Karty graficzne

Nvidia Hopper - nowa generacja kart graficznych przyniesie rewolucję (niestety nieprędko)

przeczytasz w 1 min.

Nvidia przygotowuje prawdziwą petardę. Jeżeli plotki się potwierdzą, kolejna generacja GPU może wprowadzić rewolucję na rynku kart graficznych.

Jesteśmy po premierze wszystkich kart graficznych Nvidia Turing i czekamy na kolejną generację – Nvidia Ampere. Wiemy jednak, że producent w tajemnicy pracuje nad czymś jeszcze lepszym. Mowa o modelach Nvidia Hopper.

Nvidia Hopper – karty graficzne, które przyniosą rewolucję

Pierwsze plotki o generacji Hopper pojawiły się już kilka miesięcy temu, ale nie była to zbyt pewna informacja. Ostatnio producent zarejestrował nazwę w Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych, co może sugerować dobry trop przecieków.

Nazwa kodowa Hopper odnosi się do Grace Hopper – amerykańskiej pionierki informatyki, która współpracowała przy opracowaniu translatorów oraz pierwszych języków programowania, między innymi języka Cobol.

MCM GPU

Według nieoficjalnych doniesień, generacja Hopper wprowadzi nowe podejście do budowy procesorów graficznych - zamiast pojedynczego rdzenia, Nvidia zastosuje tutaj modułową konstrukcję typu MCM (Multi-Chip Module), która wcześniej była stosowana w procesorach (np. nowych modelach AMD Ryzen). Jeżeli informacje się potwierdzą, mogłoby to oznaczać rewolucję na rynku GPU, pozwalającą tworzyć wydajniejsze i tańsze karty graficzne.

Kiedy premiera kart graficznych Nvidia Hopper?

Wszystko na to wskazuje, że procesory graficzne z generacji Hopper znajdą zastosowanie w kartach z serii GeForce RTX 4000. Nowe modele zadebiutują dopiero po układach Ampere, więc realnie powinniśmy się ich spodziewać nie wcześniej w 2022 roku (o ile nie jeszcze później).

Źródło: VideoCardz, United States Patent and Trademark Office, Wikipedia, ExtremeTech

Warto zobaczyć również:

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  musslik
  6
  Rewolucja to będzie ale w drenażu portfeli chętnych do nabycia tych procesorów :D
  • avatar
   Kapitan Nocz
   6
   No i znowu redaktorzy sugerują, że nowsza technologia spowoduje, że coś będzie tańsze

   "Jeżeli informacje się potwierdzą, mogłoby to oznaczać rewolucję na rynku GPU, pozwalającą tworzyć wydajniejsze i tańsze karty graficzne."

   Obecnie modularna konstrukcja AMD też pozwala tworzyć "tańsze" procesory, a mamy z generacji na generację coraz droższe produkty i bzdury gdzie Ryzen 9 3900X i Ryzen 9 3950X zawierające po dwa moduły CPU a różniące się jedynie 4 rdzeniami mają różnice w cenie wartości ich 8 rdzeniowego procesora :) !!
   Więc wątpię by Nvidia robiła to by ulżyć konsumentom i obniżać ceny kart.
   • avatar
    mobil12
    5
    Jak słyszę o tych "przeciekach" to się śmiać chce ... przed każdą premierą procedura "przeciekania" jest taka sama ...
    • avatar
     BariGT
     2
     4080Ti bedzie za 2k$
     • avatar
      Witalis
      2
      Genialne w swojej prostocie... Można będzie włożyć dwa układy pod jedną obudowę i zażądać 4 x tyle $$ co za sprzedaż 2 osobno... lub 4 i wtedy za 12 x tyle $$ Nic tylko doklejać kolejne chipy ....
      • avatar
       myszka91
       2
       Kolejny wałek, najpierw popsują optymalizację w sterownikach aby gry (które od kilku lat wyglądają tak samo) miały większe wymagania po to aby był powód żeby kupić nową kartę graficzną.
       • avatar
        Emisariusz_
        1
        i do tego czasu spokojnie można zostać na 1080Ti a potem wymienić na świeży 4080Ti :) mam nadzieję, że do tego czasu będą już DDR5 dostępne.
        • avatar
         Konto usunięte
         1
         Podział procesora na kawałki, świetny pomysł na obniżkę kosztów produkcji. Nvidia robi to, co AMD ma w zamiarze i tego nie robi, bo ...... AMD ma po prostu za mało kasy, bo cisną CPU ile wlezie. Nie mają wolnych mocy przerobowych.

         W każdym razie, będzie to tańsze w produkcji. Ale niestety nie będzie tańsze dla konsumenta, bo bez konkurencji, producent wszystko wyrówna marżą. Jak się pojawi konkurencja, będą mieli z czego schodzić i tyle.

         rok 2022 , niby szybko, ale też wątpię czy to nie będzie przypadkiem 2028 .
         • avatar
          blebleble
          -1
          Trzeba będzie wymienić sprzęt za dwa lata.
          • avatar
           Marek1981
           -4
           To życzę powodzenia. Tyle jest dodatkowych problemów które będą powodować Micro przyciecia. No ale może coś się uda zrobić jakąś nie optycznie szybką pamięcią podręczna plus szyna wymiany danych. Zobaczymy
           • avatar
            Avengers PS5
            -4
            "Pozwalającą tworzyć wydajniejsze i tańsze karty graficzne"

            Będą w stanie obsłużyć pełen RT? Obecna generacja tych kart nadaje się do gier z PS2.
            Nvidia ubija w sterownikach wydajność kart przed premierą nowych. Brawo.
            Chodziło po forach takie powiedzenie. Jak cię nie stać na Nvidie to kupujesz AMD. :D Przypomnijcie sobie ceny obecnych kart graficznych. Będzie drogo.
            • avatar
             psznuzio
             0
             Skoro ma powstać nowa szyna danych pewnie tu mowa o pce 4. To na obecną chwilę jedną sensowną kartą jaką warto kupić jest rx 5700 xt który taką szynę danych posiada. Niestety RT w nvidi na razie to lipa i może nowa generacja 4xxx przyniesie coś sensownego. Piszę jako =fan nvidi i właśnie zamierzam kupić rx 5700 xt bo nie widzę sensu w inwestycję w RT obecnie.