• benchmark.pl
 • newsy
 • Kontrowersyjny serwis Pobieraczek kończy działalność czy tylko zawiesza program partnerski?

Kontrowersyjny serwis Pobieraczek kończy działalność czy tylko zawiesza program partnerski?

przeczytasz w 4 min.

Niejasności ciąg dalszy

pobieraczek serwis logo

Właściciel kontrowersyjnego serwisu internetowego pobieraczek, firma Eller Service niedawno na stronie programu partnerskiego wspomnianego serwisu, poinformowała o zaprzestaniu dalszego świadczenia usługi Usenet. Czy to koniec otoczonego złą sławą serwisu internetowego?

Serwis pobieraczek swoją działalność prowadzi od kilku lat, z pozoru nie byłoby w niej nic złego, gdyby nieuczciwe praktyki jego właścicieli nie miały miejsca. Serwis udostępnia dostęp do tzw. Usenetu, w którym użytkownicy mogą wymieniać się plikami i pobierać filmy, muzykę, zdjęcia czy też gry. Na początku działalności pobieraczek zachęcał do rejestracji użytkowników darmowym pobieraniem plików przez 10 dni, tak też, lecz w nieco zmodyfikowanej formie działa do dzisiaj.

Tym sposobem serwisowi udało się zwerbować wielu nieświadomych użytkowników, którzy w procesie rejestracji musieli podać swoje prawdziwe dane osobowe, gdyż zawierali niewinnie brzmiącą umowę, której postanowień zdecydowana większość nie znała. Wszak można by powiedzieć, że użytkownicy sami są sobie winni, zawierając umowę, której postanowień nawet nie czytali.

Jednak cała sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Regulamin obowiązywania umowy był w tak chaotyczny i niejasny sposób skonstruowany, że wprowadzał w błąd wiele osób. Dodatkowo promujące serwis hasło „10 dni pobierania bez opłat” okazało się zupełnie czymś innym. Otóż serwis naliczał opłaty od początku zawarcia umowy – bez uwzględniania wspomnianych dziesięciu dni. Ponadto naliczana stawka abonamentowa była za cały rok z góry.

Takim użytkownikom serwis wysyłał wezwania do zapłaty za cały rok z góry. Użytkownicy, którzy odmówili płatności, zignorowali wezwania do zapłaty, otrzymywali ponowne wezwania oraz e-maile, w których podnoszono kwestię surowych kar, wytoczenia procesu sądowego, komorniczej egzekucji, wpisania na listę dłużników czy postępowania windykacyjnego.

pobieraczek reklama 10 dni bez opłat wygląd strona główna serwis

Na skutek wielu skarg Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił zająć się sprawą wspomnianych nadużyć. Po wnikliwym zbadaniu sprawy UOKiK, korzystając ze swoich kompetencji, nałożył na właściciela serwisu – firmę Eller Service mieszczącą się w Sopocie karę w wysokości 239 tys. złotych. Kara została nałożona za wprowadzania klientów w błąd, poprzez wspomniane już hasło 10 dni pobierania za darmo. Zadaniem UOKiK wielu klientów mogło sądzić, że usługa jest bezpłatna w ciągu 10 dni od rejestracji. Użytkownicy, którzy w ciągu 10 dni nie odstąpili od umowy, musieli płacić opłatę abonamentową za cały rok z góry. Decyzję potwierdził również Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK).

Na tym jednak działalność serwisu pobieraczek się nie zakończyła, a prawa konsumentów były nadal łamane, dlatego w 2012 roku prezes UOKiK nałożyła kolejną karę, tym razem o wysokości nieco przekraczającej 215 tys. złotych. Zdaniem pani prezes, pobieraczek stosował bezpodstawne groźby, umyślnie wprowadzał w błąd oraz zastraszał klientów.

Przykład jednego z listów: „W tym miejscu musimy wskazać, że podawanie fałszywych danych osobowych mających na celu wprowadzenie w błąd drugiej strony umowy stanowi przestępstwo oszustwa z art. 286 kodeksu karnego, zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Oczywiście rozumiemy, iż w przypadku Pani dziecka mogło dojść do działania nieumyślnego, którego celem nie było popełnienie czynu zabronionego, jednakże gdybyśmy mieli się sztywno trzymać litery prawa, to o zaistniałej sytuacji powinniśmy powiadomić właściwy miejscowo Sąd rodzinny i opiekuńczy.

Należy podkreślić, co zresztą uczyniła prezes UOKiK, że jedynie sąd może stwierdzić, czy doszło do popełnienia przestępstwa, a także osoba, która nie ukończyła 17 roku życia, nie może być pociągnięta do odpowiedzialności karnej.

Pobieraczek groził również obarczeniem kosztami windykacyjnymi oraz co ważne w przypadku zawierania umowy, jako internetowy przedsiębiorca zawierający z konsumentem umowę na odległość, nie podał na piśmie potwierdzenia kluczowych dla ważności takiej umowy danych. Stąd właśnie ostatnia nałożona kara.

pobieraczek skromna adnotacja 10 dni
Skromna informacja dla klientów, nie mówi wszystkiego.

Ponadto na wiosnę 2012 roku, 181 osób zdecydowało się złożyć pozew zbiorowy przeciwko nieuczciwemu (zdaniem UOKiK i SOKiK) serwisowi. Do pozwu w dalszym ciągu mogą dołączać inne pokrzywdzone przez serwis osoby.

