Oprogramowanie

Pliki: Mageia 1 - Linux funkcjonalny i szybki

przeczytasz w 2 min.

Po prawie dziesięciu miesiącach od rozłamu we francuskiej Mandrivie, "zbuntowana" społeczność wraz z wieloma byłymi już twórcami Mandrivy, udostępniła właśnie pierwsze publiczne wydanie forku Mandrivy czyli systemu Mageia. Dystrybucja systemu Linux Mageia jest darmowym systemem operacyjnym opatym na kodzie dobrze znanej Mandrivy.


Pobierz:

Rozmiar pliku: 700 MB- 4 GB

  więcej plików
   »20 najnowszych plików
 »sterowniki i narzędzia do kart graficznych
 »narzędzia CPU
 »benchmarki, testy
 »wszystko dla Windows
 »gry, poprawki, dodatki
 »multimedia

 »
zobacz wszystkie lub wyszukaj plik
 »zaproponuj dodanie pliku lub programu

System LinuxMageia otrzymał nazwę kodową Cantine i należy pamiętać, iż jest to pierwsze stabilne wydanie tego systemu. Nowo powstała dystrybucja jak przystało na Linuksowy fork jest wciąż bazowana na macierzystej dystrybucji czyli Mandrivie. Główną ideą tego projektu jest stworzenie dystrybucji, której rozwój jest uzależniony od prac społeczności, to ona ma mieć wpływ na końcowy kształt wydania. System ma być również niezależny od wpływów innych przedsiębiorstw, które to omal nie doprowadziły do bankructwa francuskiej Mandrivy. Twórcy wyszli z  założenia, że system ma zawierać w sobie wszystko to za co użytkownicy kochają Mandrivę, a w dodatku posiadać niezbędne ulepszenia których domagali się użytkownicy. System ma pełnymi garściami czerpać z ze wszystkiego co najlepsze w Mandrivie ulepszając to co było niezbyt użyteczne.

W tym wydaniu twórcy postanowili skupić się na poprawie stabilności systemu i jak widać udało im się to niemalże doskonale. Programiści zbudowali już własne repozytoria w których już teraz dostępne jest kilkanaście tysięcy paczek z oprogramowaniem. System został wyposażony również w nowy system budowy pakietów - Build System.

System dostępny jest do pobrania w wersjach x86 oraz AMD64. Dystrybucję można pobrać również w wersji LiveDVD. System można również zaktualizować z najnowszego stabilnego wydania Mandrivy.

System zawiera m.in. środowisko graficzne KDE SC 4.6.3, GNOME 2.32, XFCE 4.8.1. Działa pod kontrolą jądra systemu Linux (kernel) 2.6.38.7. Operuje menadżery okien t.j. Openbox, WindowMaker, IceWM, Fluxbox, Fvwm2. Posiada trzy przeglądarki internetowe: Mozilla Firefox 4.0.1, Google Chromium 11.0.696.65 oraz Epiphany 2.30.6. Wspiera serwer X w wersji 1.10.1. Posiada RandR 1.2 oraz otarty sterownik graficzny Nouveau. W systemie znalazły się takie aplikacje jak: LibreOffice 3.3.2.2, GnuCash 2.4.5, VirtualBox 4.0.6 czy też WINE 1.3.20. W stabilnej wersji systemu naprawiono obsługę procesorów AMD APU Fusion oraz Intel Sandy Bridge.

 

Więcej systemów operacyjnych:

Źródło: Mageia

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  fenuks
  0
  Jaki jest sens podania odnośnika do bety Ubuntu 11.04, skoro wyszła pełna wersja?
  • avatar
   Promilus
   0
   Chromium nie jest google tylko opensource. A to, że google go wspiera i z jego kodu tworzy stabilne wersje Google Chrome to inna beczka.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    I trzeba stracić tydzień na konfiguracje systemu.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Może mi ktoś wytłumaczyć po co jest tworzona kolejna dystrybucja? Czy oni jakoś zarabiają na tym systemie? Czym niby Mageia różni się od innych linuksów? tapetą?
     • avatar
      mikovitz
      0
      Dopóki linuks nie stanie się w pełni "klikalny" i nie zniknie potrzeba kompilowań, wpisywania ciągów komend w konsoli, czy też wielogodzinne wyszukiwanie rozwiązań błahych problemów na różnych forach czyli dopóki nie stanie się bardziej userfriendly nie ma szans na wyjście z niszy. Statystyki mówią same za siebie obojętnie co linuksiarze nie mówią. Żeby nie było, korzystam na co dzień zarówno z Windowsa jak i z Ubuntu.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Hahaha Linux user friendly xD Niezły żart.
       Do tego niektórych sterowników to ze świecą szukać, raz mi zwykła myszka na usb nie działała. A sterowników do mojego Xonara to już chyba nigdy nie znajdę. Na pewno nie będę używał zintegrowanej karty. Po prostu żegnaj Linux.
       • avatar
        montana1979
        0
        to racja ostatnio zainstalowawszy Ubuntu niestety nie miał sterow do mojej karty sieciowe j 4 dni sie męczyłem z zainstalowaniem sterów. miałem nawet od producenta specjalne stery i instrukcja dla idiotów i nie wyszło. pomijań fakt ze w komendach byly lnłędy/ z pomocą kolegi dałem radę. ale i tak po poprawnej kompilacji nie działało. jak gry będą chodzić na Linux to się i tak nie będę zastanawiał i przejdę na niego obecnie nie.