Karty graficzne

Nvidia: nasze sterowniki są lepsze niż u konkurencji

przeczytasz w 2 min.

Karta graficzna to jeden z najważniejszych podzespołów w komputerze do gier, ale istotne znaczenie odgrywa tutaj również samo oprogramowanie do karty. Nvidia twierdzi, że wypada na tym polu lepiej od konkurencji.

Nvidia chwali się sterownikami dla kart graficznych

Nvidia rozpoczęła nową kampanię promocyjną, w której chwali się swoimi sterownikami Game Ready.

Od czasu wprowadzenia programu Game Ready, producent udostępnił 150 różnych wersji sterowników, wprowadzających obsługę ponad 400 gier. Tempo wydawania sterowników jest naprawdę duże - tylko w 2021 roku pojawiło się 20 nowych wersji obsługujących 75 tytułów.

Kluczowa okazuje się współpraca z twórcami gier, dzięki czemu Nvidia może szybciej wydać sterowniki z certyfikacją WHQL (to taki system certyfikacji, który potwierdza pełną zgodność z systemem Windows). Później oprogramowanie jest rozwijane i dopracowywane.

Nvidia - proces wydawania sterowników

Nvidia - proces wydawania sterowników

Nvidia uderza w AMD i Intela - mamy lepsze sterowniki

Nvidia postanowiła też uderzyć w konkurencję, zarzucając jej wydawanie niedopracowanych sterowników – na stronie pojawił się następujący wpis:

Dopiero po zakończeniu wszystkich prac udostępniamy sterowniki za pośrednictwem GeForce.com i GeForce Experience. Ponieważ program sterowników Game Ready i nasza obietnica jakości opierają się na ciągłej pracy, nie publikujemy sterowników beta z minimalnymi testami, nie mówiąc już o wielu sprzecznych sterownikach beta pochodzących z różnych gałęzi programistycznych, które obsługują różne gry i produkty, co dezorientuje klientów.

Chociaż nie powiedziano tego wprost, oczywiście chodziło o nawiązanie do konkurencji. Firma AMD najpierw wypuszcza sterowniki w wersji beta, a dopiero potem udostępnia certyfikowany pakiet WHQL (często dopiero po kilku dniach lub tygodniach). W przypadku Intela sterowniki podzielono na dwie „gałęzie” – dla starszych układów oraz nowych modeli Arc, gdzie każdą oznaczono inną wersją.

Widać zatem, że producenci kart zamierzają konkurować nie tylko sprzętem, ale też oprogramowaniem. Pytanie, czy certyfikacja sterowników to najistotniejsza rzecz z punktu widzenia użytkownika. Część graczy zwraca uwagę, że ważna jest również wygoda i funkcjonalność oprogramowania. Istotne jest też wsparcie dla starszych konstrukcji, gdzie konkurencja może wypaść lepiej od Nvidii.

Źródło: Nvidia, VideoCardz

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  PerfectDAY
  5
  Nvidia mogłaby zrobić coś z rozmiarem swoich sterowników. Ostatnio pobierałem 800 MB -.-
  • avatar
   carbo888
   5
   łapałem się na ten mit długo ale parę lat temu się przełamałem i kupiłem rx580, sterowniki działają nic się nie wykrzacza, nawet panel sterownika szybciej się uruchamia niż ten nvidii
   • avatar
    janex2
    4
    Najlepsze by były gdyby w gfexp były dostępne wszystkie a nie tylko najnowsze które zwykle są zje#@$ne. Np AC origins wywalało do pulpitu w ciągu kilkunastu sekund od rozpoczęcia nurkowania. Dobrze że jeszcze archiwalne udostępniają.
    • avatar
     Gnom_Z_Piany2
     4
     sterowniki Nvidia są tak bardzo 'lepsze', że dają tylko podstawowe wsparcie dla OpenCL . Vulkana też traktują jako zło konieczne, tyle że DX12 nie daje tu już takiej przewagi.

