Karty graficzne

NVIDIA podważa wiarygodność AMD

przeczytasz w 2 min.

Dotychczas przyzwyczajeni byliśmy do tego, że wydajność kart mierzy się wyłącznie liczbą klatek na sekundę. NVIDIA twierdzi jednak, że wyniki AMD są zawyżane, a osiągnięto je kosztem degradacji jakości grafiki.

W sierpniu tego roku pisaliśmy o sporze pomiędzy AMD a Intelem, którego meritum dotyczyło nieuczciwych praktyk związanych z zaniżaniem efektywnej wydajności układów AMD. Intel osiągał to wykorzystując przewagę na rynku kompilatorów, gdzie to właśnie jego rozwiązania wiodą prym. Aplikacje kompilowane dla procesorów AMD były słabiej optymalizowane. Okazuje się jednak, że w świecie kart graficznych to AMD jest tym "niedobrym".

 Warto przeczytać:
 


NVIDIA szykuje pogromcę Radeona HD 6990

Pojedynek: 2x GF GTX 580 vs 2x Radeon HD 5970

Choć rozmaite gry i benchmarki służące do testów kart graficznych dysponują własnymi ustawieniami jakości obrazu, można było oczekiwać, że ustawienia te niezależnie od sprzętu będą odpowiadały identycznej jakości grafiki. Tymczasem spory wpływ na efekt końcowy mają sterowniki kart graficznych, różniące się nie tylko między producentami, ale także pomiędzy kolejnymi aktualizacjami. 

NVIDIA w ostatnim wpisie na swoim blogu twierdzi, że wersja sterowników kart AMD Catalyst 10.10 poprawia wyniki w testach o około dziesięć procent, oferując jednak gorszą jakość wizualną za sprawą słabszego filtrowania anizotropowego (AF). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić ustawienia sterowników Catalyst na wysokie i otrzymać grafikę równie dobrą, jak u NVIDII czy w starszych wersjach sterowników AMD. Ale oczywiście skutkuje to spadkiem częstotliwości odświeżania obrazu.
 

          


Zieloni domagają się, aby nie wprowadzać klientów w błąd i we wszystkich testach używać ustawień "high", aby otrzymane wyniki były miarodajne. Nie wszyscy użytkownicy, jak również recenzenci, są świadomi tej różnicy i często opierają swą opinię na nieprawidłowych testach wykonanych przy niższych ustawieniach sterowników. Filtrowanie anizotropowe jest powszechnie wykorzystywaną techniką poprawy jakości grafiki w przypadku tekstur nachylonych pod dużym kątem do obserwatora, a jego pogorszenie może wyraźnie popsuć wrażenia wizualne podczas rozgrywki.

Filmiki z testów zamieszczone na stronie serwisu TweakPC uwidaczniają migotanie tekstur (lewa strona okna wideo) po zmianie ustawień sterowników Radeona - jest ono bardzo widoczne dla kart z serii HD6000. Dla starszych kart HD 5000 efekt jest znacznie słabszy. W przypadku GeForce GTX 460 zdaniem autorów zmiany są praktycznie niezauważalne. 

Zarówno AMD, jak i NVIDIA udostępniają opcje regulacji ustawień obrazu, jednak przedstawiciele tej drugiej firmy twierdzą, że przy normalnych ustawieniach nigdy nie następuje utrata jakości w stosunku do tego, co zamierzyli twórcy gry. AMD ich zdaniem o to nie dba. Prawda czy fałsz? Oto jest pytanie.
 

