Ciekawostki

Panasonic może zobaczyć rytm serca w twojej twarzy

przeczytasz w 1 min.

Contactless Vital Sensing to technologia, dzięki której Panasonic odczytuje tętno na podstawie subtelnych zmian koloru twarzy.

Oglądając transmisje z turniejów sportowych, widzowie zastanawiają się czasem, co też dzieje się w umysłach zawodników. Tego nie odgadniemy, ale możemy przynajmniej dowiedzieć się, jakie mają tętno (co w pewien sposób może dawać wskazówkę na temat poziomu ich stresu). Możemy, bo pozwoli na to Panasonic.

Podczas transmisji z Panasonic Open Golf Championship 2017 w Japonii na ekranach pojawiać będą się informacje na temat tętna zawodników. Jeszcze bardziej interesujące jest to, w jaki sposób japoński producent pozyskuje te dane. Wcale nie z czujników wbudowanych w opaski, lecz za pomocą specjalnej kamery z technologią Contactless Vital Sensing.

W jaki sposób kamera określa rytm serca u golfistów? Na podstawie „subtelnej zmiany koloru twarzy gracza spowodowanej reakcją naczyń krwionośnych”. Brzmi niezbyt przekonująco? To prawda, ale Panasonic opracował tę technologię ponoć z naukowcami z Uniwersytetu w Kioto, a pierwsze testy wykazały wyniki porównywalne z mobilnymi monitorami EKG. Może więc jednak coś w tym jest…

Źródło: Engadget, Panasonic Newsroom. Foto: Panasonic

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  derekpl
  2
  Nie chodzi tu aby o kamery termowizyjne?
  • avatar
   supervisor
   1
   Tu nie jest mowa o typowej kamerze. To wyspecjalizowany sprzęt tylko i wyłącznie do wykrywania zmian kolorystycznych na danym obszarze. Obraz jest dostarczany z oddzielnej kamery. Nazywanie tego "kamerą" to tak jakby porównywanie lornetki do mikroskopu. Bardziej przypomina to mi czujnik ni kamerę.