Ciekawostki

Panasonic zbliża LCD do OLED-ów technologią MegaCon

przeczytasz w 1 min.

Jak sprawić, by panel LCD dorównywał kontrastem OLED-owi? Trzeba dołożyć mu drugi panel LCD. Taka jest przynajmniej odpowiedź firmy Panasonic, która podczas targów IFA 2019 pochwaliła się swoją technologią MegaCon.

MegaCon firmy Panasonic jest w stanie znacząco zwiększyć współczynnik kontrastu – aż do 1 000 000:1. Równocześnie osiągalna jest jasność na poziomie 1000 nitów i możliwa do osiągnięcia jest też głęboka czerń. Wszystko to dzięki dwuwarstwowemu wyświetlaczowi LCD – rozwiązaniu znanemu już wprawdzie z drogich, studyjnych monitorów referencyjnych, ale w tym wydaniu dodatkowo zoptymalizowanemu.

Panasonic MegaCon - dwuwarstwowy wyświetlacz LCD

Podczas targów IFA 2019 firma Panasonic zaprezentowała prototypowy telewizor z 55-calowym, półmatowym wyświetlaczem MegaCon, który – jak potwierdzają ci, którym dane było zobaczyć go z bliska – zapewnia głęboką czerń, jasną biel, nasycone kolory i wysoki kontrast

Pansonic MegaCon info

Jak to działa? Sekret polega na umieszczeniu dwóch paneli LCD jeden na drugim. Ten główny (znajdujący się bliżej widza) to standardowy panel 4K typu IPS. Pod nim znajduje się natomiast monochromatyczny panel wewnętrzny, który odpowiada za modulację podświetlenia bezpośredniego. Innymi słowy: pozwala na precyzyjne wygaszanie pojedynczych pikseli, zbliżając tym samym efekt do tego, osiąganego przez OLED-y.

Na razie jest to prototyp 

Prototypowy MegaCon nie jest idealny. Generuje dość dużo ciepła i jest stosunkowo gruby. Niektórzy donoszą też o obniżonej rozdzielczości. Panasonic jednak nie przestaje ulepszać swojej technologii i chwali się dokładnością kolorów zgodną z wymaganiami hollywoodzkich studiów filmowych.

Jak dotąd japoński producent nie dzieli się natomiast żadnymi informacjami na temat planów związanych z wprowadzeniem rozwiązania MegaCon na rynek konsumencki. Bez wątpienia warto się jednak przyglądać tej technologii.

Źródło: FlatpanelsHD, Panasonic

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kokosnh
  8
  szczerze, to zastanawiałem się ciągle, czemu nie zrobili czegoś takiego, zamiast tych stref podświetlenia. Przecież to jest łatwiejsze do stworzenia i tańsze, niż kilkaset, do kilku tysięcy osobnych stref podświetlenia... Sam jak myślałem nad sposobem poprawienia obecnie używanych stref podświetlenia, też doszedłem do wniosku, że drugi panel, odpowiadający tylko za podświetlenie, będzie najlepszym rozwiązaniem.
  • avatar
   michal_mat
   4
   Podobne rozwiązanie w telewizorze na targach w styczniu pokazali Chińczycy z Hisens
   https://youtu.be/STdZ_kiHYEY
   • avatar
    gormar
    2
    No ciekawe, ciekawe. Ale i tak pozostaną inne wady LCD jak czas reakcji oraz spadek kontrastu i lub zmiana kolorów wraz z kątem patrzenia.
    • avatar
     raczek70
     1
     Hmm, przecież już jakiś czas temu, chyba firma Hisense, opracowała taką metodę i zaprezentowała działający TV.
     Na pewno Panasonic nic nowego tu nie wymyślił, poza swoją nazwą " swojej technologii"...
     @gormar
     Kolor wyświetla IPS, więc nie powinno być źle, przynajmniej z kolorami i kątami widzenia.
     • avatar
      .Alx.
      0
      Pytanie tylko PO CO te karkołomne (i kosztowne) zabiegi...
      ...Skoro są OLED'y
      • avatar
       qazwsx1
       0
       https://tiny.pl/gjgzt Tanie gry plus kod rabatowy BFPICODI kto pierwszy ten leprzy