Wydarzenia

OpenPOWER: Nvidia, IBM i Google tworzą konsorcjum rozwijające procesory POWER

przeczytasz w 1 min.

Aktualnie rynek procesorów należy do układów ARM i x86, natomiast nowa organizacja ma zwiększyć udziały dla konstrukcji POWER.

IBM Power 755 serwer zdjęcie
IBM Power 755 - jeden z serwerów bazujących na procesorach POWER7

Nie da się ukryć, że obecny rynek procesorów należy do konstrukcji bazujących na architekturach x86 i ARM, natomiast zaprojektowany przez koncern IBM model POWER należy raczej do niszowych rozwiązań. Sytuację tą może jednak zmienić konsorcjum OpenPOWER, którego plany powołania ogłosiły firmy Google, IBM, Mellanox, Nvidia i Tyan.

Czym zatem miałoby się ono zajmować? Konsorcjum tworzyłoby serwery, sieci, pamięci masowe oraz technologie akceleracji graficznej, wykorzystujące architekturę mikroprocesorów IBM z rodziny POWER. Oprócz tego udzielałoby ono otwartych licencji na oprogramowanie i podzespoły bazujące na architekturze POWER – rzekomo miałoby się ono rozpocząć od nadchodzącej mikroarchitektury POWER8 (zapowiedzianej na koniec 2013/początek 2014 roku).

„Połączenie naszego doświadczenia i zasobów w obrębie architektury POWER, może zwiększyć tempo rozwoju całej branży. Deweloperzy po raz pierwszy będą mieli dostęp do rozszerzonych i otwartych technologii serwerowych. Ten sposób „wspólnego rozwoju” moźe zmienić drogę projektowania i wdrażania podzespołów w centrach danych.” - powiedział Steve Mills, starszy wiceprezes i dyrektor wykonawczy w IBM Software & Systems.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, iż do OpenPOWER będą mogły wstąpić wszystkie firmy, które są zainteresowane aktywnym uczestnictwem w projekcie. Czy spełni on swoje zadanie, tego najprawdopodobniej dowiemy się dopiero za jakiś czas.

Źródło: IBM, ArsTechnica, Wikipedia

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kris1
  4
  „wspólnego rozwoju” moźe zmienić drogę rozwoju" błąd może poprawcie :)
  • avatar
   Konto usunięte
   4
   Na prawde ciekawie mogłoby być gdyby IBM zajął się prockami do Desktopów. Co trzy firmy to nie dwie. Może jakaś większa konkurencja by była.
   • avatar
    MjutZGR
    3
    "Google, IBM i Google stworzą konsorcjum OpenPOWER zajmujące się rozwojem procesorów POWER"

    Google, Gooogle i Google oraz Google stworzą...
    • avatar
     n1ckMen1
     3
     Nieważne kto, ważne co nowa technologia wniesie.
     • avatar
      Konto usunięte
      2
      Według mnie będą wdrażać "cloud gaming".
      • avatar
       jeomax.co.uk
       1
       Jakos kibicuje temu projektowi jako Amig.owca, hehe :)

       Kiedy Apple wlaczylo sie do gry z szukaniem procesora dla swoich maszyn, powstala idea PowerPC bazujaca na istniejacych projektach Power. Szkoda tylko, ze Motoroli nie wyszlo to na dobre, ale PowerPC byl dobrym procesorem. Mialem wersje 604e na karcie CyberStromPPC, stare dzieje. W kazdym razie cokolwiek bazujace na tych projektach, jak aktualny Power i OpenPower bedzie z pewnoscia ciekawe, w szczegolnosci, ze teraz zamiast "japka" pojawila sie nVidia.. Niech jeszcze tylko bedzie zapotrzebowanie o odpowiedniej ilosci zer na koncu i bedzie sukces ;-)
       • avatar
        Terrorek
        0
        pełna inwigilacja zaczynając od obliczen na rdzeniu ? ciekawe ;)
        • avatar
         orlean
         0
         Powodzenia, z chęcią bym zobaczył powrót PowerPC do łask.

         Szkoda ze IBM opuścił rynek klienta indywidualnego, zawsze mieli przełomowe rozwiązania.