Gadżety

Nowoczesna budka telefoniczna z internetem i Skype

przeczytasz w 2 min.

Pomysł przyjmie się gdzieś indziej?

Władze Nowego Jorku przeprowadzają pilotażowy program modernizacji tradycyjnych budek telefonicznych. Nowe stare budki wyposażone zostaną w dostęp do Internetu, wytrzymałe 32-calowe panele dotykowe i funkcję hotspotu Wi-Fi.

Nowy Jork to miasto, o którym można powiedzieć wiele. Wielkie Jabłko, które nigdy nie śpi i jako pierwsze przyjmuje na swoje barki inwazję obcych, a nawet gorsze kataklizmy. To także doskonały poligon do testowania ciekawych rozwiązań komunikacyjnych.

Nowojorczycy będą mogli skorzystać z nowoczesnych budek telefonicznych. Na razie plan władz miejskich przewiduje zmodernizowanie 250 tradycyjnych budek. To tylko początek, bo we wszystkich dzielnicach jest ich aż 12800. Swoją drogą, w całej Polsce jest niespełna cztery razy więcej budek telefonicznych (zeszłoroczne dane TP).

Budka telefon Nowy Jork
Budka telefoniczna zmieni swoją rolę - zamiast służyć telefonowaniu, przede wszystkim będzie punktem informacyjnym i cyfrową książką życzeń i zażaleń pod adresem władz miasta. Na powierzchni pojawią się 32-calowe tabletopodobne panele, w metrze mniejsze 22-calowe ekrany wyposażone dodatkowo w gniazdka elektryczne.

Wewnątrz budki zamiast zwykłego telefonu, który działa nawet w przypadku braku tradycyjnego zasilania, znajdzie się 32-calowy inteligentny panel dotykowy. Będzie on oferował dostęp do Internetu - sama budka będzie także hot-spotem. W przyszłości przewidywane jest wdrożenie komunikacji głosowej i wideo za pomocą technologii Skype.

Jednym z czynników zniechęcających do korzystania z tradycyjnej budki jest higiena. W przypadku nowych budek utrzymanie ich w czystości ma być wyjątkowo proste. Jak twierdzi CEO firmy City24x7, która opracowała budki, wystarczy spryskać konstrukcję strumieniem środka dezynfekującego i po sprawie. Ekran i inne elementy są wodoodporne i kurzoodporne. Zapewne także odporne na zdesperowanych użytkowników, których nigdzie nie brak.

Pozostaje jeszcze kwestia finansowa. Zwykłe budki telefoniczne zarabiają na siebie - średnio około 1000 dolarów jedna. Łącznie daje to 18 milionów dolarów rocznie, które wpływają do kasy miasta. Plany wymiany budek sugerują, że nie jest to satysfakcjonująca kwota. Inteligentne panele zaoferują charakterystyczne dla Internetu możliwości zarobkowania, czyli reklamy wizualne i wideo. Miasto ma otrzymywać 36% zysków z reklam jeśli zdecyduje się na pełne, a nie tylko pilotażowe, wdrożenie projektu internetowych budek telefonicznych. Sam dostęp do budki ma być oferowany przez City24x7 za darmo.


Więcej o technologiach komunikacyjnych i związanych z nimi zagadnieniami:

Źródło: Endgadget
 

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  aquadigger
  6
  W Polsce by całą budkę zarąbali xD
  • avatar
   Konto usunięte
   4
   W NY dzisiaj, za 100 lat w Afryce... Czyyyli u nas będzie za około 200 lat.
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Widziałem takie, bawiłem się - całkiem przyjemne. Miało to miejsce w Częstochowie. Na każdym takim informatorze, który udało nam się znaleźć, odpaliliśmy nyan cata, wersja 24h. Pozdro dla maturzystów ;]
    • avatar
     szymekk96
     1
     W Polsce zapewne by taką "budkę za 1000$" rozebrali, plastikowe części spalili, a reszte sprzedali na złomie za 50-100zł :D
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Taa...
      Zanim to wprowadzą to dłuuuuuuuuugi czas minie.
      A i tak podwóch dniach tego nie będzie...
      • avatar
       7greg5
       1
       "...To tylko początek, bo we wszystkich dzielnicach jest ich aż 12800. Swoją drogą, w całej Polsce jest niespełna cztery razy więcej budek telefonicznych (zeszłoroczne dane TP)..."
       Nie żebym się czepiał, ale skoro sam autor tego artykuły wyskoczy z podtekstem typu "jak to u nas w Polsce jest źle", proponowałbym najpierw odrobić matematykę: Nowy Jork, mieszańców 18.9mln, jedna budka wypada na 1476-ciu. Polska, mieszkańców 38mln, jedna budka na 760ciu (zakładając że prawie 4x więcej to 50tyś budek). Dwa razy lepiej.
       (Dane o ilości mieszkańców z wikipedii)
       • avatar
        Rayu404
        0
        oO to już widzę jak żule będą mieli najnowsze dane o buczkach z "markietów" oraz pogaduchy z "Baśką" online z rańca.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Ten tradycyjny po lewej to wygląda jak ubogi krewny co ledwo wylądował na Greenpoincie. Jestem ciekaw czy tamtejsza młodzież wiedziałaby do czego służył...
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          To nie żadna budka tylko automat.
          • avatar
           Andari
           0
           mogli by zrobić to na wzór "TARDIS"a :>