Samochody elektryczne

Nowoczesny transport miejski - Jaworzno pokazuje jak się to robi

przeczytasz w 1 min.

To, czy ostatecznie uda się osiągnąć cel, pozostaje niewiadomą, ale ambicji władzom Jaworzna nie można odmówić. Pod względem transportu miejskiego może to być najnowocześniejsze miasto w naszym kraju.

Jaworzno chce pokazać reszcie Polski, jak być miastem z inteligentnym, ekologicznym i bezpiecznym systemem transportowym. Cel ma zostać osiągnięty za pomocą takich środków, jak autonomiczne autobusy i… hyperloop.

Prezydent tego niespełna 100-tysięcznego miasta na Śląsku, Paweł Silbert oraz prezes zarządu firmy Euroloop, Marek Gutt-Mostowy podpisali list intencyjny, potwierdzający zainteresowanie budową tuby hyperloop. Testowy odcinek ma mieć 5 kilometrów długości – początkowo ma służyć transportowi towarów, ale z czasem przemienić się w środek komunikacji pasażerskiej. 

Hyperloop to prawdopodobnie odległa przyszłość, ale władze Jaworzna nie zamierzają tylko wyczekiwać na rozwój technologii. W tak zwanym międzyczasie aktualizowana jest flota miejskich autobusów – już dziś 40 proc. stanowią pojazdy bezemisyjne, a wkrótce ma to być 80 proc., by z czasem osiągnąć 100 proc. Przede wszystkim będą to autobusy Solaris i Ursus z silnikami elektrycznymi, ale mówi się też co nieco o wodorze.

O ile jednak do pojazdów elektrycznych zdążyliśmy się już do pewnego stopnia przyzwyczaić, to Jaworzno sięga wyżej. Przed końcem tego roku wystartować ma projekt mapowania miasta, który w niedalekiej przyszłości (być może nawet w trzecim kwartale 2019 roku) ma pozwolić na wprowadzenie w mieście autobusów autonomicznych, czyli poruszających się bez udziału kierowcy. 

Warto w tym miejscu przypomnieć, że o Jaworznie było głośno również na początku ubiegłego roku. Wówczas lokalny przewoźnik wprowadził obsługę systemu OPS, który sprawia, że biletem staje się zwykła karta płatnicza, co ułatwia podróżowanie. Pozostaje liczyć na to, że władze z różnych części Polski pójdą w ślady zarządców śląskiego miasta.

Źródło: Urząd Miasta Jaworzno. Foto: JESHOOTScom/Pixabay (CC0)

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  xmexme
  4
  A w stolicy ciągle nie można doczekać się jakiejś strony lub działającej apki z informacją o aktualnej pozycji autobusu czy tramwaju pomimo że większość z nich ma zainstalowane GPSy. Zamiast tego miasto woli wywalać miliony na nowe tablice na przystankach których przydatność jest wątpliwa ponieważ żeby dowiedzieć się za ile czasu będzie interesujący nas autobus musisz przyjść najpierw na przystanek.
  • avatar
   Guczi04
   1
   A pamięta ktoś nurka z Jaworzna? :)
   • avatar
    dariozpata
    -5
    Ta! Wybory się samorządowe się zbliząją wiec obiecanki cacanki a głupiemu radość!
    Zamiast tego nierealnego hyperloopa powinien obiecać stałe zwiększenie zasiłków socjalnych!
    Wszyscy politycy mają obowiązek robić wszystko co w ich mocy aby zasiłki socjalne były wysokie i trafiały do takich ludzi jak ja którzy są pokrzywdzeni przez los i dla których pracy w tym kraju nie ma!
    • avatar
     tazik21
     0
     już myślałem, że wymyślili autobus, w którym wszyscy pasażerowie będą siedzieć przy oknie XD