Technologie i Firma

Chiński gigant zainteresowany technologią polskich naukowców

przeczytasz w 2 min.

Trina Solar obserwuje postępy XTPL w opracowaniu nowoczesnej technologii ogniw solarnych

zespół XTPL

Firma Trina Solar zainteresowana jest technologią opracowaną przez polską spółkę XTPL. Chodzi o ultracienkie linie przewodzące prąd elektryczny, o wielkości poniżej jednego mikrometra. Rozwiązanie naszych naukowców może zmienić globalny rynek produkcji krzemowych ogniw słonecznych.

Polski pomysł globalną sensacją

Być może losy przyszłości globalnego rynku energetycznego rozstrzygną się nad Wisłą. Trina Solar, notowany na nowojorskiej giełdzie potentat branży fotowoltaicznej, uważnie śledzi postępy w pracy polskich naukowców z firmy XTPL. Opatentowana tam technologie, która pozwala na drukowanie ultracienkich linii przewodzących prąd elektryczny. Ich szerokość zmniejszono poniżej jednego mikrometra. W przyszłości to rozwiązanie umożliwi zwiększenie wydajności krzemowych ogniw słonecznych, które obecnie stanowią ponad 90% produkcji. Jak pisaliśmy wcześniej, rozwiązanie przyszłość może mieć także w produkcji ekranów LCD.

- Zainteresowanie branży, zwłaszcza tak dużych graczy jak Trina Solar, potwierdza to, co czujemy od początku prac nad technologią XTPL – że nasz wynalazek jest unikatowy i wypełnia niszę, która jest dziś na rynku. Z całego świata dobiegają do nas głosy świadczące o pozytywnym odbiorze rezultatów naszych badań. To dodaje nam skrzydeł. Dziś koncentrujemy się na przeskalowaniu naszej technologii i przygotowaniu jej do wdrożeń. Dotychczasowe wyniki są bardzo obiecujące, a głosy płynące z rynku – takie jak ten z Trina Solar – motywują nas do jeszcze bardziej wytężonej pracy nad XTPL – dodaje Filip Granek. – Cieszymy się również z potwierdzonego odpowiednimi listami intencyjnymi zainteresowania naszą technologią partnerów z Polski, Niemiec, Belgii, USA oraz Chin.

Chiński potentat trzyma kciuki

Największym graczem na tym rynku jest założona 1 1997 roku w Chinach spółka Trina Solar. To największy na świecie producent modułów fotowoltaicznych, opartych na krzemie krystalicznym. Jak napisano w liście intencyjnym do XTPL, polski wynalazek może odegrać dużą rolę w światowej produkcji, ponieważ pozwoli na ogromną redukcję strat mocy. Dzięki niemu technologia stanie się wydajniejsza i będzie możliwa produkcja większej ilości energii. Przedstawiciele potentata liczą, że wkrótce rozwiązanie z laboratorium trafi na taśmy produkcyjne i dodają, że doskonale pasuje do tzw. Mapy Rozwoju Technologii ogniw Trina Solar.

XTPL jest spółką technologiczną założoną przez polskich naukowców. Firma zajmuje się opracowywaniem metody drukowania ultracienkich struktur przewodzących prąd elektryczny, które znajdą zastosowanie jako przezroczyste elektrody w ogniwach słonecznych, ekranach dotykowych oraz w wyświetlaczach.

Źródło: XTPL, Symetria PR. Na załączonym zdjęciu od lewej: Filip Granek, Zbigniew Rozynek

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Za przeproszeniem, jakieś konkrety? o jakiej wydajności mowa? Pochopnie zachwala się tych "naukowców". Cieszy fakt że polak, ale przełomowe odkrycie nie jest. Bardziej medialne. Istnieje znacznie bardziej skuteczny sposób pozyskiwania energii z protonów, nie wiem czy to dalej fotowoltaiczne rozwiązania ale kiedyś czytałem o tym artykuł na jakimś portalu. Nie będę opisywał o tamtym artykule, ale różnica polegała na podejściu koncepcji do energii słonecznej. coś na zasadzie promieniowania i oddziaływań kwantowych. Dla mnie to nawet jest trudne w opisaniu, a tutaj raczej się nie pojawi bo to nie ten sam poziom. Mimo to zachęcam do zgłębiania lektury fizyki cząstek elementarnych :)