Karty graficzne

Nowy procesor graficzny ATi RV670

przeczytasz w 0 min.

W Sieci pojawiły się informacje i zdjęcia, które rzucają trochę światła na najnowszy procesor graficzny spod znaku ATI. Kilka dni temu firma AMD wypuściła na rynek Radeony HD 2900 Pro. Teraz, idąc za ciosem, AMD szykuje się do wydania kolejnych nowych kart. Świeżo opracowany układ o nazwie kodowej RV670 ma trafić do urządzeń ze średniej półki i pomóc AMD zapełnić lukę pomiędzy dostępnymi obecnie Radeonami HD 2600 i HD 2900.

Na pierwszy rzut oka, procesor RV670 wydaje się być bardzo podobny do R600, na bazie którego budowane są Radeony HD 2900, jednak będzie on wytwarzany w 
nowej technologii 55 nm. Układy R600 powstają na zamówienie ATI w zakładach firmy Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, a do ich produkcji wykorzystywany jest proces 80 nm.

Jak donoszą producenci składający dla ATI pierwsze karty wykorzystujące nowy procesor - wśród nich MSI - RV670 może się pochwalić zegarem 600 MHz i 320 potokami renderującymi. Jego specyfikacje są więc identyczne, co Radeona HD 2900. Egzemplarze testowe zostały jednak wyposażone w 256 MB - pochodzącej od firmy Hynix - pamięci GDDR3 taktowanej z częstotliwością 900 MHz, podczas gdy karty oparte na R600 miały do dyspozycji 512 MB bądź 1 GB pamięci GDDR3 lub GDDR4.


Wersja nowej karty wyposażona jest w niewielki układ chłodzący, który nie zasłania złącza bezpośrednio pod slotem PCIe. Mimo to, urządzenie jest sporych rozmiarów i posiada sześciopinowe gniazdko do podłączenia dodatkowego zasilania.

Według oficjalnych danych pochodzących od AMD, rdzeń RV670 będzie zgodny ze standardami Shader Model 4.1 i PCI Express 2.0. AMD co prawda nie wspomina o obsłudze CrossFire, ale na zdjęciach wyraźnie widać charakterystyczne złącza.


Należy się spodziewać, że karty oparte na RV670 trafią do oferty AMD w pierwszym kwartale 2008 roku. Producenci na razie wstrzymują się z ujawnieniem cen nowych Radeonów. Dzieje się tak zapewne dlatego, że NVIDIA planuje pod koniec roku wydać nową kartę z przeznaczeniem na ten sam segment rynku.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login