Wydarzenia

Opłata audiowizualna zastąpi abonament RTV - co, kto i jak?

przeczytasz w 2 min.

Nadchodzi obowiązkowa, powszechna, ale i niższa opłata audiowizualna.

Opłata audiowizualna

Abonament radiowo-telewizyjny to jedna z najbardziej kontrowersyjnych kwestii ostatnich lat. Jest to opłata, która ma na celu umożliwienie realizacji misji publicznej telewizji i radia. Zobowiązani do płacenia są wszyscy, którzy posiadają odbiornik telewizyjny lub radiowy, co według Głównego Urzędu Statystycznego oznacza 98 proc. polskich gospodarstw domowych. Mimo to osób realnie płacących jest zdecydowanie mniej – jedni nie płacą, bo uważają, że pieniądze te idą na marne, inni, ponieważ są niezadowoleni z jakości usług publicznych rozgłośni i stacji, a jeszcze inni uważają, że jest to nieuczciwy podatek, jeśli weźmie się pod uwagę fakt istnienia wielu prywatnych nadawców oferujących przeważnie lepsze materiały, a za transmisje których i tak trzeba dodatkowo płacić. W rezultacie, jak informuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji – w 2012 roku z obowiązku opłacania abonamentu wywiązywało się zaledwie 10 proc. Polaków.

W bieżącym roku wysokość abonamentu radiowo-telewizyjnego wynosi 19,30 złotych miesięcznie. Oznacza to więc, że do budżetu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpływa około 550 milionów złotych. Rząd chce jednak wprowadzić zmiany, które według wyliczeń powinny trzykrotnie zwiększyć te wpływy. Opłata audiowizualna, która miałaby zastąpić abonament RTV w aktualnej formie, byłaby obowiązkowa i powszechna, ale też niższa. Zgodnie ze słowami resortu kultury mówimy tutaj o obowiązkowej opłacie w wysokości około 10-12 złotych, a w przypadku jednej wpłaty rocznie – kwota miałaby natomiast nie przekraczać 100 złotych, co oznaczałoby połowę aktualnej sumy. 

„Opłata audiowizualna nie będzie pobierana za odbiór programu telewizyjnego czy radiowego, ale za możliwość tego odbioru. Polskie państwo zagwarantuje każdemu obywatelowi określoną usługę, a to czy ktoś z tego skorzysta czy nie - zależy wyłącznie od niego. To trochę tak jak z publiczną służbą medyczną w Polsce. Nawet ci, którzy są zdrowi, lub korzystają z placówek prywatnych, podlegają obowiązkowi opłaty składki zdrowotnej. Mogą skorzystać z publicznej służby medycznej lub nie. Tego typu usługa państwa musi mieć charakter powszechny i musi dotyczyć każdego obywatela” – skomentował minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. W skrócie oznacza to więc, że niezależnie od tego czy korzystamy, czy nie – zapłacić trzeba. Za to, że możemy.

Czym poza niższą stawką rząd chciałby przekonać ludzi do poparcia projektu? Przede wszystkim zmianami w finansowaniu. Dotychczasowy abonament zasila wyłącznie budżet publicznej telewizji. Prywatne media były natomiast zmuszone do radzenia sobie samemu. Opłata audiowizualna miałaby tę sytuację zmienić, poprzez zniesienie tego podziału. Ministerstwo chciałoby także ograniczenia udziału reklam w finansowaniu telewizji publicznej, choć minister kultury i dziedzictwa narodowego zapowiedział, że aktualnie nie planuje jednak całkowitej likwidacji reklam w publicznych mediach.

Resort kultury chciałby także, aby pieniądze te były mądrze wykorzystane. To znaczy, aby finansowana była przede wszystkim działalność misyjna. Dlatego też na drugi plan schodzi to, czy zajmuje się tym TVP, czy też prywatni nadawcy. – „Uważam, że w pierwszym roku obowiązywania opłaty audiowizualnej, minimum 10 proc. dochodów z niej powinno być przeznaczone na dofinansowanie programów misyjnych, realizowanych przez podmioty prywatne. Ta kwota w przyszłości powinna być zwiększana. Górny pułap powinien zostać określony w odrębnej decyzji KRRiT” – powiedział minister Zdrojewski.

Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) przeprowadziło kilka miesięcy temu sondaż na temat nowej opłaty audiowizualnej. Jak wynika z przedstawionych wyników – aż 54 proc. osób jest przeciwko jej wprowadzeniu. 63 proc. Polaków oczekuje wręcz, że media publiczne będą finansowane z budżetu państwa. Ponad jedna czwarta ankietowanych uważa natomiast, że sytuacja nie powinna się zmieniać, a pieniądze dla nadawcy powinny być przekazywane przez posiadaczy odbiorników radiowych i telewizyjnych. Mimo to większość Polaków jest zdecydowanie przeciwna prywatyzacji publicznego radia i telewizji.

Cóż, trudno będzie chyba znaleźć zloty środek. Być może jednak problem leży zupełnie gdzie indziej. Aktualnie telewizja nie emituje zbyt wielu interesujących programów. Mówiąc krótko – TV nie ma nic do zaoferowania. W erze Internetu coraz większa liczba Polaków rezygnuje z telewizji, która wydaje się tracić swój autorytet. Widzowie stracili zaufanie, a je – jak wiadomo – najtrudniej jest odbudować.

Źródło: PAP, CBOS, PolskieRadio, Rzeczpospolita, DT

Komentarze

86
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  34
  Jest to rozbój w biały dzień, w białych rękawiczkach.
  To nie do pomyslenia że jako nbaród dajemy sobie narzucać kolejne haracze bez protestowania.
  • avatar
   jarosdzi
   16
   Pan Zdrojewski nie pierwszy raz "klepie" bzdury. Po pierwsze: ochrona zdrowia w Polsce - to największy bajzej na kółkach, ajki można sobie wyobrazić; dla przykładu (nawiązując do istoty wypowiedzi ministra Z.) płacę składki, a gdy musiałem zrobić prześwietlenie celowane zęba - skasowali mnie na 40 PLN. Po drugie: rozumując, jak minister Z. - należałoby każdego mężczyznę posadzić za gwałt, bo choć go nie popełnił, to natura dała mu tę możliwość. Niedługo trzeba będzie zostawiać pieniądze przy wejściu do sklepu, bo przecież w środku są towary i możemy je kupić. Pytam się więc geniusza Zdrojewskiego: czy gdy zakupię zakład w lotto, to otrzymam wypłatę za "szóstkę", bo przecież mam możliwość ją wygrać?
   Co dziś wypełnia głowy tzw. polityków, bo nie stawiałbym na mózgi?
   • avatar
    majum
    12
    Jak mam skalpel w domu to "mam możliwość" wykonywania operacji chirurgicznych - powinienem dostać tytuł doktora chirurgii.
    Telewizor mam tylko do podłączenia konsoli do gier, nie zamierzam płacić za coś czego nie odbieram od 5 lat.
    • avatar
     Konto usunięte
     12
     "To trochę tak jak z publiczną służbą medyczną w Polsce."

     Czyli "plac, a jak bedziesz ich potrzebowac, to zostaniesz potraktowany jak gowno".
     Wzorowac sie na chorym obowiazku placenia na cos, gratuluje.

     --------

     Mam gdzies "mozliwosc odbioru", nie ruszam TVP, nie mam potrzeby ich odbierania.
     100 zlotych rocznie za nic.
     • avatar
      Damian Szymański
      9
      Heh...
      Taka opłata to zdzierstwo. Jak ludzie nie płacili abonamentu to raz ciach dodamy to jako opłatę audio wizualną i zapłacą wszyscy, a kasa się będzie z kieszeni przelewać... a na woronicza umowy "gwiazdek" publicznej podskoczą o 50%... I tak dotychczasowego abonamentu nie potrafili spożytkować, za takie kontrakty można było realizować wiele ciekawych inicjatyw i programów no ale... w końcu to publiczny moloch a tam kasy się nie liczy bo każdy chce "godnie" zarobić.

      Misja, jaka misja? Od lat w publicznych mediach nie widziałem aby realizowano jakąkolwiek misję, no chyba, że propagandową kolejnym partiom rządzącym.

      Jak dla mnie to publiczne media w obecnej i przyszłej formie są zbędne. Nie oglądam, brak misji, brak ciekawych programów, upolitycznienie. Po co mi media, których sens istnienia jest czysto propagandowy, polityczny i zarobkowy aby taki prezenter zarabiał 40 tys zł... Jedyna opcja to przewrócić ten nierząd do góry nogami i budować kraj inną drogą.
      • avatar
       AndreoKomp
       8
       Tylko kwestia czasu jak będzie obowiązkowa opłata "Tlenowa". Za możliwość skorzystania z tlenu. Nie ważne ile go w roku zużyjesz, zapłacisz jak wszyscy. Chory ten kraj :/.
       • avatar
        Lonnger
        7
        Wiele osób też nie płaci, bo myślą, że opłata za satelitę rozwiązuje sprawę - w końcu płacą. Prostym rozwiązaniem - najbardziej uczciwym i najmniej dla nich zyskownym byłoby zakodować sygnał. Kto chce korzystać idzie zakupuje dekoder i płaci abonament. Satelita umożliwia odbiór kanałów publicznych? Niech oni się rozliczają z państwem.

