Pamięć RAM

Pamięci DDR4 w 2015 roku obejmą połowę rynku?

przeczytasz w 2 min.

Dotarliśmy do prognoz analityków, które zakładają, że pamięci DDR4 pojawią się na rynku w 2014 roku, a rok później obejmą ponad połowę rynku układów DRAM.

O pamięciach DDR4 stało się głośno po sierpniowej konferencji Mem Con w Tokio, na której przedstawiono dużo informacjo odnośnie nowych modułów. Tuż po tych teoretycznych informacjach, przyszła pora na praktyczne zajęcie się nowymi pamięciami. Na początku bieżącego roku Samsung poinformował, że wyprodukował pierwsze kości pamięci DDR4. Trzy miesiące później firma Hynix poinformowała, że wyprodukowała moduły pamięci DDR4 SO-DIMM. Co prawda jeszcze nie wiadomo kiedy dokładnie nowy standard pamięci masowo zagości w naszych komputerach, ale dotarliśmy do bardzo ciekawych prognoz analityków.

Już w 2010 roku zaczęła się dominacja pamięci DDR3 nad starszymi typami modułów, a więc DDR2 (obejmującymi 29% rynku) i leciwymi DDR (obejmującymi 4% rynku). Obecnie przewaga ta się pogłębiła, a wszystko oczywiście kosztem starszych generacji pamięci, których udziały zmalały do odpowiednio 9% oraz 2%. Według prognoz analityków, w kolejnych dwóch latach moduły DDR3 jeszcze bardziej wyprą z rynku starsze typy pamięci. Warto również zaznaczyć, że z biegiem czasu zmienia się także najpopularniejsza pojemność modułów – jeszcze przed dwoma latami był to 1 GB, natomiast teraz są to już 4 GB.

 

analiza rynku pamięci DDR4

 

Analitycy prognozują, że w 2014 roku na rynku pojawią się pierwsze moduły pamięci DDR4. Na starcie obejmą one 12% rynku, co oznacza, iż popularność pamięci DDR3, DDR2 i DDR zacznie gwałtownie słabnąć. Rok po wprowadzaniu nowej generacji modułów, obejmą one aż 56% rynku, a więc staną się najbardziej popularnym typem pamięci RAM. Również wtedy najbardziej popularną pojemnością nie będą 4 GB, a 8 GB. Nie powinno to jednak nikogo dziwić, bowiem obecne ceny pamięci DDR3 są bardzo niskie – przykładowo za najtańszy zestaw pamięci DDR3 2x2 GB trzeba zapłacić mniej niż 100 zł, natomiast za 2x4 GB mniej niż 200 zł.

 

Więcej o pamięciach RAM:

Źródło: iSuppli.com

Komentarze

35
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kropeczka
  0
  Analityk to takie zwierze co w przeciwieństwie do piarowca zna tabliczkę mnożenia ?

  A serio co gdzieś czytam o przewidywaniach analityków, to zawsze przewidują to o czym marzą producenci - klient nasz pan - płace wymagam ?

  Tylko że wiarygodność tego zawodu sięgnęła dna niestety. Acz nie neguję, że są uczciwe wyjątki od tej reguły - jak od każdej.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Przed chwilą było w 2014 roku.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Jest sporo prawdy w tych analizach. Ceny RAMu rzeczywiście spadły i teraz kupno 4-8GB to nie problem. Zwłaszcza porównując same ceny - DDR3 jest tańsze od DDR2. Zdecydowana większość modernizowanych komputerów będzie miała już DDR3. Ta sama sytuacja pojawiła się przy wprowadzeniu DDR2 jakiś czas temu. Nic nie stoi na przeszkodzie aby w przyszłości powielić schemat. Nowe - drogie, a po roku czy dwóch już całkiem przystępne.
    Nie wiem czy w ciągu roku opanują 50% rynku (rozumiem, że chodzi to o nowy sprzęt), ale już się marketingowcy o to postarają :D
    Pozdrawiam
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Racja:)
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Czy autor moze podac gdzie widzial 2x2GB ponizej 100zl bo patrzalem w kilku sklepach i najtaniej bylo 115zl a 2x4GB za 250.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       To trochę jeszcze poczekamy na nowe kości pamięci.
       "Również wtedy najbardziej popularną pojemnością nie będą 4 GB, a 8 GB." to chyba logiczne, za ok. 3 lata wszystko będzie bardziej "łakome" na podzespoły więc będzie potrzeba więcej ich posiadać i szybszych.
       • avatar
        Chiny_X
        0
        Ciekawi mnie tylko jedno.
        Jako, że DDR4 się nie sprawdziły(karty graficzne), nie powinny być w ogóle brane pod uwagę przy pamięci operacyjnej komputera.
        DDR5 jest szybszy i dużo wydajniejszy, a kontroler w procesorze i tak trzeba zmienić..
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         To przy kolejnej modernizacji platformy (2012/2013) nie załpie się na DDR4... będzie trzeba wykorzystać obecne 16 GB DDR3. Pewnie dwie modernizacje w przód i będzie DDR4 w ilościach 32/64 GB :)

         I coś przypuszczam, że w zasadzie oprócz niższych cen większych modułów np:8GB czy 16GB, to innych zalet mieć nie będzie. Wydajność pamięci pewnie się nie zmieni. Tyle, że będzie można mieć więcej DDR'ów. Pamięci nigdy za wiele :)
         • avatar
          piotrek8x
          0
          Tak jasne już ja to widzę jak teraz 89% osób ma RAMy DDR3... A tak pozatym to strasznie nie czytelna ta tabela.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           mnie bardziej interesuje kiedy bedzie kolejne zmniejszenie procesu technologicznego pamieci ram i zwiekszenie ich parametrow bo o to sie rozchodzi (krotsze sciezki, wyzsze taktowania, mniej wydzielanego ciepla, nizsze napiecie)