Oprogramowanie

Pliki: Linux Mandriva 2010.2

przeczytasz w 1 min.

Zgodnie z zapowiedziami, dzisiaj światło dzienne ujrzała nowa odsłona jednej z najpopularniejszych dystrybucji systemu Linux - a mianowicie Mandriva w wersji 2010.2.

  więcej plików
   »20 najnowszych plików
 »sterowniki i narzędzia do kart graficznych
 »narzędzia CPU
 »benchmarki, testy
 »wszystko dla Windows
 »gry, poprawki, dodatki
 »multimedia

 »
zobacz wszystkie lub wyszukaj plik
 »zaproponuj dodanie pliku lub programu

Mandriva Linux jest systemem operacyjnym rozwijanym nieustannie od 1998 roku przez francuski zespół programistów. W ciągu swojej historii dystrybucja przeszła wiele zawirowań lecz zawsze wychodziła z nich obronną ręką. System należy do najbardziej popularnych dystrybucji Linuksa na świecie i jako jedyny nadążą z tempem wydawniczym za Ubuntu. Najnowsza wersja zawiera wiele usprawnień względem poprzedniego wydania, lecz nie jest to zupełnie nowe wydanie ale jedynie usprawnione bazujące wciąż na wersji 2010.1 Spring. System zawiera wszystkie dodatki, poprawki oraz łatki wydane po premierze poprzedniej wersji. Na następne wydanie systemu będziemy musieli poczekać do końca stycznia na kiedy to programiści zapowiedzieli udostępnienie pierwszej wersji testowej Mandrivy 2011, natomiast stabilnej wersji należy spodziewać się maju.

Najważniejsze zmiany w nowej wersji:

 • Dokonano aktualizacji jądra systemu Linux do wersji 2.6.33
 • Zaktualizowano środowisko graficzne KDE do wersji 4.4.3 oraz Gnome do 2.30.1 - twórcy jednakże zapowiedzieli szybką aktualizację KDE do wersji 4.5.3
 • Dodano przeglądarkę Firefox w wersji 3.6.13
 • Dodano OpenOffice.org 3.2
 • Wprowadzono aplikację FileZilla 3.3.3 oraz Acrobat Reader 9.4.0
 • Dodano VirtualBoks w wersji 3.1.8.


Pełna lista zmian dostępna na blog.mandriva.com.

System jest dostępny w polskiej wersji językowej, w wersji 32 i 64 bitowej. Mandriva jest dostępna w kilku wersjach: darmowej ONE i Free oraz płatnej PowerPack.


Pobierz: Mandriva 2010.2
Rozmiar pliku: 700MB/4GB

 

Źródło: Mandriva, Mandriva.org.pl

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  jeomax.co.uk
  0
  Toz to ja to samo mam w aktualizowanej Mandrivie 2010.1, za wyjatkiem Gnome w wersji 2.30. A VirtualBoksa mam wyzszego, bo 3.2.12 ;-)
  • avatar
   GreQonE
   0
   A ja sie pytam, na jaki wuj mi tam firefox?
   • avatar
    NomadDemon
    0
    a nie virtualbox?
    • avatar
     justbizun
     0
     Firefox 3.6? Gnome 2.30? W głupim ubuntu mam gnome 3.32, najnowszy firefox to 4beta8, a KDE niedawno wypuściło 4.6RC. Ktoś musi nie lubić aktualizacji, żeby używać takiego systemu, czy mi sie wydaje?
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Mi się wydaje, że b.nadążającym za Ubuntu jest OpenSuse. Nawet obecne 11.4 RC5/6 jest b.stabilne. Domyślne KDE, do tego Gnome czy lekkie LXDE. Na mandrivie sie kiedyś przejechałem i obecna jakoś też mi nie podeszłą...