Ciekawostki

Dowód osobisty będzie zbędny. Przynajmniej w banku

przeczytasz w 1 min.

Wizyta w banku nie będzie już wymagała od klientów posiadania przy sobie dowodu osobistego. Wystarczy, że będą mieli przy sobie telefon komórkowy. PKO Bank Polski jako pierwszy zdecydował się na wprowadzenie takiego rozwiązania.

W lipcu 2023 roku pojawiła się nowa aplikacja o nazwie mObywatel 2.0. Wśród wielu innowacyjnych funkcji, które oferuje, jedną z najbardziej istotnych jest mDowód. To cyfrowa wersja dowodu osobistego, która ma być traktowana na równi z tradycyjnym, fizycznym dokumentem. 

Mimo że przepisy prawne, które miałyby to uregulować, nie są jeszcze obowiązujące, PKO Bank Polski zdecydował się na błyskawiczne wprowadzenie tej możliwości. Dzięki temu klienci banku mogą już teraz potwierdzać swoje dane za pomocą telefonu komórkowego.

W placówce PKO wystarczy ci mDowód

Jak skorzystać z mDowodu podczas wizyty w placówce PKO Bank Polski? Procedura jest bardzo prosta. Każdy, kto korzysta z aplikacji mObywatel i posiada w niej zapisany mDowód, może użyć swojego telefonu komórkowego do potwierdzenia swoich danych podczas wizyty w oddziale banku. Dotychczas klienci musieli uwierzytelniać się wyłącznie za pomocą tradycyjnych dokumentów, takich jak dowód osobisty czy paszport.

Aby potwierdzić swoją tożsamość za pomocą telefonu, klient musi zalogować się do aplikacji mObywatel 2.0, a następnie zeskanować kod QR, który jest dostępny na stanowisku doradcy. Dzięki temu doradca otrzyma w systemie banku informację potwierdzającą dane osobowe klienta i będzie mógł przejść do obsługi.

Od września także w innych bankach

W PKO na wprowadzenie tej funkcji zdecydowano się kilka dni przed ustawowym terminem. Zgodnie z prawem od 1 września mDowód respektować będą musiały już wszystkie banki w Polsce. Podobnie jak inne placówki. 

Warto na koniec zaznaczyć, że mDowód nie jest po prostu cyfrową kopią dowodu osobistego. To odrębny dokument tożsamości: ma inną serię i numer, a także inną datę wydania i okres ważności. Ponadto, mDowodu można używać wyłącznie na terenie Polski.

Źródło: PKO Bank Polski, inf. własna

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kokosnh
  0
  1 września ma zostać udostępniona strona do weryfikacji mDowodu, gdyby udostępnili ją wcześniej, to by się pewnie dało to wprowadzić wcześniej u innych.
  Nie jest to oczywiście jedyna możliwość na weryfikacje mDowodu, ale jest ona najmniej bolesna w implementacji.
  • avatar
   slawkorx
   0
   To właśnie w banku taki dokument nie powinien być wiarygodny.
   • avatar
    Mrado
    0
    Może w banku zadziała, w sądzie nadal potrzebny jest plastikowy dowód. mObywatel nie działa.

    Witaj!

    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

    Połącz konto już teraz.

    Zaloguj przez 1Login