Karty graficzne

Nvidia szykuje szaloną kartę dla kopaczy kryptowalut - wydajność zaskoczy górników

przeczytasz w 2 min.

Karty graficzne Nvidia CMP miały być hitem na rynku koparek kryptowalut, ale ostatnio ich temat lekko ucichł. Wygląda jednak na to, że producent planuje wprowadzić kolejny, wydajniejszy model z miningowej serii – sprzęt ma szansę zainteresować najbardziej wymagających górników.

Premiera kart graficznych Nvidia CMP (Cryptocurrency Mining Processor) odbiła się szerokim echem w branżowych mediach – producent przygotował cztery modele: CMP 30HX, CMP 40HX, CMP 50HX i CMP 90HX, które miały zainteresować górników (a przy okazji odciągnąć ich od zakupu standardowych kart graficznych dla graczy).

Nowe modele nie są specjalnie promowanym tematem przez producentów (w zasadzie wiemy tylko o konstrukcjach Gigabyte, MSIPalit), ale „zieloni” nie porzucają strategii i podobno mają w planach wydanie kolejnego, wydajniejszego modelu CMP 170HX. W sieci już pojawiły się przecieki o nowej konstrukcji.

Nvidia CMP 170HX – topowa karta graficzna do koparek kryptowalut

Model CMP 170HX na pierwszy rzut oka przypomina akcelerator obliczeniowy A100 – producent zastosował duże, pasywne chłodzenie (konstrukcja została przystosowana do systemów zapewniających odpowiedni nawiew na komponenty).

Nvidia CMP 170HX

Nvidia CMP 170HX
Karta CMP 170HX nie ma żadnych wyjść obrazu

Nvidia CMP 170HX
Do działania karty wymagane jest podłączenie 8-pinowego zasilania

Nowa karta oferuje dosyć… szaloną specyfikację. Na pokładzie znalazł się układ graficzny Ampere GA100-100, który dysponuje 4480 z 8196 rdzeni CUDA oraz 8 GB pamięci HBM2e 4096-bit (czyli też dużo mniej niż karty A100 – te oferują 40 lub 80 GB VRAM). Dodatkowo producent ograniczył przepustowość złącza PCI-Express do trybu 1.0 x4.

Nvidia CMP 170HX - wydajność kopania Ethereum

Mimo mocno obciętej specyfikacji, akcelerator ma oferować naprawdę dobre osiągi w kopaniu kryptowalut.

Nvidia CMP 170HX - specyfikacja

Według pierwszych testów, karta CMP 170HX przy kopaniu Ethereum (algorytm Ethash) osiąga wydajność 164 MH/s (a mówimy o scenariuszu, gdzie nie wprowadzono żadnych dodatkowych optymalizacji, bo jeszcze nie można tutaj np. podkręcić pamięci VRAM). Dla porównania, karta GeForce RTX 3090 – topowy model z segmentu dla graczy, osiąga tutaj jakieś 120-130 MH/s.

Nvidia CMP 170HX - wydajność kopania Ethereum

Czy karta CMP 170HX stanie się nowym hitem wśród kopaczy kryptowalut? Dużo tutaj będzie zależeć od ceny (a raczej nie spodziewamy się atrakcyjnej stawki po takich komponentach). Do tego trzeba brać pod uwagę mocno ograniczoną specyfikację, co na pewno utrudni odsprzedanie i zastosowanie akceleratora w innych zastosowaniach.

Źródło: Zhihu, VideoCardz

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  EXT_1
  16
  Cena tego pewnie będzie taka, że nawet kopacza wybiorą modele dla graczy ;)
  • avatar
   KENJI512
   8
   Niech oni zrobią dobrą kartę dla graczy, która jest dostępna i w normalnych cenach, a kopacze nie mogą złamać jej zabezpieczeń.
   • avatar
    Marekpe
    8
    Nvidia to Nvidia tamto a na rynku dalej G. ,,Nvidia niech już spie.....a.
    • avatar
     edvinoxic
     4
     Kosztuje 3000 eu. , a ETH bedziemy kopac do konca roku, a co potem?...figa z makiem...
     • avatar
      Kapitan Nocz
      -1
      Może jakiś chinol zamówił u nich 500tys sztuk, bo pozbywa się staroci to sie chwalą, a samo info to takie z kategorii przeczytać i zapomnieć...
      • avatar
       keepercraft
       -4
       Trzeba kroić tulipany, puki gorące. :]
       • avatar
        -SnR-
        -5
        I niby czym do siebie ma ta lipna karta przyciagnac? cMP90 robi 86mhs przy 320W (sick!) Czyli 14% mniej mhs I 100W wiecej niz 3080 posiada 0 wyjsc video I zerowa wartosc odsprzedazy kosztujac tyle Samo co 3080 (wartosc rynkowa a nie msrp)
        Ta nowa karta to bedzie takie samo dno jak cala reszta kart CMP.
        Autorze artykulu Nvidia placi ci za pisanie takich bzdetnych artykolow I glupich tytulow?
        Nie macie na benchmarku jaj zeby napisac o tej PRowej papce tak jak jest w rzeczywiatosci? Zmieszac to g...o z blotem I potempic za zachowanie I udawanie bycia pro gamingowa Firma?... Boicie sie ze nie dostanoecie juz produktow do recenzji czy czego konkrenie?
        • avatar
         greghostor
         0
         mogę zablokować tą stronę?