Oprogramowanie

Nowy firmware dysków Intel SSD 320 zawodzi

przeczytasz w 2 min.

Jakiś czas temu głośno zrobiło się o najnowszej serii dysków SSD firmy Intel, ale nie za sprawą ich ponadprzeciętnej funkcjonalności, czy też oferowanej wydajności, lecz przez wadliwe oprogramowanie, które powoduje dosyć często utratę wszystkich danych i zmniejszenie pojemności dysku do zaledwie 8 MB. Jak się okazuje, na działania Intela, wszyscy posiadacze wspomnianych dysków musieli poczekać kilka tygodni, do czasu aż "niebieski gigant" udostępnił poprawioną wersję oprogramowania. Niestety, według sygnałów jakie do nas docierają, nie naprawia ona w stu procentach tzw. błędu "8 MB".

Zaledwie kilka dni temu pojawiła się upragniona aktualizacja do dysków SSD Intela z serii 320, która miała wyeliminować błąd powodujący ulatnianie danych z dysków oraz zmniejszenie jego pojemności do zaledwie 8 MB. Miała... bo jak się okazuje, wspomniana poprawka oprogramowania nie jest w pełni skuteczna, o czym na oficjalnym forum Intela przekonują sami użytkownicy dysków z serii 320. Co prawda wiele osób po zastosowaniu udostępnionej niedawno aktualizacji firmware przestała się uskarżać na wspomniany wcześniej błąd, jednakże spora część osób zgodnie twierdzi, iż jest ona nieskuteczna.

wygląd opakowania dysku intel ssd 320

Według użytkowników, po zainstalowaniu nowej wersji oprogramowania, dyski w dalszym ciągu, w przypadku nagłego zaniku zasilania zmniejszają swoją pojemność do wspomnianych już ośmiu megabajtów tracąc przy tym bezpowrotnie wszystkie zapisane w nich dane. Co ciekawe, użytkownicy donoszą, że potwierdzili występowanie błędu nawet na nowo sprzedanych dyskach, które już fabrycznie były wyposażone w zaktualizowane oprogramowanie.

Ich zdaniem, nowy firmware Intela jest znacznie gorszy od poprzedniego, gdyż nie usuwa w stu procentach błędu "8 MB", a ponadto sprawia inne problemy. Chodzi o przypadek, gdy uruchamia się test diagnostyczny dysku SSD - system Windows odmawia posłuszeństwa wyświetlając jedynie niemalże kultowy już ekran BSOD. Po wystąpieniu takiego ekranu "śmierci", według relacji użytkowników, dyski tracą swoje dane i zmniejszają pojemność do 8 MB. A więc jak widać, aktualizacja nie tyle usunęła wspomniany błąd, lecz dodała jeszcze jeden element mogący go wywołać.

wnętrze dysku ssd intel z serii 320

Do tej pory firma Intel nie skomentowała wspomnianych doniesień. Być może inżynierowie firmy przed wydaniem oficjalnego oświadczenia próbują poznać dokładnie sytuację, odwzorowując maksymalną ilość czynników w których zanotowano występowanie błędu. Mimo wszystko nie wiemy ile jest w tym prawdy, być może błąd po aktualizacji oprogramowania dotyczy już tylko niewielkiej ilości dysków. Być może w modelach w których nadal on występują zanotowano uszkodzenia fizyczne nośników. Czekamy zatem na kolejne, oficjalne oświadczenie Intela w tej sprawie.


Więcej o firmie Intel i jej produktach:

Źródło: TechPowerUP, Golem, IntelCommunity

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kynek_vava
  0
  zastanawia mnie czy oni wg sprawdzali te dyski ?
  czy napisali i "ma działać" ?
  no porażka.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   taa, SSD to super technologia... i pewnie taką będzie jak już skończy się faza beta przeprowadzana na tysiącach klientów...
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Winna nie jest sama technologia tylko producent w tym wypadku. Dziwne tylko ze podwija sie noga takim gigantom jak Intel czy OCZ. Dlatego zdecydowalem sie na Cruciala m4 i jak na razie sobie chwale.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Napewno nie kupie dysku ssd intela.
     • avatar
      Szymon331
      0
      Cóż. widać dla tych dysków nie ma ratunku. INTEL zawiódł na całej linii i powinien (na co oczywiście nie ma szans) wymienić wszystkie te dyski na coś nowego/innego.

      Niesamowicie się pomylili. Niech zostaną przy procesorach i kartach graficznych...
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       To wtopa na całej linii. A ja sobie OCZ chwale :)
       • avatar
        Deivid
        0
        Intel zawiódł, najpierw wpadka z chipsetami pod procki teraz wpadka z dyskami? Co będzie jego kolejną wpadką? :) Liczmy że nic bo chciałbym teraz postawić na intela jako nową podstawę pod kompa.
        Co do samych dysków, ja sobie chwalę swój zwykły twardziel iż dzień w dzień mogę trochę na niego powyzywać, heh ;) A gdy kiedyś będę bogaty to kupię SSD
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         to jest skandal, ponieważ dysk w takiej cenie powinien być niezawodny przynajmniej przez okres trwania gwarancji, a nie sprawiać kłopoty zaraz po kupnie...
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          niestety intel nie umie robić: dysków, kart graficznych tylko procki im w miare wychodzą.
          • avatar
           Andari
           0
           A nie pisałem tydzień temu ze to tez zawiedzie? :>
           Te dyski to porażka jak i sam Intel
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Intel: Challenge accepted, pora szukać innego torrenta
            :d
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Uwazam, ze to skandal. Sprawa ewidentnie sprzetowa, a oni NADAL to sprzedaja?
             • avatar
              mutissj
              0
              http://www.benchmark.pl/aktualnosci/Nowy_firmware_przywraca_dyski_Intel_SSD_320_do_zycia-36481.html

              i dalej dyski bez życia
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Do czego to doszło że gigant intel nie poradził sobie z procesem wdrażania produktu w takim tempie w jakim zrobiła to konkurencja.