Płyty główne

Płyty główne dla Ryzen 7000 będą wolno się uruchamiać? Nie! Obalamy fałszywą informację

przeczytasz w 1 min.

W branżowych mediach zawrzało! Płyty główne pod procesory AMD Ryzen 7000 mają problem z pamięciami DDR5 i mogą się uruchamiać nawet kilka minut. Czy aby na pewno? No właśnie nie do końca...

Płyty główne AMD AM5 będą się długo uruchamiać?

Zaczęło się od zdjęcia sklepowej wersji płyty głównej ASRock X670E Steel Legend. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie naklejka na bankach pamięci DDR5 RAM.

ASRock X670E Steel Legend

Producent umieścił tutaj informację o czasie pierwszego uruchamiania komputera (po zrestartowaniu ustawień BIOS-u) przy różnych konfiguracjach pamięci RAM – dla dwóch modułów 16 GB miałoby to być około 100 sekund, ale dla czterech modułów 32 GB już 400 sekund. Chodziło o czas wymagany do tzw. trenowania pamięci.

Informacja wywołała spore poruszenie w branżowych mediach. Pojawiły się sugestie, że tak długi czas uruchamiania może przestraszyć użytkowników. Sugerowano też, że nowa platforma może mieć problem z obsługą nowych pamięci DDR5.

Producent rozwiązał problem z długim uruchamianiem płyt głównych

Tyle tylko, że... to już nieaktualne informacje.

Japoński oddział firmy ASRock potwierdził, że problemy z długim czasem uruchamiania płyt głównych pojawiają się na starym BIOSie (ze starym mikrokodem AGESA). Problem ten został rozwiązany po zaktualizowaniu oprogramowania do nowej wersji i płyty w takich wersjach powinny trafić do sprzedaży 27 września.

Koniec afery, można się rozejść.

Źródło: ASRock Japan, Twitter @ harukaze5719

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  michal_mat
  1
  Dlatego nie należy podniecać się worem przecieków i informacji przed premierą i dostępnością sprzętu na półkach....
  • avatar
   Gatts-25
   1
   Wy nic nie musicie udowadniać. Nie ogarnięci zawsze będzie manipulowani. Dla nich już nadchodzi nowa Szczepionka przeciwko Covid wariantów BA.4 czy BA.5 a potem będzie co raz słabszy i przyczyny problemu będzie szukał gdzie indziej. To samo tutaj. Pisze jak Byk 'First Boot' a Cieniasy łapią to i dają sobą manipulować.
   • avatar
    chotnik2
    1
    Nawet gdyby tego nie naprawili, to niby kogo to by miało przestraszyć? To się miało robić RAZ co reset BIOSu. Nie co restart kompa, nie co zmianę ustawień BIOS, ale co ich całkowity reset (lub pewnie zmianę ilości zainstalowanej pamięci). Faktycznie straszne.
    • avatar
     maluszek88
     0
     No a mi się właśnie 2700x uruchamiał kiedyś z 5 minut na MSI armia 470x. Dałem restarta i płyta padła i już nigdy się nie podniosła. Bios wlutowany to nie wymienie. I mi leżą takie dwa złomy w domu i się kurza. Ehh. Lubię 16 rdzeni ale co mi amd napsulo krwi to ich...
     • avatar
      setnik
      0
      Dla laika mega opcja. płyta uczy sie ram i ustawia max stabilne oc.