawi lukę i przyszłe tytuły wyda w poprawionej wersji. "AACS LA potwierdza, że Klucze Tytułowe AACS pojawiły się bez autoryzacji na publicznych stronach internetowych," czytamy w oświadczeniu na stronie AACS.
"AACS LA angażuje zarówno techniczne jak i prawne środki, aby radzić sobie z atakami takimi jak ten, a AACS LA wykorzystuje wszystkie stosowne metody jakie ma do dyspozycji do odparcia tego ataku."


Od 22 maja, który jest datą premiery trylogii Matrixa na płytach HD DVD, wszystkie tytuły w wysokiej rozdzielczości będą sprzedawane z Media Key Block (MKB) v3. Jest to nowa wersja klucza kodującego, która sprawiła, że wcześniej wymyślony Processing Key odszedł do lamusa.


Jak można przeczytać w dokumentacji AACS, "jeśli zestaw kluczy urządzenia jest zagrożony w sposób, który może naruszyć integralność systemu, uaktualniony MKB może zostać dostarczony przez AACS LA i sprawić, że produkt z zagrożonym zestawem kluczy urządzenia ustali inny klucz niż ten obliczony przez pozostałe, zgodne produkty."


Jednakże, wygląda na to, że uaktualniona kopia zabezpieczeń AACS została złamana jeszcze zanim oprogramowanie oficjalnie pojawiło się na rynku. Firma SlySoft, producent oprogramowania używanego do omijania zabezpieczeń przed kopiowaniem płyt DVD, HD DVD i Blu-ray, oświadczyła, że ich najnowsza wersja AnyDVD HD jest w stanie ominąć MKB od AACS.


Według informacji na forach SlySoftu, nowa wersja AnyDVD HD potrafi skutecznie dekodować pierwsze wydania trylogii Matrixa. Sądząc po sposobie działania systemu zabezpieczeń, nowo odkryta metoda będzie działała również w przypadku całego nadchodzącego oprogramowania aż do momentu wydania kolejnego patcha przez AACS LA.


Oryginalny Processing Key, wymyślony w lutym, wywołał ostatnio sporo zamieszania. Próby ocenzurowania łańcucha liter i cyfr sprawiły, że użytkownicy internetu zmiażdżyli Digg.com w pierwszym dobrze udokumentowanym buncie internetowym, zmuszając tę, a także i inne strony internetowe do zrewidowania poglądów na temat cenzury.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!