Ciekawostki

„Nudna firma” Elona Muska będzie wiercić tunele. W jakim celu?

przeczytasz w 1 min.

Według Elona Muska tylko tunele mogą rozwiązać problem wiecznych korków w dużych miastach świata.

Samochody Tesla Motors nie bez powodu nazywają się S, 3, X i Y. To taki żarcik Elona Muska – być może nie jedyny. Jego kolejna firma, jak zasugerował na Twitterze, może bowiem nosić nazwę The Boring Company, co można zrozumieć jako „nudna firma”. Nudna jednak w rzeczywistości nie będzie, bo chodzi o inne znaczenie słowa „boring” – jej celem ma być właśnie wiercenie. Czego? Tuneli. Po co?

Elon Musk, dowodzący firmami Tesla i SpaceX, na pewno jest zajętym człowiekiem. Nie przeszkadza mu to jednak w obmyślaniu sposobów na to, jak można by ułatwić, poprawić i zabezpieczyć ludzkie życie. Stąd plany dostarczenia Internetu do najbardziej zacofanych części świata, stworzenia marsjańskiej cywilizacji, zaprojektowania aut, które jeżdżą samesolarnych dachów, utworzenia superszybkiego środku transportu czy – tak jak teraz – wiercenia tuneli.

Tunele mogą być według Muska rozwiązaniem coraz bardziej dającego się we znaki problemu korków w ruchu ulicznym. Stanie w nich według wizjonera prowadzi do „niszczenia duszy”. W rozmowie z The Verge powiedział: „bez tuneli na zawsze pozostaniemy w korkowym piekle. Naprawdę sądzę, że tunele to klucz do rozwiązania problemu miejskich korków”.

Musk zwraca uwagę na to, że rozwój samokierujących się samochodów, który zdecydowanie popiera, oprócz zwiększenia bezpieczeństwa sprawi też, że ludzie bojący się jazdy czy ci, którzy z różnych powodów w danym dniu nie wsiedliby za kółko, będą mogli podróżować w ten sposób. W efekcie natężenie korków będzie jeszcze większe. Ani poszerzanie jezdni ani podwyższanie autostrad nie jest zaś jego zdaniem dobrym pomysłem, a często i tak jest niewykonalne.

The Boring Company, a może po prostu Tunnels (jak widnieje to w opisie Muska na Twitterze) ma rozpocząć wiercenie w ciągu najbliższego miesiąca. W tym czasie mamy też nadzieję usłyszeć więcej szczegółów na ten temat. Najpewniej Musk będzie chciał wybudować sieć dróg podziemnych – wyłącznie dla samochodów. Mając na uwadze wcześniejsze projekty wizjonera, „nudno” raczej nie będzie.

Źródło: The Verge, Elon Musk na Twitterze

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  jaredj
  5
  Ma zacząć wiercić za miesiąc, ale gdzie???
  Tunele tunelami, to jest oczywiście rozwiązanie, ale w wielu miastach się nie da, a to z powodu infrastruktury podziemnej, a to z powodu gruntu a to z jeszcze wielu innych. Nie wszędzie więc da się w ten sposób usprawnić ruch "naziemny".
  • avatar
   XaRaDaS
   3
   A czy przypadkiem to nie w Szwecji w Sztokholmie jest bardzo dobrze rozbudowany system podziemnych tras ? Mogę się mylić co do miasta, ale wiem, że w Szwecji jest tego sporo.
   • avatar
    Nutaharion
    2
    Ja tylko pozwolę sobie przypomnieć, że tworzenie coraz szerszych dróg wcale nie pomoże rozładować ruchu. Idealnym przykładem są tutaj USA. Najpierw mieli po 2 pasy w każdym kierunku, później 5 a później 15 i jak korki były tak są dalej. Trzeba zachować pewien umiar i rozwijać także szybkie połączenia dla komunikacji publicznej. Kolej 350 km/h jest rozwiązaniem na długie trasy. W mieście trzeba też się skupić nad autobusami dojeżdżającymi szybko i wygodnie. Bez jeżdżenia jedną trasą po całym mieście.
    • avatar
     Q'bot
     -2
     Brzmi trochę jak plan na zdobycie kasy, by móc wspierać jego pozostałe, niekoniecznie rentowne przedsięwzięcia ;)
     • avatar
      zuzannator
      0
      Ciekawe jak zamierz obejść prawo ziemskie. W USA jak masz działkę to jesteś właścicielem wszystkiego co jest pod nią, takiego stożka aż do jądra ziemi :) Daje to duże możliwości bo ludzie np. mogą być właścicielami złota czy ropy. W Polsce jak znajdą złoto pod twoją ziemią to ubożejesz bo cię nawet mogą wydziedziczyć.