• benchmark.pl
 • Bitcoin
 • Wpadli na świetny pomysł. Zbudowali kopalnię kryptowalut na wysypisku śmieci
Ciekawostki

Wpadli na świetny pomysł. Zbudowali kopalnię kryptowalut na wysypisku śmieci

przeczytasz w 2 min.

Firma Marathon założyła kopalnię kryptowalut na wysypisku śmieci. Pilotażowy projekt okazał się ogromnym sukcesem - przedsiębiorstwo nie tylko usuwa niebezpieczny metan, ale także zaoszczędziło sporo pieniędzy na zasilaniu sprzętu.

Kopanie kryptowalut może być dochodowym biznesem, przynoszącym spore zyski. Polega ono na wykorzystaniu mocy obliczeniowej komputerów do rozwiązywania skomplikowanych równań matematycznych w celu weryfikacji transakcji i dodawania ich do łańcucha bloków. Niestety, proces ten jest niezwykle energochłonny. 

Przedsiębiorstwa zajmujące się kopaniem kryptowalut poszukują sposobów na optymalizację kosztów. Jednym z rozwiązań jest korzystanie z tańszych źródeł energii elektrycznej, takich jak energia odnawialna czy nadmiarowa energia z innych procesów przemysłowych. 

Otworzyli kopalnię kryptowalut na wysypisku śmieci 

We wrześniu 2023 r. firma Marathon otworzyła niedużą kopalnię kryptowalut na wysypisku śmieci. Przedsiębiorstwo chciało sprawdzić, czy mogłoby wykorzystać metan wytwarzany przez śmieci do zasilania koparek kryptowalut. 

Kopalnia kryptowalut
Firma Marathon zbudowała kopalnię kryptowalut na wysypisku śmieci

Pilotażowy program okazał się wielkim sukcesem. Jak wynika z opublikowanego raportu, w ciągu 240 dni firma przekształciła 16,1 miliona stóp sześciennych metanu na energię elektryczną (przekierowując metan do zasilania silnika tłokowego), która zasilała koparki Bitcoinów.

Korzyść dla środowiska i portfela

Marathon promuje tę inwestycję jako korzyść dla środowiska, pokazując, że zbędny metan można wychwytywać i wykorzystywać w pożyteczny sposób zamiast uwalniać go do atmosfery (metan jest jednym z głównych gazów cieplarnianych, które wpływają na zmianę klimatu).

Kopalnia kryptowalut
Firma Marathon wykorzystała silnik tłokowy, którzy przekształtałca metan na energię elektryczną - efektywność takiego rozwiązania jest nieznacznie lepsza niż przeciętnej elektrowni węglowej

W rzeczywistości chodzi jednak o obniżenie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jak wynika z raportu, energia elektryczna wytworzona z metanu była o ok. 60 proc. tańsza od średniej ceny energii z normalnej dystrybucji dla sektora przemysłowego. Niższe koszty, przekładają się na większy zysk przedsiębiorstwa. 

Projekt może otworzyć nowe możliwości w innych gałęziach przemysłu. Firma Marathon chwali się, że zdobyte doświadczenie pomoże spożytkować niewykorzystane lub marnowane źródła energii na innych wysypiskach śmieci.

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Mario2k
  1
  Pewnie mało który zjadacz kartofli wie ale odpowiednio przygotowane wysypisko śmieci może generować gaz a dokładniej metan przy co najmniej 10 lat , są takie które wytwarzają gaz przez 20 lat . Ten gaz może zasilać turbiny generujące prąd . Jeszcze bardziej efektywne są spalarnie śmieci . Polak cebulak nie wie że z bydlęcej koopy też można zrobić kasę poprzez biogazownie i generatory prądu , Niemcy w tym temacie mają 6x więcej niż nasi rolnicy . Tak że reasumując do roboty bo pieniądz w kupie.
  • avatar
   piomiq
   1
   Ale żeście sobie wybrali temat przewodni.
   Ciekawostki jak to wykorzystywane są kopalnie walut. Zapewne nic innego ciekawego w świecie technologi się nie dzieje, tak?
   Po prostu jakiś żal.
   • avatar
    vacotivus
    0
    To teraz niech zbudują kopalnię na pastwisku, by łapać metan od krów.

    Witaj!

    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

    Połącz konto już teraz.

    Zaloguj przez 1Login