SSD

Nadchodzi przełom w dyskach SSD - zaprezentowano rewolucyjne pamięci X-NAND

przeczytasz w 2 min.

Dyski SSD łączące dużą pojemność, dobrą wydajność i niską cenę? To możliwe! Wszystko dzięki nowym pamięciom X-NAND, które mają zrewolucjonizować rynek nośników półprzewodnikowych.

Obecne dyski SSD ewoluują, ale niekoniecznie jesteśmy zadowoleni z efektów zmian – przejście na bardziej złożone pamięci (z MLC na TLC, QLC i niedługo pewnie na PLC NAND), pozwoliło zwiększyć gęstość upakowania danych i obniżyć koszt produkcji układów, ale równocześnie skomplikowało zarządzanie nośnikiem.

NAND - porównanie pamięci

Efekt jest taki, że dyski bazujące na konwencjonalnych pamięciach NAND są coraz pojemniejsze i tańsze, ale równocześnie coraz wolniejsze (dlatego też stosuje się dodatkowy, szybki bufor pSLC) i mniej trwałe.

Okazuje się, że jest rozwiązanie tego problemu. Firma NEO Semiconductor z Kalifornii podczas konferencji Flash Memory Summit 2020 zapowiedziała nowe pamięci X-NAND, które mają łączyć wydajność pamięci SLC NAND i pojemność pamięci QLC NAND.

Pamięci X-NAND – rewolucja w dyskach SSD

Architektura X-NAND zakłada zmniejszenie rozmiaru bufora, jednocześnie zwiększając liczbę płaszczyzn pamięci. W efekcie możliwe jest uzyskanie większej wydajności przy równoległej operacji odczytu i zapisu, zmniejszenie rozmiaru chipa i obniżenie kosztów produkcji (sposób produkcji jest bardzo zbliżony do konwencjonalnych pamięci NAND).

Zainteresowanych szczegółami technicznymi odsyłamy do dokumentacji producenta.

NAND - porównanie pamięci

NAND - porównanie pamięci

NAND - porównanie pamięci

NAND - porównanie pamięci

Co to oznacza w praktyce? Nowy standard pamięci zapewnia 3-krotnie lepsze osiągi przy losowych transferach odczytu/zapisu danych, natomiast w przypadku operacji sekwencyjnych przewaga X-NAND ma być 27- i 14-krotna (!). Pamięci QLC X-NAND miałyby oferować lepsze osiągi niż typowe pamięci SLC NAND, a przy tym cechować się mniejszym zapotrzebowaniem na energię.

Problemem może być wytrzymałość komórek pamięci, aczkolwiek producent podobno już przewidział mechanizmy poprawiające ten aspekt dla układów TLC i QLC X-NAND.

Sukces X-NAND stoi pod znakiem zapytania

Pamięci X-NAND zapowiadają się bardzo obiecująco i mogą zrewolucjonizować rynek nośników półprzewodnikowych. Problem jednak w tym, że nowa technologia jak na razie istnieje na papierze – firma NEO Semiconductor złożyła wnioski patentowe, ale jeszcze nie zaprezentowała funkcjonalnego chipa.

NEO Semiconductor podobno obecnie jest na etapie poszukiwania partnera, który zająłby się produkcją chipów. Sukces nowej technologii w głównej mierze będzie zależeć od jej powszechnego wykorzystania, co na pewno wymagałoby nawiązania współpracy z którymś z gigantów z branży technologicznej.

Źródło: ComputerBase, NEO Semiconductor, EE Times Asia (foto)

Komentarze

34
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Skaza
  8
  Czy w przyszłości będziemy zmuszeni wymieniać dyski SSD co dwa lata? A może częściej?
  • avatar
   kokosnh
   4
   Poczekamy na testy. Samsungowe Z-NAND też miało być super, a tu cisza. Tak samo z intel optane. A obie te firmy miały działające modele w sprzedaży komercyjnej.
   • avatar
    gormar
    3
    To trochę za bardzo przypomina mi RAMBUSa. :)

    Rozwiązanie na papierze świetne, ale w praktyce może nie być już tak różowo.
    • avatar
     Warmonger
     1
     A co z poborem mocy i wydzielaniem ciepła? Na logikę każda kolejna warstwa proporcjonalnie zwiększa pobór prądu.
     • avatar
      celorum
      1
      Na papierze. No super. Dobrze, że kupiłem napęd na MLC 3D. Bo trochę to potrwa, zanim to rewolucyjne cudo wyjdzie. Czy będzie równie wytrzymałe?
      • avatar
       Silver
       0
       Oby lepsza wzmianka niż ta kupa QLC i następcy.
       • avatar
        Marucins
        0
        "firma NEO Semiconductor złożyła wnioski patentowe, ale jeszcze nie zaprezentowała funkcjonalnego chipa."

        Takie coś powinno być NIEDOPUSZCZALNE!
        Ubijać rozwój pomysłem — aby nikt inny również nie mógł iść w tę stronę!
        • avatar
         greghostor
         -6
         QLC i SLC to są pomyłki jakieś
         • avatar
          greghostor
          -8
          HDD jest niezastąpiony, 20 lat wszystko działa.
          • avatar
           kr1s8
           0
           kupilem wreszcie upragnionego mx500 1tb.
           po kilku dniach od instalacji win8.1 zaczął wariować. nie zawsze 'zatrybił' przy starcie pokazując ekran biosu. kontrolka dysku co chwila zaświeca się na stałe i dysk stoi. po chwili gaśnie po czym znowu. nie da się pracować. reinstalacja windy bez sterowników nie pomogła. wróciłem do starego dobrego hadeka. co najwyżej muszę częściej robić kopie plików żeby nie płakać jak padnie. w dupe z takim ssd