Pamięć flash

Nowy 1 TB chip pamięci Samsung dla smartfonów - ważna nie tylko pojemność

przeczytasz w 2 min.

Samsung wprowadził do swojego portfolio moduły pamięci eUFS 2.1 o pojemności 1 TB. Mają one ten sam rozmiar co stosowane w niektórych wariantach flagowych Note 9 układy 512 GB.

W początkach epoki smartfonów konieczność stosowania dodatkowej zewnętrznej pamięci była naturalną potrzebą, czymś o czym każdy w końcu pomyśli. Łatwość zarządzania danymi, które gromadzimy na zewnętrznym nośniku i dziś jest nie do przecenienia, ale coraz pojemniejsze wbudowane moduły pamięci sprawiają że coraz rzadziej myślimy o jej rozszerzaniu. Samsung konsekwentnie rozwija swoją technologię pamięci wbudowanej, a jego najnowszy chip ma aż 1 terabajt pojemności.

1 TB to ogromna przestrzeń na dane, można sobie wyobrazić ile tysięcy (dziesiątek, a może i setek) zdjęć pomieści taki nośnik, ile godzin wideo wysokiej rozdzielczości można w ten sposób zapisać, albo ile multimediów można na nią wgrać, by w wolnej chwili mieć do nich dostęp. Tak jak kiedyś 80 GB iPod pozwalał mieć dostęp do całej kolekcji empetrójek pod ręką, tak dziś smartfon z terabajtową pamięcią pomieści nasze dzisiejsze zasoby.

Samsung 1 TB eUFS moduł
Układ wykorzystuje 5 generację technologii V-NAND

Pojemność to nie wszystko

Lecz bardzo pojemna pamięć to nie tylko objętość. Bo w ten sposób ujmując zagadnienie będziemy widzieli tylko galopujące ceny produktów z tak pojemnymi wewnętrznymi nośnikami. A przecież wciąż za ułamek ceny takiego „pojemnego” smartfona da się „rozwiązać” problem stosując zewnętrzne karty pamięci.

Dlatego przyjrzyjcie się poniższej tabelce. Pokazuje ona jak rozwijała się pojemność chipów pamięciowych Samsunga, ale też jak zwiększała się ich wydajność. Wspomniany najnowszy chip osiąga prędkość zapisu 1000 MB/s, a zapis sięga 260 MB/s. Liczba IOPS w obu przypadkach to wartość rzędu 50 - 60 tysięcy. I to te parametry stanowią o sile nowych pojemnych pamięci.

Samsung wydajność pamięci eUFS

Wydajna pamięć pozwala dużo poważniej myśleć o smartfonie jako faktycznie przenośnym komputerze, daje też szanse na pełne wykorzystanie możliwości na przykład wbudowanych aparatów cyfrowych. Według Samsunga, w końcu jego pamięć eUFS (embedded Universal Flash Storage) pozwoli na ciągłe nagrywanie wideo przy 960 kl/s. Ciągłe czyli nie w postaci krótkich kilkusekundowych sekwencji, ale stałego strumienia danych o takim klatkażu.

Osobiście marzę o chwili, gdy stanie się to możliwe, bo polowanie na interesujący fragment akcji w trybie wideo 960 kl/s nie jest w żaden sposób emocjonujące. Oczywiście teraz to nie kwestia czy?, ale za ile?. I odpowiedź na to drugie z pytań mnie niestety martwi.

Źródło: Samsung

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sjozwiuk
  8
  Wspomniany najnowszy chip osiąga prędkość zapisu 1000 MB/s, a zapis sięga 260 MB/s.
  • avatar
   owatanka
   2
   Jednak wole 512GB ufs 3.0 niz 1TB ufs 2.1
   ufs 3.0 zasilanie 2.5V transfer 2900 MB/s
   ufs 2.1 zasilanie 2,7 V do 3,6 V transfer 1200 MB/s

   Procesory i aparaty rozwijaja sie dosc dynamicznie niestety pamiec pozostaje z tylu i coraz czasciej staje sie waskim gardlem dla przeplywu danych.
   • avatar
    dariozata
    1
    No i wreszcie nie bede musial szybko kopiowac moich torrentow z telefonu na dysk bo konczy sie pamiec :)
    • avatar
     x7nofate3
     0
     note 9 jest potega bardzo szybka pamiec
     • avatar
      wolak
      0
      1 TB to ogromna przestrzeń na dane, można sobie wyobrazić ile tysięcy (dziesiątek, a może i setek) zdjęć pomieści taki nośnik, ile godzin wideo wysokiej rozdzielczości można w ten sposób zapisać, albo ile multimediów można na nią wgrać

      Nie muszę sobie wyobrażać, wystarczy że spojrzę na dyski w PC :)