Źródła: Hardware Canucks, NVIDIA

Polecamy artykuły:  
Fotogaleria: obudowa jakiej jeszcze nie było
TOP-10: Monitory
GeForce GTX 580 - najszybsza w rodzinie

Komentarze

110
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  Ja nie chcę nic mówić, ale ostatnio to wbudowany benchmark w mafie 2 oszukiwał na korzyść Nvidi wyświetlając ogień itp w gorszej jakości... Więc? Morał tej bajki jest krótki i powszechnie znany - że my mądrzy takich pierdół nie słuchamy...
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Jesli to prawda to moze jakies zdjecia pokazac... ocenie sobie kto co "zdegradowal".
   • avatar
    prznar1
    0
    lol... gdzieś u was porównywano jakość obrazu, i wyszło jasno kto ma kiepską grafikę. :D
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Zaraz zaczną się żalić że "tamci" to mają lepszy krzem w piaskownicy! No i pewnie mają, bo nie srają na własnym podwórku.
     • avatar
      TomaszPawel
      0
      Kochana Nvidia - gdzie jest smok?
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Pisałem, że aa w AMD się różni w GTX580. Ale nie sądziłem że AF jeszcze bardziej. Więc testy Procesorów graficznych, lecą w FPS oszukany. Ciekawe jakie praktyki jeszcze zastosują. Pieniądze zapachniały, zaczęli oszukiwać.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Ja w życiu :
        Jak komuś się skończą argumenty to zaczynają się wyzwiska , bójki przepychanki.Nie wiedziałem tylko ,że to też funkcjonuje wśród wielkich poważnych firm :(
        W rynku od 600 do 900zł NV skończyły się argumenty i puściły im nerwy ,bo w końcu nowa seria AMD jest troszeczkę tańsza (gtx460 1gb vs 6850 i gtx470 vs 6870/5850), wydajniejsza*, o lepszym współczynnikach wydajność/zł wydajność/Wat.(Najśmieszniejsze jest to ,że 6870 ciągnie mniej prądu niż referent gtx460 zarówno w spoczynku jak i pod obciążeniem** co daje kolejne parę złotych zaoszczędzonych na prądzie rocznie ,a w końcu świadomość ekologiczna w XXI wieku jest bardzo ważna)

        * np. wg in4.pl 6850 jest lepszy o 12% od gtx460 1gb ,a 6870 jest też szybsze od gtx470 (~5%)
        http://www.in4.pl/recenzje.htm?rec_id=663&rectr_str_numer=22
        **http://www.in4.pl/recenzje.htm?rec_id=663&rectr_str_numer=24
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Już wiadomo czym jest ta wydajność okupiona... AMD choć mi jeszcze nie podpadło, teraz oficjalnie podpadło.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          coś jest na rzeczy. W zeszłym tygodniu zrobiłem updater sterowników ( używam hd 5850) i zdarzają się zaniki tekstur podczas gry w wow i denerwujące mikrtoprzycięcia podczas gdy jest około 130fps.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Hmm ale w przypadku ATI oni tylko zmieniają ustawienia, a z tego co mnie pamięć nie myli (za czasów chyba serii FX) Nvidia pogarszała jakość bez możliwości zmiany. Jednym słowem sami nie, mają czystego sumienia... równie dobrze mogliby się przyczepić do wykresów zaczynających się od wartości 0,7..
           • avatar
            hynio
            0
            haha, ATI gorszy obraz, kilka testów porównywawczych obraz widziałem na necie i w (chyba to bytło)metro2033(albo alienz predator) to obraz NV to była paranoja, a ten błąd co teraz wykryła NV to może tylko jakiś błąd w sterownikach
            jak będę w domy to sprawdzę czy jest jakiś "wzrost wydajności"
            • avatar
             cyferluu
             0
             migotka panna i muminek...

             to migotanie niekoniecznie jest sprawą użycia "specjalnego"
             filtra.