        Taka jest prawda, że w dzisiejszych czasach nie jest potrzebna telewizja publiczna. Upychają byle jakie programy, by tylko ich ludzie mieli pracę - przykład? Likwidacja dobranocki.
        • avatar
         deseczka
         7
         Jak czytam kolejny artykuł na ten temat, to ja osoba która od 5 lat widuje TV tylko na wystawach sklepowych, jeżeli kiedyś coś mnie skusi na kupno TV to będzie do niego podłączona wyłącznie konsola, widzę tylko dwa wyjścia... poświęcić życie i zabrać ze sobą kilku polityków niech mają o czym pier... w tej swojej zakichanej telewizji lub poświęcić wszystkie oszczędności i sądzić się z tymi skur... w każdej możliwej instancji, a później dopiero jak ewentualnie przegram to pierwsza opcja :-P
         "Uważam, że w pierwszym roku obowiązywania opłaty audiowizualnej, minimum 10 proc. dochodów z niej powinno być przeznaczone na dofinansowanie programów misyjnych" A to to już jest przegięcie pałki, jako ateista nie zgadzam się, aby z moich podatków za coś z czego nie korzystam dofinansowywać pedofili z krzyżem. Może chociaż w tym przypadku ciapaci się do czegoś przydadzą i powiedzą NIE, jeżeli my nie potrafimy.
         • avatar
          _Red_
          7
          odpowiem na to bardzo prosto- to jest kolejny podatek ktory jest zakazany ustawa zasadnicza. zwyczajnie i po prostu nie moze panstwo polskie pobierac oplaty w podatku na spolki z udzialem panstwa. koniec kropka. wiec ten kto to ustanowi powinien w trybie pilnym trafic przed trybunal stanu- tak, wlacznie z tymi wszystkimi poslami ktorzy to przyklepia.