     inna sprawa, wraz z wydawaniem kolejnych aktualizacji sterowników, finalna wydajność grafik NV maleje, zaś AMD rośnie. taka ciekawostka :)

     o intelu nie będę się rozpisywał. fakt faktem, że w tanich zestawach z APU, mamy do dyspozycji wyłącznie Intela albo AMD. Nvidia tu nie istnieje, bo nie dysponuje odpowiednimi patentami na współczesną architekturę x86.

     a nvidia atakuje ..... czemu atakuje? tracą grunt pod nogami i trzeba robić czarny PR czyli najazd marketingowy na konkurencję? bardzo dobrze że regulator w USA zablokował zakup ARM przez NV.
     • avatar
      -SnR3-
      3
      Chyba jacys zieloni fanatycy ta sonde klikaja. Ciekawe Ile osob mialo stycznasc z wszystkimi trzema (w praktyce dwoma Bo intel sie nie liczy)
      U nvidii brakuje podstaw. Chcesz sterowac wiatrakami? MSI afterburner.
      Chcesz podkrecic karte lub zrobic undervolting? MSI afterburner
      Sterowniki to nie tylko brak crashy itp to rowniez funkcjonalnosc I urzytecznosc I latwosc w obsludze.
      • avatar
       Marek1981
       3
       NV miała zawsze gorsze sterowniki od AMD, średnio 1 na 5-6 wydanych można było zostawić (nie powodowały spadku wydajności 10-30%) a u AMD jak miałem to raz na 20-25 były skopane. Co do jakości obrazu to tu NV też dawała niezły popis gdzie elementy w oddali były rozmazane (większe fps). Także barwa kolorów za bardzo cyfrowa jak dla mnie, u AMD bardziej żywa a Intel to jak papier toaletowy -szary, płaski i do dupy.
       • avatar
        Raider0001
        2
        ja pamiętam że jak miałem rtx 2070 to od początku do końca jak ją miałem był problem z wyostrzeniem obrazu które przedzierało się na pulpit windowsa
        • avatar
         Ravmaster
         2
         Nvidiia powinna w końcu dać możliwość lepszej customizacji instalowanych sterowników. Aktualnie jedyną opcją jest usunięcie niechcianych części sterowników z folderu przed instalacją.
         • avatar
          dragzor
          1
          Co z tego. WHQL, gdzie pewnie za Q stoi quality ale błędów i bugów to nie likwiduje.
          • avatar
           dzemski
           1
           tak, zwłaszcza pod Linuksa ;D
           • avatar
            CocoJumboIDoPrzodu
            -2
            Nie róbcie sterowników dla foliarzy linuksiarzy!
            • avatar
             pawluto
             -2
             Od kilkunastu już lat przesiadłem się na karty AMD więć mogę się wypowiadać o nich i ich sterownikach...
             To już z 10 lat na nich działam...narazie bezawaryjnie ....Ale...
             No właśnie - co nowe starowniki to coś potem nie tak...
             Jedne poprawiają wydajność , drugie obniżają, jedne coś wyłączą , drugie coś potem naprawią...
             Nie mogę powiedzieć z ręką na sercu że po każdej instalacji sterowników AMD karta chodzi lepiej ...
             A ideą nowych sterowników jest poprawa poprzednich...prawda ???
             Więc z każdą aktualizacją powinno być lepiej...niestety u AMD tak nie jest...
             • avatar
              grizzly
              0
              Ja też uważam, że do GForca lepsze sterowniki robi NVidia niż tak np. AMD.
              • avatar
               Marucins
               0
               Kolejna marketingowy szajs - oj gdyby to co obiecując w takich spotach było prawdą, oj gdyby to było prawdą...
               • avatar
                Aktyzm
                0
                Taaa... szczególnie w Assassin's Creed Origins
                • avatar
                 silvver
                 0
                 "producent udostępnił 150 różnych wersji sterowników, wprowadzających obsługę ponad 400 gier. Tempo wydawania sterowników jest naprawdę duże - tylko w 2021 roku pojawiło się 20 nowych wersji obsługujących 75 tytułów."

                 Czyli ciągle Nvidia musi "dodawać obsługę" nowych gier :D A miało być tak pięknie, że nowy Dx12 to niższy poziom, mniejszy narzut API, że to devsi będą mieli większe możliwości itp etc