Karty graficzne

Masz kartę GeForce i starego Windowsa? Niestety nie mamy dobrych wieści

przeczytasz w 1 min.

Korzystacie z karty graficznej GeForce i systemu operacyjnego Windows 7 lub Windows 8/8.1? Jeśli tak to najwyższa pora przesiąść się na nowy system – Nvidia zapowiedziała zakończenie wsparcia dla starych wersji Windowsa.

Nvidia porzuca wsparcie dla systemów Windows 7, 8 i 8.1

Dział wsparcia technicznego Nvidii opublikował ogłoszenie, w którym informuje o planach zakończenia wsparcia technicznego pod systemami operacyjnymi Windows 7, Windows 8 i Windows 8.1 od października bieżącego roku.

Po tym okresie producent nie będzie udostępniać nowych wersji sterowników Game Ready Driver dla starszych systemów (za wyjątkiem krytycznych poprawek bezpieczeństwa – te będą wydawane jeszcze do września 2024 roku).

Wsparcie techniczne oczywiście nadal będzie dostępne dla systemu Windows 10 (i później zapewne też dla nadchodzącego Windows 11).

Nvidia GeForce RTX 3070 Ti
Od października Nvidia nie będzie udostępniać sterowników dla starych wersji Windowsa - z biegiem czasu może to poważnie ograniczyć możliwości korzystania z kart GeForce

Nvidia woli skupić się na Windows 10

Skąd wynika decyzja producenta? Sprawa jest prosta, skupienie się na najnowszym systemie ma przełożyć się na bardziej dopracowane oprogramowanie – w oficjalnym komunikacie czytamy:

„Aby zapewnić posiadaczom kart GeForce jak najlepsze zabezpieczenia, wsparcia i funkcjonalność, Nvidia skupi się teraz na systemie operacyjnym Windows 10.”

Decyzja producenta teoretycznie nie powinna nas dziwić, bo „dziesiątka” zdążyła na dobre zadomowić się na naszych komputerach i obejmuje większość udziałów na rynku PC-tów (wg statystyk Steam system jest zainstalowany na 93% komputerów). Z drugiej strony taki Windows 7 nadal ma spore grono zwolenników (wg niektórych statystyk może być to nawet 15% użytkowników Windowsa). Brak nowych sterowników niestety może uniemożliwić odpalenie niektórych gier.

Źródło: Nvidia, The Verge

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kitamo
  10
  Naturalna kolej rzeczy, nie ma w tym nic dziwnego. Nawet gry zaczynaja wymagac win10.
  • avatar
   Azakes
   2
   Okej, można było się spodziewać. Patrząc że gry wymagają już powoli windows 10 przez biblioteki DXR Ultimate oraz większość nowszych gier po prostu działa lepiej na windows 10 to po co wspierać stare windowsy. Tak samo z Windows 10 który oficjalne wsparcie od M$ będzie miał do 2025 i podejrzewam że Nvidia 2/3 lata po tym tak samo przestanie robić sterowniki.
   • avatar
    brettsinclairdannywilde
    0
    W obliczu możliwości pokazania się nowej wersji Windows decyzja jak najbardziej zrozumiała, nie ma sensu mnożenie wersji softu na stare systemy.
    • avatar
     Ahura
     0
     i dobrze, padlinę trzeba zakopać a nie trzymać przy stole z wspomnieniem ile to fajnych chwil się razem miało.
     • avatar
      brettsinclairdannywilde
      -2
      W obliczu możliwości pokazania się nowej wersji Windows decyzja jak najbardziej zrozumiała, nie ma sensu mnożenie wersji softu na stare systemy.
      • avatar
       greghostor
       0
       Przecież oni już od roku nie wspierają 7