Karty graficzne

Nvidia kończy ze wsparciem dla 32-bitowych systemów i kart graficznych Fermi

przeczytasz w 1 min.

Producent nie ma zamiaru oferować wsparcia dla niszowych rozwiązań, chociaż krytyczne poprawki będą pojawiać się jeszcze do początku przyszłego roku.

Nvidia wprowadza zmiany w procesie wydawania sterowników graficznych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, producent rezygnuje z obsługi 32-bitowych systemów operacyjnych, a także porzuca wsparcie dla kart graficznych z rodziny Fermi.

Obsługa 32-bitowych systemów (Windows 10, Windows 8/8.1, Windows 7, Linux i FreeBSD) zostanie porzucona jeszcze w tym miesiącu, aczkolwiek sterowniki z krytycznymi poprawkami bezpieczeństwa będą pojawiać się jeszcze do stycznia 2019 roku. To samo dotyczy pakietu Nvidia Experience, który od teraz będzie pojawiał się tylko w wersji 64-bit.

Jeżeli chodzi o wsparcie dla kart graficznych z generacji Fermi, tutaj sprawa wygląda podobnie – nowe sterowniki nie będą zawierać poprawek i nowych funkcjonalności dla starszych konstrukcji, ale producent przewiduje wydawanie krytycznych poprawek jeszcze do stycznia 2019 roku. Pełne wsparcie nadal będzie obejmować modele z generacji Kepler, Maxwell, Pascal i Volta.

Decyzje producenta właściwie nie powinny nikogo dziwić. Udział 32-bitowych systemów operacyjnych jest marginalnie mały (wg platformy Steam obecnie jest to niecałe 2%). To samo dotyczy kart graficznych Fermi – ostatnie modele pojawiły się na rynku w 2014 roku, więc większość zainteresowanych zdążyła je wymienić na nowsze konstrukcje.

Źródło: Nvidia

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  messiah92
  2
  A ja dalej na GTX 460 :)
  • avatar
   Factor
   2
   Heh chyba jednak jestem już starym człowiekiem bo wymiana jeszcze mnie nie interesuje a... nadal cisnę na ASUS HD 7970 DirectCU II xD
   • avatar
    sn00p
    0
    w sumie to wcale mnie to nie dziwi.
    • avatar
     kokosnh
     0
     A ja dalej na gtx570 i chyba długo się nie przesiądę, do tego nvidia dała wsparcie DX12 po tylu latach, a teraz stwierdzili że jednak się wycofują w ogóle...
     • avatar
      Djmnich
      0
      Do mojej to już dawno nie ma :p, ale dalej Sobie działa Geforce 7500LE :)