Nauka

Oto najpotężniejszy laser na świecie - LFEX

przeczytasz w 1 min.

Generuje on impulsy o mocy 2 petawatów (dwa biliardy watów), które trwają zaledwie 1 pikosekundę (jedna bilionowa skundy).

laser

Naukowcy z Uniwersytetu w Osace zaprojektowali najpotężniejszy laser na świecie. Generuje on impulsy o mocy 2 petawatów (dwa biliardy watów), które trwają zaledwie 1 pikosekundę (jedna bilionowa skundy). Aby nieco przybliżyć skalę, w 2013 roku 50-kilowatowy laser zestrzelił drona oddalonego o 2 kilometry.

Zaprojektowany przez naukowców z Osaki laser o nazwie LFEX (Laser for Fast Ignition Experiments) ma niespełna 100 metrów długości. Podczas gdy 2 petawaty to ogromna moc, to sama idea petawatowego lasera nie jest nowa. W samych Stanach Zjednoczonych znajduje się kilka takich urządzeń, z czego najpopularniejszy jest ten mieszczący się na ternie University of Texas w Austin.

Michael Donovan, dyrektor Texas Petawatt, zwraca uwagę na to, aby pamiętać, że gdy mówimy o laserach tej wielkości, to choć ich moc jest ogromna, wykorzystywana energia jest właściwie niewielka. 150 – 200 dżuli (energia lasera Texas Petawatt) to mniej więcej tyle, co podczas mocnej zagrywki w tenisie lub energia zużyta przez 100-watową żarówkę w czasie 2 sekund.

Naukowcy z Osaki twierdzą, że ich impuls (2 PW w czasie 1 ps) charakteryzuje się 100 razy większą energią niż Texas Petawatt i 2 razy większą mocą szczytową. Niestety żadne nagranie z eksperymentu nie zostało upublicznione. Sam laser natomiast wygląda następująco:

LFEX
foto: Asahi Shimbun

Źródło: Popular Science

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Marek2704
  4
  Powolutku panowie ze zdjęcia na końcu artykułu zbliżają się rozmiarami laserów do panów ze zdjęcia na jego początku... :]

  P.S.
  Niestety panowie od budowy stacji cierpią na chroniczną obsuwę i lata temu zatrzymali się na etapie maleństwa, ale za to z długą nazwą - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ;)
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Takimi właśnie laserami Japonia będzie strącać rakiety z Chin.
   • avatar
    mark44
    0
    Po polsku biliard to kwadrylion.
    • avatar
     DrathVader
     0
     Zdjęcie na początku bezbłędne.