Ciekawostki

Okulary, które nie parują. Czas spełnić to marzenie

przeczytasz w 1 min.

Okulary, które nie parują? Brzmi jak spełnienie marzeń niejednego z nas. Niewykluczone, że już niedługo się tego doczekamy. Badania z Singapuru pozwalają patrzeć na temat z optymizmem.

Okulary, które w ogóle nie parują. Wkrótce będzie to możliwe?

Ponad połowa Polaków nosi soczewki kontaktowe lub okulary korekcyjne. Zdecydowana większość posiadaczy tych ostatnich szczerze nienawidzi pewnie efektu parowania szkieł. Istnieją wprawdzie rozmaite rozwiązania (na przykład specjalne płyny), ale wymagają one regularnego i stosunkowo częstego stosowania. Naukowcom z singapurskiego Nanyang Technological University być może jednak udało się znaleźć rozwiązanie tego problemu. 

Naukowcy z Singapuru opracowali nowe soczewki poliwęglanowe. Ich najważniejszą cechą charakterystyczną jest to, że w ogóle nie parują. Nie trzyma się ich także brud – krótko mówiąc: potrafią czyścić się same. 

Jak to działa?

Sekret tkwi w przezroczystej folii, składającej się z dwóch warstw. Pierwsza wykonana jest z dwutlenku krzemu, druga – z dwutlenku tytanu. Taki film nakładany jest na poliwęglanową soczewkę w procesie pulsacyjnego osadzania laserowego. Tak utworzona „ochronka” sprawia, że kropelka wody dotykająca soczewki w ciągu zaledwie 93 milisekund równomiernie rozprowadza się po folii, stając się niewidoczna. 

Warto odnotować, że film jest przy tym wszystkim niezwykle trwały. Z powodzeniem przeszedł testy, w których sprawdzano odporność na ścieranie, odrywanie czy promieniowanie. Działanie promieni słonecznych sprawia wręcz, że folia sama się oczyszcza, eliminując brud i bakterie. 

„Uzyskane wyniki potwierdzają wielofunkcyjność naszej powłoki – skomentował Sun Ye, autor badania. – Jest antyrefleksyjna, przeciwmgielna i samoczyszcząca. Ponadto produkcja jest szybka i łatwa, a produkt cechuje się wysoką trwałością. To sprawia, że nasza innowacja jest wyjątkowa”. I trudno się z doktorantem Nanyang Technological University nie zgodzić. 

Źródło: Nanyang Technological University, New Atlas, informacja własna

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  brigand
  1
  To nie jest żadna nowość i od dawna są już takie powłoki (OptiFog choćby) tylko minusem jest, że beznadziejnie się je czyści, bo nie da się ich zamoczyć :P
  • avatar
   youkai20
   1
   "Nie trzyma się ich także brud – krótko mówiąc: potrafią czyścić się same". Pozwolę sobie napisać, że to dwie różne rzeczy.
   • avatar
    kombajn
    1
    Jeśli tylko nie będzie kosztowało zyliona złotych to biorę!
    • avatar
     skalak23
     -9
     "Okulary, które nie parują"
     Pierwsze słyszę żeby okulary same z siebie parowały. Soczewki zaparowywują pod wpływem wilgoci z powietrza ale same nie parują Lepiej było by napisać okulary które nie zachodzą parą. Swoją drogą przydałby się również coś takiego do szyb w samochodach.