Karty graficzne

NVIDIA podpisała umowę licencyjną z Rambus

przeczytasz w 1 min.

NVIDIA wreszcie ugięła się pod naciskami amerykańskiej międzynarodowej komisji do spraw handlu i tym samym podpisała z firmą Rambus umowę licencyjną.

Podpisania umowy licencyjnej oprócz amerykańskiej komisji domagała się również firma Rambus - której to patenty zostały złamane przez "zielonych".W zasadzie można śmiało powiedzieć, iż NVIDIA nie miała wyjścia i musiała zapłacić za licencje Rambusowi. Gdyż gdyby tego nie zrobiła groził by jej całkowity zakaz importu na terenie USA produktów w których zastosowano rozwiązania oparte o złamane patenty. A oznaczało to by tylko jedno koniec sprzedaży większości produktów NVIDII w Stanach Zjednoczonych.

Na mocy podpisanej 13 sierpnia umowy, NVIDIA została zobowiązana do wypłacenia należności licencyjnych za każdy sprzedany kontroler który zawierał patenty firmy Rambus. Niestety nie ujawniono dokładnej sumy na jaką opiewa umowa. Wiadomo jednak, że NVIDIA zapłaci 1% należności ze sprzedaży każdego urządzenia zawierającego kontroler SDR oraz po 2% z każdego urządzenia z układami DDR, DDR2, DDR3, LPDDR, LPDDR2, GDDR2, GDDR3, GDDR4 oraz GDDR5. Mimo ustępstw przypartej do muru NVIDII firma Rambus nie zamierza wycofywać pozwu z międzynarodowej amerykańskiej komisji do spraw handlu (ITC), czyli tym samym w dalszym ciągu domaga się wypłacenia horrendalnego odszkodowania - które zresztą zostało im przyznane.

Jak dalej potoczy się sprawa? W tej chwili jeszcze nie wiadomo, wiadomo jednak, iż NVIDII nie grozi już zakaz sprzedaży swoich produktów.

Źródło: TechConnect, X-Bit labs

Polecamy artykuły:  
Programy dla pasjonatów fotografii cyfrowej 100 najlepszych gier XX wieku cz. 3Sztuczki i porady do Windows 7 na lepszą pracę

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Co za barany

  Niech intelowi też sie takie coś przydarzy i AMD górą xD
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Skoro Rambus wygrał to niewątpliwie NV odszkodowanie też będzie musiała zapłacić tylko nie wiadomo jeszcze ile.
   • avatar
    kurzi5
    0
    a NVIDIA nie mogłaby sobie pozwolić na kupienie Rambusa? :D
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Pierdzielone Trolle patentowe, technologia powinna byc wolna...
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      śmieszy mnie to że stękacie cały czas na Intela i Nv. Gdyby ich nie było AMD ATI było by tak samo pazerne i nie pierdzielcie że nie bo jak chodzi o takie pieniądze to klienta ma się w dupie.
      Co do tematu. Nv za późno podpisała tą umowę licencyjną, to jak rambus żeruje na odszkodowaniach z patentów powinno wcześniej ich skłonic do podpisania z nimi umowy jak zrobiło to ATI, teraz poniosą konsekwencje. A cały ten rambus, to pazerna świnia.
      • avatar
       Spirit
       0
       No to niezłe będą podwyżki za grafiki od zielonych.
       • avatar
        scooter
        0
        wydaje mi się, że monopol na karty graficzne byłby bardzo dobry dla klientów. Może w końcu producenci zaczęli by optymalizować gry.
        • avatar
         cyferluu
         0
         mnie zastanawia w jaki sposób nVidia dała się w to wciągnąć. Nie sa chyba debilami i wiedzieli ze nie maja licencji. Pytam się teraz po kiego oni to ciągnęli?

         No chyba ze patenty są owiane tajemnicą i taki rambus czekał z 5 lat aż ci naprodukują i nasprzedają kart wykorzystujących ich patenty i wtedy zareagowali ( halo halo panowie... ale od kazdej karty płacicie nam za nasza technologie no wybaczcie, ze wam nie powiedzieliśmy -zapomnieliśmy)
         • avatar
          shamoth
          0
          Nie wiem czy dobrze pamiętam ale Rambus sam się nie napocił za mocno nad tymi rozwiązaniami a kilka patentów, w tym odnośnie kontrolerów pamięci, znalazło się w rękach Rambusa "nie wiadomo skąd"
          Jeśli weźmiemy do porównania np. IBM'a, AT&T późniejszyego Lucent'a, które mocno moczyły kasę na badaniach i na różnych uczelniach typu MIT to Rambus jest ewidentnym trollem i w żadnym przypadku nie przyczynia się do rozwoju co powinno być karalne.
          Sami nie robią nić żeby pchnąć coś do przodu a każdy kto by chciał coś polepszyć musi im zapłacić nie małą kasę lub z nimi współpracować i na koniec obejść się smakiem...