Technologie i Firma

Składka audiowizualna zamiast abonamentu: Niektóre firmy zapłacą ją ponad 100 razy

przeczytasz w 1 min.

Opłata audiowizualna zamiast abonamentu RTV będzie płacona wielokrotnie - według ilości punktów poboru

abonament oplata audiowizualna

Tyle ile masz punktów poboru, tyle razy zapłacisz składkę audiowizualną, która zastąpi abonament RTV. Dla firm, które posiadają wiele obiektów oznacza to wydatki rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zgodnie z nową ustawą medialną, w 2017 roku abonament radiowo-telewizyjny miałaby zastąpić składka audiowizualna w wysokości od 11 do 15 złotych. Jak się okazuje nowe przepisy, które miały uprościć opłaty, skomplikują życie wielu przedsiębiorcom. Ponieważ opłata liczona jest od każdego „punktu poboru”, firmy mające kilka placówek lub stanowisk muszą ją regulować wielokrotnie – wynika z informacji „Dziennika Polskiego”.

"Dziennik Polski" opisuje sytuacje rodzinnej piekarni z Krakowa. Po wprowadzeniu nowych przepisów firma jest zobowiązana do pokrycia opłaty audiowizualnej 120 razy! Wszystko dlatego, że piekarnia posiada dokładnie 120 punktów sprzedaży pieczywa. Co prawda według informacji gazety, w żadnym z nich nie ma ani jednego radia lub telewizora, ale w każdym zamontowano gniazdko i licznik prądu. Łącznie suma 15-złotowych składek piekarni wynieść ma 22 tysiące złotych.

Zgodnie z projektem ustawy „obowiązek zapłaty składki powstaje odrębnie od każdego punktu poboru”. W podobnej sytuacji znajdą się wszystkie przedsiębiorstwa posiadające kilka obiektów. Szacuje się, że państwowe media 180 tys. zł otrzymają ze składek sieci Rossman, a ponad pół miliona zapłaci Biedronka. Opłaty nie ominą także spółek państwowych.

Opłata audiowizualna zastąpić abonament radiowo-telewizyjny ma już w przyszłym roku. Doliczana ma być do rachunku za prąd, co w założeniach ma ułatwić jej pobór. Obawy wzbudza jednak wiele kwestii m.in. zwolnienia osobowe, z których do te pory korzystali emeryci.

Szacowane przez portal Bankier.pl wpływy mają wynieść od 1,2 do 2,5 mld zł. Dla porównania, według sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w 2015 roku dochody abonamentowe wniosły 730 mln zł.

Źródło: Dziennik Polski, PublicDomainPictures

Komentarze

33
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  PIRAT_PL
  18
  Powinni zrobić jak w ostatniej odpowiedzi sondy czyli
  "zlikwidować abonament a media publiczne sprywatyzować" ponieważ publiczne stacje telewizyjne głównie pokazują bitwy polityczne i same bzdury, żeby to były kanały do przekazu podkreślam istotnych rzeczy dotyczących kraju i obywateli a nie kampanie wyborcze i ciągłe kłamstwo. W dodatku polityka mnie ani trochę nie interesuje bo kto by nie był przy korycie będzie źle.

  I my mamy za to płacić?

  Mogę płacić abonament ale za to co chcę oglądać np.: Discovery czy Animal Planet, czyli płacę za to co chcę oglądać a nie wciskają mi na siłę (chociaż oferty dostawców płatnych kanałów też nie są do końca ciekawe ale lepiej oglądać coś co człowieka interesuje niż przełączać kanały).
  • avatar
   raffal81
   17
   Oj 500+ musi się zwrócić :))) teraz to zacznie się jazda ;//
   W jedną kieszeń wsadzili kase, a z drugiej jeszcze więcej zabiorą.
   • avatar
    AmigaPPC
    6
    Partia rządząca chce mieć dupowlaźne media to niech płaci z własnego budżetu, a nie z mojej kieszeni.
    Szczególnie, że od ponad 10 lat nie mam ani TV ani radia, nawet w aucie.
    • avatar
     hrabin1
     6
     nie ma już mediów publicznych, są media narodowe... na czym polega różnica ? niech sobie każdy sam odpowie. ludzie wyznający jedyny słuszny i płaski światopogląd będą zadowoleni. osobiście pomniejsze rachunki za prąd o te 15 pln... a jak przyjdą mi odciąć cokolwiek to użyje siły powołując się na cacus maliniaka... nie ma respektowania prawa, nie ma płacenia na ideologiczną, lub religijną tv i radio. nie czuje się lewakiem, choć taką łatkę pewnie z automatu wielu mi przypisze, bo tak wygodniej. zdrowo rozsądkowo uważam, że przez taką bandę idiotów jeszcze nie byliśmy rządzeni... przeżyłem kawałek komuny, przeżyłem wszystkie polskie rządy, przeżyje i pisowe, brunatne mendy...

     p s. nie dajcie się łapać na religijno ideologiczne bzdury...
     • avatar
      Konto usunięte
      2
      kto by chcial ogladac TVPIS ?!
      • avatar
       Konto usunięte
       2
       Teraz pytanie czy kiedy ten właściciel 120 piekarni, będzie miał 75 lat , oplata go ominie ? Czy za magazyn, garaż itp. gdzie jest punkt poboru , też zapłacimy? A w chłodni gdzie jest -15, też ?
       Ta ustawa to bzdura jakaś, znowu mydlą nam oczy po to abyśmy nie widzieli co się dzieje "pod stołem".
       • avatar
        Konto usunięte
        2
        głosowaliście na PiS ? nie poszliście do wyborów ? no to macie haracz audiowizualny na potrzeby partii opłacany z naszych kieszeni.

        a ten facet z piekarni powinien złożyć skargę do sądu administracyjnego a potem do NSA i przegrać sprawę. ma wygraną w kieszeni w trybunale europejskim.
        • avatar
         kokosnh
         1
         nie da się od tego odwołać ? Np jak się nie płaciło abonamentu, bo było się z tego zwolnionym itp. Co z tymi ludźmi ?
         • avatar
          Nullmaruzero
          0
          Było iść do wyborów :D A tak to o, naród ma to na co zasłużył. No i to 9% w referendum :D
          • avatar
           carbo888
           -1
           powinna powstać publiczna służba nadawcza, nie nie byłby to organ państwowy a organizacja non profit która zrzeszała by stacje telewizji publicznej i kto by chciał to by płacił na te stacje , w skrócie sprawdzony sposób z usa radzę sobie poczytać o PBS, CPB, APT i PRI jak to działa wszystko, jakie ma zadania i obowiązki i z czym to się je

           oczywiście można wszystko w cholerę sprzedać, tylko będzie podobnie jak z cukrowniami itp., niemcy kupią i zostawią ruinę
           • avatar
            syrian
            -4
            "Dziennik Polski" opisuje sytuacje rodzinnej piekarni z Krakowa. Po wprowadzeniu nowych przepisów firma jest zobowiązana do pokrycia opłaty audiowizualnej 120 razy! Wszystko dlatego, że piekarnia posiada dokładnie 120 punktów sprzedaży pieczywa. Co prawda według informacji gazety, w żadnym z nich nie ma ani jednego radia lub telewizora, ale w każdym zamontowano gniazdko i licznik prądu. Łącznie suma 15-złotowych składek piekarni wynieść ma 22 tysiące złotych.

            Skąd te dziwne wyliczenia ??
            120 x 15 to jest 1800 zł a nie jakieś 22 tyś !!!
            To Wy z ludzi idiotów robicie i myślicie ze nikt na matematyce sie nie zna.