Karty graficzne

Nvidia Hopper - nowa generacja kart graficznych przyniesie rewolucję (niestety nieprędko)

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
31 komentarzy Dyskutuj z nami

Nvidia przygotowuje prawdziwą petardę. Jeżeli plotki się potwierdzą, kolejna generacja GPU może wprowadzić rewolucję na rynku kart graficznych.

Jesteśmy po premierze wszystkich kart graficznych Nvidia Turing i czekamy na kolejną generację – Nvidia Ampere. Wiemy jednak, że producent w tajemnicy pracuje nad czymś jeszcze lepszym. Mowa o modelach Nvidia Hopper.

Nvidia Hopper – karty graficzne, które przyniosą rewolucję

Pierwsze plotki o generacji Hopper pojawiły się już kilka miesięcy temu, ale nie była to zbyt pewna informacja. Ostatnio producent zarejestrował nazwę w Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych, co może sugerować dobry trop przecieków.

Nazwa kodowa Hopper odnosi się do Grace Hopper – amerykańskiej pionierki informatyki, która współpracowała przy opracowaniu translatorów oraz pierwszych języków programowania, między innymi języka Cobol.

MCM GPU

Według nieoficjalnych doniesień, generacja Hopper wprowadzi nowe podejście do budowy procesorów graficznych - zamiast pojedynczego rdzenia, Nvidia zastosuje tutaj modułową konstrukcję typu MCM (Multi-Chip Module), która wcześniej była stosowana w procesorach (np. nowych modelach AMD Ryzen). Jeżeli informacje się potwierdzą, mogłoby to oznaczać rewolucję na rynku GPU, pozwalającą tworzyć wydajniejsze i tańsze karty graficzne.

Kiedy premiera kart graficznych Nvidia Hopper?

Wszystko na to wskazuje, że procesory graficzne z generacji Hopper znajdą zastosowanie w kartach z serii GeForce RTX 4000. Nowe modele zadebiutują dopiero po układach Ampere, więc realnie powinniśmy się ich spodziewać nie wcześniej w 2022 roku (o ile nie jeszcze później).

Źródło: VideoCardz, United States Patent and Trademark Office, Wikipedia, ExtremeTech

Warto zobaczyć również:

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  musslik
  Rewolucja to będzie ale w drenażu portfeli chętnych do nabycia tych procesorów :D
  6
 • avatar
  Kapitan Nocz
  No i znowu redaktorzy sugerują, że nowsza technologia spowoduje, że coś będzie tańsze

  "Jeżeli informacje się potwierdzą, mogłoby to oznaczać rewolucję na rynku GPU, pozwalającą tworzyć wydajniejsze i tańsze karty graficzne."

  Obecnie modularna konstrukcja AMD też pozwala tworzyć "tańsze" procesory, a mamy z generacji na generację coraz droższe produkty i bzdury gdzie Ryzen 9 3900X i Ryzen 9 3950X zawierające po dwa moduły CPU a różniące się jedynie 4 rdzeniami mają różnice w cenie wartości ich 8 rdzeniowego procesora :) !!
  Więc wątpię by Nvidia robiła to by ulżyć konsumentom i obniżać ceny kart.
  6
 • avatar
  mobil12
  Jak słyszę o tych "przeciekach" to się śmiać chce ... przed każdą premierą procedura "przeciekania" jest taka sama ...
  5
 • avatar
  BariGT
  4080Ti bedzie za 2k$
  2
 • avatar
  Witalis
  Genialne w swojej prostocie... Można będzie włożyć dwa układy pod jedną obudowę i zażądać 4 x tyle $$ co za sprzedaż 2 osobno... lub 4 i wtedy za 12 x tyle $$ Nic tylko doklejać kolejne chipy ....
  2
 • avatar
  myszka91
  Kolejny wałek, najpierw popsują optymalizację w sterownikach aby gry (które od kilku lat wyglądają tak samo) miały większe wymagania po to aby był powód żeby kupić nową kartę graficzną.
  2
 • avatar
  Emisariusz_
  i do tego czasu spokojnie można zostać na 1080Ti a potem wymienić na świeży 4080Ti :) mam nadzieję, że do tego czasu będą już DDR5 dostępne.
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  Podział procesora na kawałki, świetny pomysł na obniżkę kosztów produkcji. Nvidia robi to, co AMD ma w zamiarze i tego nie robi, bo ...... AMD ma po prostu za mało kasy, bo cisną CPU ile wlezie. Nie mają wolnych mocy przerobowych.

  W każdym razie, będzie to tańsze w produkcji. Ale niestety nie będzie tańsze dla konsumenta, bo bez konkurencji, producent wszystko wyrówna marżą. Jak się pojawi konkurencja, będą mieli z czego schodzić i tyle.

  rok 2022 , niby szybko, ale też wątpię czy to nie będzie przypadkiem 2028 .
  1
 • avatar
  blebleble
  Trzeba będzie wymienić sprzęt za dwa lata.
  -1
 • avatar
  Marek1981
  To życzę powodzenia. Tyle jest dodatkowych problemów które będą powodować Micro przyciecia. No ale może coś się uda zrobić jakąś nie optycznie szybką pamięcią podręczna plus szyna wymiany danych. Zobaczymy
  -4
 • avatar
  Avengers PS5
  "Pozwalającą tworzyć wydajniejsze i tańsze karty graficzne"

  Będą w stanie obsłużyć pełen RT? Obecna generacja tych kart nadaje się do gier z PS2.
  Nvidia ubija w sterownikach wydajność kart przed premierą nowych. Brawo.
  Chodziło po forach takie powiedzenie. Jak cię nie stać na Nvidie to kupujesz AMD. :D Przypomnijcie sobie ceny obecnych kart graficznych. Będzie drogo.
  -4
 • avatar
  psznuzio
  Skoro ma powstać nowa szyna danych pewnie tu mowa o pce 4. To na obecną chwilę jedną sensowną kartą jaką warto kupić jest rx 5700 xt który taką szynę danych posiada. Niestety RT w nvidi na razie to lipa i może nowa generacja 4xxx przyniesie coś sensownego. Piszę jako =fan nvidi i właśnie zamierzam kupić rx 5700 xt bo nie widzę sensu w inwestycję w RT obecnie.