          sprawa druga- nie mam telewizora, nie bede swiadczeniobiorca tych uslug. nikt nie ma prawa domagac sie od mojej osoby zaplacenia na ten cel chocby zlamanego grosza. dlaczeg? analogicznie:
          - nie jezdze drogami wlasnym samochodem to nie place podatku drogowego,
          - nie pale i nie pije - nie place akcyzy i vaty od tych produktow
          - nie kupuje gazety - nie place vaty
          - itd itp
          nie widze wiec powodu aby ktos mial obowiazek placenia tego podatku. napisze wiecej, jesli ktos jeszcze nie zrozumial czemu... mam penisa ale nikt nie ma prawa nazwac mnie potencjalnym gwalcicielem, pedofilem, zoofilem, nekrofilem itd. mam nogi i rece, ale nikt nie ma prawa podejrzewac mnie o to ze cos ukradlem jesli tego nie zrobilem. posiadam noze, ale nikt zgodnie z prawem nie moze nawet wpasc na pomysl, ze kogos zaszlachtowalem. po prostu, placi sie za to co sie zakupilo, odpowiada za swoje czyny. nie placi sie za cos czego sie nie nabylo, nie odpowiada za czyny innych jesli nie jest sie ich prawnym opiekunem. to sa podstawowe zasady prawa. jak widac ta swolocz ktora siedzi na stolkach u wladzy zapomiala o tym kto ich wybral i w jakim celu. nic tez im nie mowi niska frekwencja wyborcza... moze musza sie obudzic z lina na karku podpieta do latarni albo w dybach w kamieniolomach... moze dopiero to im przemowi do rozumu. tylko bedzie juz za pozno na refleksje gdy wkur.... taka mase ludzi. a to ze sie kiedys wkur.... to oczywista oczywistosc
          • avatar
           xxqwerty25
           6
           Nie mam zamiaru płacić na ogromne gaże lisa, janowskiego i innych pożal się boże celebrytów. To jest skandal, sięgają w coraz bardziej bezczelny sposób do naszych kieszeni, a likwidują wieczorynkę, nie będzie reprezentacji w piłkę, kiedyś była siatkówka jeszcze, że o lidze mistrzów we wtorki i pucharze uefa nie wspomnę. Do tego jest tvp sport, za który płacimy czy nam się to podoba czy nie, a jest tylko w płatnych kablówkach. Zamiast tego mamy kabarety. To jest ta misja telewizji publicznej, za którą płacimy ? Pościć ogłupiające kabarety i "gwiazdy" tańczą na lodzie? Poziom programów w tv już dawno przebił dno, ale pomimo tego ciągle się obniża. Ogłupić społeczeństwo, bo wtedy łatwiej jest je wydoić. Taką misje ma tvp...
           • avatar
            Konto usunięte
            5
            "płacić za możliwość odbioru telewizji publicznej" - ale co jeśli ja nie chcę mieć takiej możliwości?? radio to też syf
            • avatar
             kruk200
             5
             Zabrali kinomaniaka a teraz chcą dopierdzielić jeszcze podatek od szajsu w TV. Coraz ciekawiej się robi. Ciekawe kiedy się wszyscy wpienią i rozniosą są szopkę.
             • avatar
              felislynx.silae
              5
              To powinno być jak z podatkiem za psa. Masz psa, płacisz podatek. Idąc tropem tego ministra, każdy Polak ma możliwość posiadania psa więc niech płaci podatek!
              • avatar
               krynka
               4
               No chyba ich poebało troszeczkę, może chodzi im o infrastrukturę? Dziękuję mam satelitarną, nie oglądam telewizji publicznej i mam za nią płacić? Mogą zlikwidować - płakać nie będę. A jak już miałbym płacić im to niech dadzą to co ma do zaoferowania chociażby polsat.
               • avatar
                Konto usunięte
                4
                Nie place bo nie ogladam tv proste a jesli beda chcieli wymusic oplate to sie znajdzie jakies rozwiazanie ciekawe czy sa jakies wzmianki w prawach czlowieka o przymusowej oplacie za medium ktore jest calkowicie zbedne w zyciu a nie jest to podatek i calkowicie nie wplywa to na moje zycie bo gdyby jeszcze drogi budowali za te pieniadze ale nie ,leca same seriale ktorych nie chce ogladac.
                • avatar
                 Konto usunięte
                 3
                 Kilka pytań się nasuwa:
                 - opłata będzie niższa, ale płacić ma ją każdy. Czyli jeśli w domu mieszka 5 osób, to już nie zapłacimy 20zł, a 50?
                 - w jaki sposób opłata ma być pobierana? Będzie trzeba płacić samemu, czy będzie ona np. doliczana do rachunku za prąd?
                 - jeśli nie mam telewizora, to wciąż nie mam możliwości oglądać tv. Czy wtedy też mam płacić za możliwość oglądania tv skoro takiej możliwości nie mam?

                 Tak... To bardzo kontrowersyjna ustawa.
                 • avatar
                  n1ckMen1
                  3
                  To jest rozbój, rząd powinien być rozliczony za ich kryminalną politykę wobec narodu. Taka opłata nie powinna w ogóle istnieć, a płacić powinno się wyłącznie temu, kto oferuje usługi telewizyjno radiowe, czyli zapłaty powinny iść, o ile w ogóle- do poszczególnych firm oferujących te usługi. To jest istny haracz socjalny.
                  • avatar
                   fallen
                   3
                   Niech jeszcze każdemu dorzucą opłatę jachtową i odrzutową od możliwości kupienia sobie jachtu i samolotu odrzutowego (jedne brudzą wodę, drugie zatruwają powietrze). Co z tego, że ktoś nie ma. Mieć przecież MOŻE.

                   Trybunał, to najmarniej co się należy za wprowadzanie OPŁAT za coś czego się nie ma i potencjalnie nigdy mieć nie będzie, to raz.

                   Dwa, jak ktoś chce ode mnie brać pieniądze, to niech podpisze ze mną UMOWĘ. I niech sprawi, żebym ja z własnej woli chciał ją podpisać.