             Weście sobie 30 klatek i przeostrzcie je w gimpie. złóżcie z tego animacje będzie taki sam efekt migotania.

             z kolei na sterownikach się nie znam nie znam kodu języka programowania wiec uważam, że nie mnie sie wypowiadać "dlaczego" tak sie dzieje. Może nv ma racje a może chwyta się brzytwy.
             • avatar
              Kropeczka
              0
              Każda firma oszukuje, oczywiście w słusznym celu zwiększenia zysków udziałowców ;P
              Raz wpada ta, raz ta.
              Teraz wpadła AmD, za miesiąc może wpaść na czymś np. Nvidia.
              Taki jest świat, nie ma na to rady.
              • avatar
               deel77
               0
               Ja na AMD/ATI przejechałem się już kilka razy. Nigdy nie było bezproblemowo. Gdy tylko mogę wybieram tandem Intel/Nvidia.
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                No niby migotanie jest ale czy to, aż tyle zmienia? Chociaż jeśli AMD wyje o byle co ze strony nVidii to im też się należy...
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 pisałem wyżej że migocze albo nawet zanikają tekstury tak że nie widać kogo się atakuje ani kim się atakuje (gra wow w zależności od ustawienia kąta kamery) plus mikroprzycięcia, że nie wspomnę o włączeniu rozmywania krawędzi która powoduje (bez względu na tryb) takie rozmycie krawędzi że cały obraz jest nieostry
                 • avatar
                  hideo
                  0
                  że jak? bo używam zawsze AFx8 bo i tak nie widzę różnicy między 8 a 16
                  • avatar
                   voxcordi
                   0
                   Taka sama sytuacja miała miejsce na przełomie lat 1999/2000. Zarzuty odnośnie degradacji jakości obrazu kart ATI okazały się słuszne.
                   • avatar
                    barst
                    0
                    Pozostaje nam, przeciętnym zjadaczom chleba ;), bacznie przyglądać się testom GPU na rożnych serwisach i tyle :)
                    • avatar
                     Konto usunięte
                     0
                     ale kochani redaktorzy portalu Benchmark.pl czemu przekierowujecie internautów na zarażone strony internetowe?!?

                     ten link: http://www.tweakpc.de/hardware/tests/grafikkarten/amd_radeon_hd_6870_hd_6850/s09.php

                     (2010-11-22 11:12:48 Opera Internet Browser Zagrożenie: HEUR:Trojan-Downloader.Script.Generic http://www.tweakpc.de/opa/www/delivery/ajs.php?zoneid=43&block=1&blockcampaign=1&cb=72849830803&exclude=,bannerid:900,campaignid:220,bannerid:1009,campaignid:277,&loc=http%3A//www.tweakpc.de/hardware/tests/grafikkarten/amd_radeon_hd_6870_hd_6850/s09.php&referer=http%3A//www.benchmark.pl/aktualnosci/NVIDIA_podwaza_wiarygodnosc_AMD-31894.html&context=Yjo5MDAjYzoyMjAjYjo5MDAjYzoyMjAjYjoxMDA5I2M6Mjc3fA%3D%3D&mmm_fo=1//NVIDIA_podwaza_wiarygodnosc_AMD-31894)

                     jest zarażony trojanem!!! oj nieładnie ;-)
                     • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Prawdą jest, że żadna, ale to żadna firma nie jest święta !! :] Juz na pewno nie jest nią NV lol
                      Teraz udają, że oni nigdy tak nie robili i wytykają błędy innym - normalnie hipokryzja na szeroką skale.
                      Dlaczego siedzieli cicho gdy sami tak robili ?? Aby móc napisać po raz enty "nowe sterowniki dają nawet do 20% wyższa wydajność" No a niby z czego oni to biorą, jakby tak zsumować te liczby, poprawki, to AMD jak i NV notowałyby wzrost ponad 50% - a to jest kompletnie niemożliwe... No ale głupie dzieci neo i fanboje podniecają się tym, widząc zmiany na lepsze lol Zmiany, które tak naprawdę są na gorsze :D

