Ciekawostki

Operator odda ci pieniądze. Będą zmiany w ustawie

przeczytasz w 1 min.

Zmiany w ustawie proponowane przez rząd mają swoje wady i zalety dla klientów operatorów. Klienci ucieszą się z tego, że będą mogli odzyskać niewykorzystane środki w taryfach przedpłaconych, ale z drugiej strony - rząd będzie mieć dostęp do komunikatorów Polaków.

Dwie strony zmian proponowanych przez rząd

Prawo komunikacji elektronicznej ma zastąpić obowiązujące obecnie prawo telekomunikacyjne. W ramach nowej ustawy do życia mają zostać powołane zmiany korzystne dla klientów operatorów, ale też nadające służbom prawo do wystąpienia o udostępnienie danych z komunikatorów Polaków. Wszelkie korespondencje mają być przechowywane przez rok.

Z drugiej natomiast strony - tej bardziej atrakcyjnej dla klientów - operatorzy będą mieć obowiązek zwrócenia niewykorzystanych środków w przypadku przeniesienia numery do innego operatora.

Operator zwróci ci pieniądze. Są dwa warunki

Zgodnie z proponowanymi zmianami, operatorzy będą zobowiązani do zwrotu środków pieniężnych zgromadzonych na koncie przedpłaconym klientowi, który przenosi numer do innego operatora lub ważność jego konta wygasła.

Zmiana w ustawie reguluje też płatne usługi telekomów. Te będą teraz uruchamiane wyłącznie za zgodą klienta. Mowa tu m.in. o grach online lub horoskopach.

Aby odzyskać pieniądze, klient musi złożyć odpowiedni wniosek do operatora i ma na to aż 6 miesięcy. W tym czasie telekom jest zmuszony odpowiedzieć i przekazać środki wnioskującemu.

Jest też coś, co może nie spodobać się Polakom

Mowa tutaj o nadzorze nad komunikatorami internetowymi oraz korespondencją mailową. Rząd proponuje, aby wszelkie dane użytkowników były gromadzone przez rok. Opozycja zwraca uwagę na inwigilację Polaków oraz pogwałcenie zasad prywatności w sieci.

Niemniej, państwowe służby mają otrzymać prawo do wystąpienia o przekazanie zapisanych danych z komunikatorów oraz maili konkretnej osoby - tak wynika ze zmian, które planuje wprowadzić rząd.

Źródło: Rzeczpospolita

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dexterr
  20
  PiS to komuchy w czystej postaci, w ich pustych łbach tylko inwigilacja, nowe podatki i kłamliwa propaganda..
  ps. Jak to dobrze że nie mam maila u żadnego polskiego operatora.
  • avatar
   Kropeczka
   2
   Hmm jak pójdę do opozycji - nie PO bo to rewers tej samej monety na której awersie jest PIS. To spokojnie poradzę sobie z szyfrowaniem. A i powodzenia ze szpiegowaniem 36 mln obywateli. LOL
   • avatar
    Skaza
    1
    Ja napiszę jeszcze inaczej... Gdy rząd zbliża się do dyktatury i autorytaryzmu, proporcjonalnie rośnie pragnienie kontrolowania i badania swoich obywateli. Równocześnie rośnie strach przez społeczeństwem (suwerenem, jak lubił mawiać PiS) i dlatego pojawiają się działania mające na celu zastraszenie i/lub ograniczenie wolności i swobód obywatelskich.

    Zgadzam się, że zarówno PiS, jak również PO i pozostałe ugrupowania, to niemałe gałgany. Ale to jednak PiS bardzo wytrwale, stopniowo i nieprzerwanie, buduje tutaj swoją dyktaturę.

    Mam pytanie... Nie musicie tutaj odpisywać, odpowiedzcie sami sobie. Otóż PO po przegranych wyborach spakowało się i oddało władzę bez większego i znaczącego kombinowania. Czy w przypadku wyborczej porażki PiS i Jarosław Kaczyński zachowają się podobnie?
    • avatar
     jerry3m
     0
     Gołębie pocztowe wrócą do łask.
     • avatar
      piomiq
      0
      "Operator odda ci pieniądze. Będą zmiany w ustawie "
      Aż się dziwię, że tytuł nie zabrzmiał, np. "Rząd chce inwigilować obywateli", co na pewno byłoby bardziej klikalne.