                   Trzy, jak chcą obowiązkowego abonamentu, to KONIEC Z REKLAMAMI. Albo abonament, albo reklamy. TVN i POLSAT jakoś żyją z reklam i łap po więcej nie wyciągają. Da się? Da się.
                   • avatar
                    jarosdzi
                    3
                    Tak sobie myślę, że minister Z. powinien mi płacić za ochronę osobistą, bo choć mnie o nią nie prosił, to jednak mam możliwość mu ją zapewnić. Panie Zdrojewski, tak właśnie wyglądają wymuszenia haraczu przez mafię. Ten sam mechanizm i poważnie zastanawiam się, czy przypadkiem nie oni (mafia) stanowią prawo w Polsce od pewnego czasu.
                    • avatar
                     Balrogos
                     2
                     Co to za problem kupic TV bez antenty zy dekodera DVBT :) i nie placimy za mozliwosc odbioru niech sie lewaki ugryzą w nos.
                     • avatar
                      Marked
                      2
                      No ok ale niech zlikwidują reklamy i odkodować np tvp sport.
                      • avatar
                       Konto usunięte
                       2
                       jebac tego idiote tuska co to za pomysly sa do kurwy nedzy alkomaty , teraz to
                       zalosne zalosne
                       podrobione wyniki wyborow czy ludzie sa tacy naiwni i glupi?
                       • avatar
                        miedzianek
                        2
                        A ja sie zastanawiam, czemu panstwo tak szumnie w reklamach TV zapowiadalo 'wejscie DARMOWEJ naziemnej tv'...przejrzyjcie sobie te reklamy o wylaczaniu odbiornikow, zawsze bylo o tym, ze jest to darmowa telewizja naziemna.
                        • avatar
                         vitapy
                         2
                         Obecnie jest MUX 4 w których są kodowane programy TV naziemnej, co stoi na przeszkodzie rozsiewania telewizji publicznej w taki sam sposób ? Technologia cyfrowa aż zachęca do takiego rozwiązania i osoby które chcą oglądać "telewizję z misją" ( chyba półgodzinnych reklam ) kupują kartę CI i po sprawie. To jest wolność wyboru, a nie narzucony odgórnie kolejny podatek na komercyjną TV ( TVP jest komercyjną stacją, tak dla przypomnienia ), bo powinienem teraz ja zrobić lobbing by wprowadzono podatek dotujący moje działania gospodarcze.
                         • avatar
                          RafiXll
                          2
                          Sram na TV nie pamiętam kiedy oglądałem coś z TVP... A nie sorry 2 miesiące temu kawałek Jednego z dziesięciu obejrzałem. Nie mają nic oprócz "GWIAZD" "super seriali dla mózgoje**w i niedorozwojów". Nie potrafią zrobić nic samemu tylko kopiują nieudolnie patenty z za granic Polski. ZŁODZIEJE nie będę tego płacił bo nie chce tego oglądać. Mam Kablówkę i w niej już powinien być ten dodatek dla tv publicznej - 30gr bo tyle jest warta rocznie. (za tyle jej oglądam przelatując po kanałach kablówki)
                          • avatar
                           KMyL13
                           2
                           Radzę marsz z pochodniami i widłami na wiejską >.>
                           • avatar
                            Konto usunięte
                            2
                            Teraźniejsza telewizja, oczywiście mówię tutaj o dvb-t to stacje, które oferują SZAMBO dla mózgu... Do godziny 17 lecą tylko jakieś "dlaczego ja?", "ukryta prawda" itp... Totalny odmóżdżacz... dla bezrobotnych. A logika D.T. to "płać człowieku za coś z czego nie korzystasz, bo mam cię w dupie". Zresztą polskie społeczeństwo jest temu winne bo, wszyscy troche ponarzekają i sprawa ucichnie... A Pan Donald już myśli nad czym jak okraść nas w inny sposób, może
                            podatek od oddychania?
                            • avatar
                             Konto usunięte
                             2
                             PO to nie platforma obywatelska a "poborcy opłat":
                             podniesienie Vatu z 22 do 23 %, ustawa o śmieciach, podwyższenie akcyzy, opłata audiowizualna.
                             • avatar
                              Konto usunięte
                              1
                              Jak dla mnie, to mogą zlikwidować tę telewizję, która jest jedynie źródłem kolejnych posad dla nepotyzmu.
                              • avatar
                               mazmazik
                               1
                               jedyne co oferują to wyjątkowo nachalny product placement we wszystkim co tylko wyprodukują. chyba ich poj...
                               • avatar
                                Konto usunięte
                                1
                                Tak i płaćmy za nowe fascynujące odcinki Klasu
                                • avatar
                                 Konto usunięte
                                 1
                                 Myślę, że już niewiele brakuje, aby ludzie (młodzi i starsi) wyszli na ulicę i ruszyli w stronę ul. Wiejskiej :)