                      Nie wiem na ile prawdziwa jest ta wiadomość, ale wcale mnie nie dziwią takie zarzuty. Firmy chcą jak najwięcej zarobić, dlatego żadna duża korporacja "nie gra" uczciwie. Niektórzy jednak, nadal myślą inaczej lol
                      • avatar
                       Konto usunięte
                       0
                       Od Crysisa nie ma gry, która potrzebowałaby najnowszych kart tych 2 marek, więc po co o nich pisać?
                       • avatar
                        pscager
                        0
                        Faktem jest, że na kartach AMD tekstury są wyraźne a na Nvidii jakby zamazane.
                        • avatar
                         Konto usunięte
                         0
                         OMG jakie emocje w komentarzach - daliscie sie niezle nabrac. Jakosc obrazu zarowno na NV i AMD jest podobna (zeby nie mowic taka sama) wiec jedyne co sie liczy to ilosc FPS i cena, a tutaj seria 6k wypada lepiej i to jest fakt.
                         • avatar
                          Szymon331
                          0
                          Różnice są raz na korzyść tego producenta raz na korzyść drugiego. Nie ma zasady.

                          NVIDIA powinna się wstydzić. Nie mają już tak silnej pozycji na rynku to w BEZCZELNY sposób starają się dobrać do konkurencji. Niech się wezmą za robienie dobrych kart dla graczy a nie energochłonnych potworów dla maniaków. GTXem460 całego rynku nie zwojują...

                          A może czują na plecach oddech serii HD 69xx? Może robią co się da by jeszcze przed premierą zniechęcić do Radeonów?

                          Kurcze, tyle lat z nVidią a teraz taką wiochę robią...
                          • avatar
                           shamoth
                           0
                           Aha, to już zieloni zapomnieli jak sami tweakowali sterowniki pod większość benchmarków. Różnica była taka że było to widać czasem gołym okiem, że coś jest nie tak z grafiką a czerwoni jeśli faktycznie to robią to jest to niedostrzegalne...
                           • avatar
                            Otheim
                            0

                            Pamiętam jak jakiś czas temu Nvidia robiła hokus pokus w sterach aby zawyżyć ilość punktów w 3D Smarkach. Więc nie wiem po ki czort chcą oczerniać AMD o to że okłamuje w testach 3D. Myślą że ludzie nagle rzucą się do sklepów aby kupić ich produkty bo w benchmarkach AMD "niby" oszukuje? :D

                            PS.
                            Noo dobra a gdzie wypowiedż Cyrix 133? Halo Cyrix cip, cip, cip, :D
                            • avatar
                             Dragoslaw25
                             0
                             Buahahahahaha nvidia SSIE!!!!! I kto tu ma gorszą jakość obrazu ŻAŁOSNE! Tempaki jedne...
                             • avatar
                              Obiektor
                              0
                              to juz wiem dla czego w nie jednym szpilu na hd5870 znikaly mi jakies textury
                              • avatar
                               Konto usunięte
                               0
                               smiesza mnie takie porownania, nie mowie tego jako fan AMD, sam mam karte Nvidii w komputerze, ale tym razem stane w obronie AMD. jakie do ciezkiej cholery ma znaczenie absolutnie minimalny spadek jakosci obrazu (abstrahujac od tego, czy w oogole on wystepuje, bo oto jest pytanie), jesli mowimy o dynamicznej rozgrywce? jesli ktos z Was z reka na sercu jest w stanie np. w strzelance typu Crysis, widzac ekran powiedziec, czy ustawiono tam filtrowanie x8 albo x4 (to samo tyczy sie anti-aliasingu), temu konia z rzedem. sorry, ale jesli mowimy o wspolczesnych dynamicznych grach, to nie ma to absolutnie zadnego znaczenia. no chyba ze ktos ocenia gre akcji oceniajac statyczne obrazki, to gratuluje ;p
                               • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                No i kolejny temat.Nad którym 15 letni znawcy komputerów będą teraz zjadać zęby.Doszukując się różnic miedzy filtrowaniem 4x a x8. I będą przez najbliższy tydzień albo dwa wieszać psy na samych sobie...Przecież o to właśnie chodzi Nv.

