Aparaty cyfrowe

Pentax przestaje produkować kompaktowe aparaty cyfrowe

przeczytasz w 2 min.

Będzie je wytwarzał oddział Ricoh

Marka Pentax - może nie największej, ale bardzo zasłużonej dla branży fotograficznej firmy - przestanie pojawiać się na kompaktach cyfrowych. Inżynierowie Pentaxa skupią się na rozwijaniu zaawansowanych konstrukcji wyposażonych w wymienną optykę - lustrzanek i bezlusterkowców. To pierwsza poważna zmiana w strategii Pentaxa od momentu wykupienia firmy przez Ricoha.

Firma Pentax Imaging Ricoh powstała w ubiegłym roku po sprzedaży za 124 miliony dolarów udziałów Pentaxa firmie Ricoh. Ten drugi producent być może bardziej wam kojarzy się z produkcją drukarek, ale jest także ważnym graczem na rynku fotografii cyfrowej.

Pentax K-01 aparat z wymienną optyką bez lustra widok przód tył LCD
Pentax K-01 - aparat bez lustra z wymienną optyką. Wyróżnia się oryginalnym wzornictwem.

Pentax dotychczas funkcjonował tak jakby nic się nie zmieniło, a niedawno zaprezentowaliśmy długo oczekiwaną lustrzankę Pentax K30. Firma w ciągu ostatniego roku wprowadziła bezlusterkowce K-01, które bardziej zasługują na to miano niż pokazany rok temu system Q.

Aparaty Pentaxa cieszą się dobrą opinią wśród użytkowników przede wszystkim ze względu na bardzo dobrą ergonomię, a także wytrzymałość, co Pentax niejednokrotnie podkreśla na reklamowych klipach wideo. Z kolei kompakty, choć i o nich kilka razy wspominaliśmy, wydają się być niszowym produktem.

Pentax widzi zapewne szansę na pozyskanie nowej grupy klientów wchodząc na rynek z tanimi lustrzankami oraz bezlusterkowcami i to może być powód zaprzestania prac nad kompaktami cyfrowymi. Taka decyzja to zapewne także wynik połączenia się z Ricohem. To właśnie ta druga firma skupi się na rozwoju kompaktów i to jej logo będzie widniało na wszystkich kolejnych modelach takich aparatów.

Ricoh produkuje kompakty od bardzo dawna, ale z pewnością wielu z Czytelników miałoby problem z wymienieniem choćby jednego modelu. Bardziej znany jest system GXR, modułowych aparatów, w których matryca wraz z obiektywem jest elementem wymiennym. Jaka będzie jego przyszłość, gdy Ricoh zajmie się na dobre kompaktami, tego niestety nie wiemy.

AKTUALIZACJA 18.07.2012:

Pentax Imaging Ricoh poinformował, że jeszcze nie podjęto oficjalnej decyzji co do zaprzestania produkcji kompaktów cyfrowych marki Pentax. Jednakże temat był dyskutowany szeroko wewnątrz firmy i istnieje prawdopodobieństwo takiej decyzji.


Więcej o produktach marki Pentax:

Źródło: Pentax

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  HD5830
  3
  I dobrze. Pentax to jest klasa :)
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Dokładnie-Pentax (lustra) to klasa sama w sobie a zarazem sprzęt oznaczający świadomy zakup. Canon czy Nikon brzmi dumnie, ale Pentax znaczy być dumnym:) Pozdrawiam użytkowników K100D Super
   • avatar
    coorp
    1
    Będzie dobrze. Forza Pentax! ;)
    • avatar
     dziobolek
     0
     Tereferekuku - Pentax nie zaprzestaje produkcji. Pentax nie produkuje ;)
     Ricoch jest teraz właścicielem nazwy i marki Pentax i to Ricoch jest niejako producentem.
     Wszelkie kompakty (nawet te wywądzące się od Pentaxa) będą do teraz
     firmowane nazwą Ricoch.
     Więc nie zaprzestają produkcji a jedynie zmieniają logo na kompaktach.
     • avatar
      dziobolek
      0
      EDIT:

      Wszelkie kompakty (nawet te wywodzące się od Pentaxa) będą od teraz
      firmowane nazwą Ricoch.

      sorki - tak ma być poprawnie ;)
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Wygląda na to że nie przestaje a branduje pod inną nazwą - Ricoh.