                                 • avatar
                                  Konto usunięte
                                  1
                                  Najgorsze ze jak placa rodzice od x czasu abonament to nie moga przerwac bo wpadli by do ich domu. Szczescie maja ci co od poczatku nie placa :-)
                                  • avatar
                                   Konto usunięte
                                   1
                                   Powiem krótko: niech się odje**ą, a nie nowe podatki wymyślają.
                                   • avatar
                                    Konto usunięte
                                    1
                                    ,,... to troche jak ze sluzba medyczna " no ok widac analogie, ale przeciez kazdy z nas ma zdrowie no i ta oplata jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem przed choroba, a z telewizora wogule nigdy nikt nie musi korzystac jest to dodatkowa oplata totalnie bezsensowna. Szczegolnie ze jak w artykule zwrocono uwage, to coraz wieksza liczba osob wybiera internet jako zrodlo rozrywki, informacji itp.
                                    • avatar
                                     carbo888
                                     -3
                                     burzycie się o jakiś zasrany abonament a innych spraw nie widzicie (albo udajecie)
                                     • avatar
                                      Konto usunięte
                                      -6
                                      Głupie polaczki niech se płacą swój złodziejski abonament dla pana tuska i jego sekciarskiej hołoty, zęby im telewizja polska mogła kolejne odcinki "m jak mdłość" i "barwy nieszczęścia" spłodzić i wyemitować.
                                      • avatar
                                       Konto usunięte
                                       -9
                                       I tak będziecie płacić, czy to się wam podoba czy nie więc nie szczekać!
                                       • avatar
                                        Konto usunięte
                                        0
                                        Niech tą TV zakodują tak aby odbierać potrzebny był jakiś dekoderek. Jakiś prosty. Ten kto płaci dostaje dekoder. Ten kto nie... nie ma telewizji z anteny. Ja z chęcią nie będę płacił. I tak tego nie oglądam. Po co mają płacić wszyscy? A no pewnie dlatego aby więcej kasy wydoić znowu. A rozwiązanie jest proste.
                                        • avatar
                                         StartX_pl
                                         0
                                         To tak jakby płacił bez umowy abonament w orange plus czy tmobile niezależnie od tego czy chce mieć telefon czy nie.
                                         • avatar
                                          laaval
                                          0
                                          Jak to jest możliwe, że w ramach płaconego abonentu nie mam fizycznych możliwości obejrzenia wszystkich dostępnych kanałów telewizji publicznej? Żeby to zrobić musiałbym wykupić dodatkowe pakiety w mojej kablówce. Nie wiem czemu nie jest to nagłośnione - jak dla mnie to skandal
                                          • avatar
                                           Konto usunięte
                                           0
                                           Jedyny sposób to niech te wszystkie kanały zakodują. przecież dużo ludzi wykupiło cyfrowy polsat , nc+ i płaci od 100 do 199 zł na miesiąc w pakietach mają te same kanały. Mają jeszcze dodatkowo płacić za to samo abonament 100zł to jakiś absurd i uważanie ludzi za idiotów. Ktoś kto kupuje TV tylko i wyłącznie do konsoli musi płacić ten haracz. To przecież jasne że nikt nie będzie kupował telewizora bez oglądania czegoś, wtedy wykupi dekoder i płatne kanały lub skorzysta z darmowych kanałów satelitarnych. To tak jak bym kupił odtwarzacz CD i musiał co miesiąc kupować płytę CD za 12zł której nie lubię słuchać, oraz dodatkowo taką którą lubię. Oni próbują ludzi zmusić do kupowania tego kompaktu którego nie słuchasz. No ale cóż tego nie popuszczą, wiadomo że posadki muszą być i kasa dla swoich się zgadzać. Gdyby tak zrobili nikt by ich kanałów poza nimi już nie ogladał, a co najwazniejsze 45 minutowych reklam wiadomo z czym(durex)
                                           • avatar
                                            Konto usunięte
                                            0
                                            "Resort kultury chciałby także, aby pieniądze te były mądrze wykorzystane."
                                            W Polsce to chyba nie możliwe jeśli wziąć pod uwagę inne resorty.
                                            • avatar
                                             Konto usunięte
                                             0
                                             Skoro opłata jest obowiązkowa, czemu nie zwiększyć podatku PIT o 0.5% ?
                                             To co robią jest wg. mnie gówniarzerią i robieniem stołków dla kolejnych kolesi.

                                             Co do misji publicznej TV, powiem tyle - żałosne.