                                • avatar
                                 Lightning
                                 0
                                 Jeśli już "specjaliści" od Nvidii piszą/mówią takie rzeczy to powinni wręcz zasypać internet zdjęciami które są dowodem na ich "filozofię".
                                 • avatar
                                  xfire25
                                  0
                                  temat nvidi w stylu :
                                  na granicy polsko-czeskiej kogut zniósł jajko - do kogo należy jajko ? xD
                                  • avatar
                                   Otheim
                                   0
                                   @Up rozwiązaniem jest ugotować to jajko i podzielić je tak jak leżało podczas wyjścia z kury.
                                   • avatar
                                    Boban79
                                    0
                                    taaa.... Metro benchamrk N na zamówienie i jakość obrazu?
                                    • avatar
                                     Next_Gen_1987
                                     0
                                     Ciekawe... Tylko dlaczego to nVidia w większości gier ma gorszą jakość obrazu? (nawet potwierdzone w niektórych testach na benchmarku i na necie), nVidia się czepia, bo AMD zwiększa wydajność z miesiąca na miesiądz, a nVidia ''olała'' ostatnio sterowniki, a szkoda, bo sam mam GTX460...
                                     • avatar
                                      Konto usunięte
                                      0
                                      nie no musze przyznac niezla jazda ;) hehehe
                                      • avatar
                                       IronFe
                                       0
                                       Każdy sposób na oczernianie konkurencji jest dobry żeby zwiększyć sprzedaż swoich produktów. I nie rozumie co ma wspólnego AF z częstotliwością odświeżania obrazu
                                       • avatar
                                        Konto usunięte
                                        0
                                        Wszystkie firmy i nie tylko IT stosują różnego rodzaju ulepszacze i po to mają działy marketingu, by wychwalać swoje, krytykować konkurencję. Jak udowodnią, będziemy dyskutować, na razie tylko mielą ozorem, jak to ostatnio u Nvidii w modzie. Swoją drogą mam nieodparte wrażenie, że zieloni podzielają filozofię Kalego!
                                        • avatar
                                         Nalovp
                                         0
                                         Dziwne rzeczy!
                                         Jeszcze raz wspomnę że jak przesiadłem się z HD5870 na GTX480 to jednak karta NV ma gorszy i mniej przyjemny,mniej kolorowy obraz!
                                         Dodam jeszcze że kibicuje NV.
                                         • avatar
                                          sevae
                                          0
                                          Ale wiecie, że to nie żadna optymalizacja i coś utajnionego, coś pogarszającego na stałe jakość?

                                          Było tak po instalacji:
                                          http://img152.imageshack.us/img152/491/kiedys.jpg

                                          A teraz będzie dokładnie tak:
                                          http://img638.imageshack.us/img638/3685/terao.jpg

                                          I wystarczy ten suwaczek sobie przestawić. Tak jak ustawiacie po instalacji AA, AF, synchronizację, Adaptive AA. Nic nie ograniczono, nic nie zoptymalizowano.

                                          Zmieniono domyślną konfigurację tylko :)
                                          • avatar
                                           lukyeti
                                           0
                                           hehe widzę że nvidia zaczyna pękac przed AMD/ATi :):)
                                           dobrze dobrze niech sie kłócą lepiej dla nas panowie i panie:)
                                           a swoją drogą "zanim ocenisz innych spójrz na siebie" to w przypadku zielonych zapomniany slogan tak jak piszecie sami kombinowali z benchmarkami pod ich karty (na które po jakimś czasie były TWARDE DOWODY)a teraz gdy sraja w porty bo kończa im się pomysły a ATI rozwiją się nie tylko w genialnym tempie ale kierunek ich działań jest bardzo prawidłowy szukają jakiś bzdurnych prowokacji bo czują co się może stac gdy wyjdzie 69XX
                                           jako fan AMD a posiadacz GTX trzymam kciuki za jak najlepsze produkty o ogromnej wydajności, niskim poborze prądu, arktycznej temperaturze i generowanym dzwieku na poziomie pierdnięcia mrówki:):):)
                                           • avatar
                                            lukyeti
                                            0
                                            no i 3 razy szybciej traci klientów:)
                                            • avatar
                                             Kamil Myzia
                                             0
                                             Afera o coś, co można w szybki sposób zmienić w ustawieniach sterowników. Funkcja jest jawna i dostępna dla każdego. To jedna sprawa, a druga jest taka, że przy obecnej wydajności kart graficznych, różnice pomiędzy AFx1 a AFx16 są minimalne. Spadek jest niewielki. To nie czasy GeForce'a 2, czy Radeona 8500, gdzie wydajność po włączeniu filtra anizo spadała o kilkadziesiąt procent.

