Technologie i Firma

Nowoczesny bankomat - tak widzi go NCR

przeczytasz w 1 min.

Nowoczesny bankomat powinien być kompatybilny z aktualnymi technologiami, a jednocześnie zapewniać najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Już jesienią po Polsce rozsiane zostaną nowoczesne bankomaty NCR. Co konkretnie kryje się tutaj pod słowem „nowoczesne”? Trzeba przyznać, że całkiem sporo.

Nowa rodzina bankomatów NCR SelfServ 80, których polska premiera została zaplanowana na drugą połowę tego roku, to przede wszystkim kompatybilność z nowoczesnymi technologiami. Bez problemu wypłacimy więc pieniądze, korzystając ze zbliżeniowego modułu NFC – smartfonem, zegarkiem czy kartą płatniczą. Interesującą opcją będzie możliwość wybrania kwoty i zatwierdzenia PIN-em w aplikacji na komórce – dzięki temu wystarczy, że podejdziemy do bankomatu i przyłożymy smartfona, a pieniądze chwilę później będzie można odebrać.

Bankomaty będą w pełni funkcjonalne – pozwolą wypłacać, jak i wpłacać gotówkę oraz wysyłać potwierdzenia elektroniczne w postaci e-maili, a także sprawdzać saldo czy nawet zakładać nowe konta. W każdym z tych celów wykorzystamy multidotykowe ekrany o przekątnej 19 cali oraz standardową, fizyczną klawiaturę. 

Najważniejsze mogą być jednak kwestie bezpieczeństwa. Bankomaty NCR SelfServ 80 mają przede wszystkim prostszą (bardziej płaską) konstrukcję, dzięki czemu nie ma właściwie możliwości, by jakakolwiek ingerencja pozostała niezauważona. 

Dodatkowo mamy tutaj aż trzy kamery: jedną do robienia zdjęcia twarzy (konieczne do założenia konta), drugą typu rybie oko (pozwalającą zobaczyć, czy nikt nie znajduje się za nami, by na przykład podejrzeć PIN – podgląd wyświetlany jest w rogu ekranu) oraz trzecią przy podajniku gotówki (to już dla bezpieczeństwa samego banku, który w ten sposób może sprawdzić, czy klient twierdzący, że bankomat nie wydał mu gotówki, mówi prawdę).

Choć częściowo już o tym wspominaliśmy, wyjaśnijmy, skąd nazwa „SelfServ”. Założenie jest bowiem takie, by nowe bankomaty były samoobsługowymi centrami finansowymi. Banki będą mogły wyposażać te urządzenia w funkcje, które dotąd wykonywać mógł jedynie pracownik. Bo choć nie ma to jak załatwianie spraw z człowiekiem, to w godzinach wieczornych trudno jest już cokolwiek załatwić i wtedy z pomocą mogą przyjść takie właśnie maszyny.

Źródło: NCR

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  A co to nie ma bankomatów z NFC? Nie ma mobilnego dostępu do bankowości gdzie możemy załatwić wszystko to co w okienku? Od kiedy to musimy dołożyć fotkę do założenia konta w banku? Z drugiej strony po co komu bankomat działający tylko z wybranymi środkami płatniczymi (skanem twarzy)?
  • avatar
   Barubar24
   1
   szkoda, że żaden bankomat nie jest dostosowany do osób poruszających się na wózkach elektrycznych, którzy na dodatek mają problemy z rękami - wszędzie trzeba wysoko podnieść rękę, wózkiem nie da się podjechać blisko pod bankomat.
   • avatar
    piterk2006
    1
    Chciałbym tylko zapytać po jaką cholerę wymagane jest zdjęcie? Tworzą ogólnokrajową bazę danych twarzy do monitorowania społeczeństwa? Zdjęcia z dowodów już nie wystarczają?
    • avatar
     supervisor
     1
     Im więcej technologii wpakują, tym więcej rzeczy może zawalić.
     • avatar
      SiLNOR3KI
      0
      Ale super, tak się tym podnieciłem, że sobie przypomniałem, że nie mam pieniędzy żeby wypłacić :(
      • avatar
       mutissj
       -3
       a potem...
       https://www.youtube.com/watch?v=fuaAL9Cxat8