                                             • avatar
                                              Konto usunięte
                                              0
                                              Poczytajcie sobie choćby komentarze na in4, a później wypisujcie bzdury fanboy'e nVidii, bo nie ma to jak ktoś, kto przez ostatnie 2 lata nie miał karty ATI/AMD w rękach wypowiada się nt. sterowników i tego jaki jest obraz na tych kartach.
                                              • avatar
                                               Pisschrist
                                               0
                                               Jak mawiają- 'zapomniał wół jak cielakiem był':D Na pewno część użytkowników pamięta jakie przekręty robiła nVidia... Obie firmy siebie warte, ja tam nie mam jakichś szczególnych ciągot do ani jednej ani drugiej- miałem 3 GeForce'y, teraz mam Radeona- ze wszystkich tych kart byłem tak samo zadowolony.
                                               • avatar
                                                KMyL13
                                                0
                                                A ja pamiętam, że przy jednym z ostatnich testów kart graficznych w takim Crysisie było widać, a nawet o tym pisaliście, że tekstury na kartach od Nvidii są rozmazane . . .

                                                Niemniej widzę, że news stał się pożywką dla fanKidów . . . Ma ktoś popcorn ?!
                                                • avatar
                                                 Konto usunięte
                                                 0
                                                 hah,nvidia zawsze lezala z jakoscia, teraz lezy na kazdym polu, wiec RYCZMY jak krowa.
                                                 ATI zrownalo z Nvidia i widac roznice, niektorych to boli.....
                                                 • avatar
                                                  Xardas322
                                                  0
                                                  Wolę NV.
                                                  • avatar
                                                   Konto usunięte
                                                   0
                                                   Chwileczkę, bo czegoś tu nie rozumiem.

                                                   "AMD Catalyst 10.10 poprawia wyniki w testach o około dziesięć procent, oferując jednak gorszą jakość wizualną za sprawą słabszego filtrowania anizotropowego (AF). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić ustawienia sterowników Catalyst na wysokie".

                                                   Czy w tym powyżej napisane jest, że NV płacze, że defaultowe ustawienia Catalystów nie są na maksa i trzeba sobie samemu je przestawić? Że tam nie ma żadnego wykrywacza benchmarków, który by obniżał jakoś obrazu? Cała afera, bo trzeba sobie ustawić samemu na wysokie?
                                                   • avatar
                                                    Konto usunięte
                                                    0
                                                    http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Jakosc_obrazu_w_grze_CMR_DIRT_2-3287/strona/11260.html
                                                    • avatar
                                                     Konto usunięte
                                                     0
                                                     Powiem tak fani ATI pewnie myślą że karty z rodziny HD 6xxx coś zmienią grubo się mylicie Nvidia Rulez He he ;d
                                                     • avatar
                                                      Konto usunięte
                                                      0
                                                      "nie pamieta wol jak cielenciem byl" widac zwolennicy NV nie pamietaja jak to sama NV oszukiwala na jakosci podawajac palete 16bitow przy 32bitowym ustawieniu a winiki byly takie same jak podaje teraz o szybkosc klatek. Takie pogloski wcale mnie nie denerwuja bo sa sprzczne i maja tylko na calu sklucenie siebie nawzajem.
                                                      "AMD ich zdaniem o to nie dba. Prawda czy fałsz? " odpowiedz wyzej