Wracając jednak do sedna sprawy, niedawno na stronie serwisu partnerskiego pobieraczek, pojawiło się oświadczenie, w którym padła informacja o zaprzestaniu świadczenia usługi Usenet.

Szanowni Państwo, Pragniemy serdecznie podziękować Państwu za owocną współpracę w kończącym się 2012 roku. Jest nam niezmiernie miło, że dzięki programowi partnerskiemu Pobieraczek mogliśmy razem realizować nasze wspólne cele. Z tym większym żalem musimy Państwa poinformować o podjętej przez wspólników spółki Eller Service decyzji o zaprzestaniu dalszego świadczenia usługi Usenet. Na taką decyzję wpływ miały miedzy innymi liczne ataki medialne na wspólników oraz niekorzystne dla spółki decyzje Prezesa UOKIK. Dziękując za dotychczasową współpracę, życzymy Państwu dalszych sukcesów na drodze zawodowej, żywiąc jednocześnie ogromną nadzieję na to, że w przyszłości będziemy mieli jeszcze okazję wziąć udział w innych wspólnych projektach. Z pozdrowieniami, Zespół PP Pobieraczek

Czy to oznacza koniec uciążliwej dla wielu użytkowników usługi? Na razie tego, nie wiadomo, serwis w dalszym ciągu funkcjonuje i oferuje dostęp do „bezpłatnego testowania” i do „10 dni pobierania bez opłat”. Oznaczać, to może, że sam serwis w najbliższym czasie zaprzestanie świadczenia usług, ale i również z uwagi, że wiadomość pojawiła się na stronie serwisu partnerskiego, może dotyczyć wyłączenie usług skierowanych jedynie do partnerów pobieraczka – co oznaczałoby, że serwis w dalszym ciągu będzie kontynuował swoją działalność.

urząd ochrony konkurencji i konsumentów logo

Tak czy inaczej, będziemy bacznie obserwowali najbliższe losy wspominanego serwisu. Natomiast osobom, które czują się oszukane przez wymieniony wyżej serwis, lub chcą odstąpić od już zawartej umowy, przypominamy, że na skutek niedopełnienia obowiązków przez serwis pobieraczek, o czym informuje UOKiK, czas na odstąpienie konsumenta od umowy wydłuża się do trzech miesięcy. Internetowy przedsiębiorca zawierający z konsumentem umowę na odległość musi potwierdzić na piśmie najpóźniej w momencie rozpoczęcia świadczenia usługi takie dane jak: dane przedsiębiorcy, cenę świadczonych usług, klauzulę pouczenia odstąpienia od umowy oraz okres jej obowiązywania - a tego zdaniem UOKiK zabrakło.

Szerszych informacji i pomocy poszkodowanym zarówno w sprawie serwisu pobieraczek, jak i w innych kwestiach związanych z rezygnacjami z umów, reklamacjami, czy też sporami z przedsiębiorcami można zasięgnąć dzwoniąc pod bezpłatną infolinię na numer 800 007 007 lub osobiście, listownie bądź telefonicznie u miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów.

Źródło: WirtualneMedia, techwp,pl, pobieraczek, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, inf. własna

Komentarze

35
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  BariGT
  30
  Trzeba mieć mózg w wersji szczątkowej aby na takim serwisie podawać prawdziwe dane.
  • avatar
   Ari93
   20
   200 tysiecy?! powinni im wrypac ze 20mln i 20 lat wiezienia zeby strona natychmiastowo zostala zamknieta a oni po odsiadce do konca zycia to splacali... takim sie wiecej nie nalezy
   swoja droga dziwie sie ze wgl jeszcze istnieja
   • avatar
    Konto usunięte
    19
    nie potrafią nawet napisać litery 's' przy wyrazie bezpieczeństwo na obrazkach ;)
    • avatar
     arekdbz
     8
     Zasada nr 1 internetu. Nie podaje się prawdziwych danych bo wszyscy, wszystkim je sprzedają.
     • avatar
      piotrek8x
      7
      Moja siostra kiedyś się na to nabrała. Podała oczywiście nie właściwe dane, to zaczęli ją straszyć że dojdą po IP (Neostrada) :D Odpisałem im kilka baardzo miłych maili i sprawa ucichła :)
      • avatar
       Michur
       7
       Jak znam życie to nie zamkną tego burdelu (przepraszam za wyrażenie) tylko zmienią nazwę i dalej będą robic to samo. Zastanawiam się tylko kto ma na tyle zjechaną psychę by pracować w czymś takim.
       • avatar
        Konto usunięte
        7
        Po prostu jak wymagają przy rejestracji podania swoich prawdziwych danych to znaczy, że pakujemy się w coś co może się źle skończyć. Wtedy najlepiej przeczytać regulamin. Proste.
        • avatar
         Konto usunięte
         6
         Prawdziwe dane na taki serwisie podaje chyba tylko dzieciak. Powinni to zamknąć i dowalić taką karę, że do końca życia już nic podobnego by nie uruchomili !!!
         • avatar
          Geralt57
          6
          Uwaga na stronę "Plikostrada" - jeszcze cwańsi od "Pobieraczka"! Bezwzględnie przeczytać CAŁY ich regulamin i 10razy zastanowić się przed wdepnięciem w to GÓWNO!
          Uważajcie, po tysiąckroć uważajcie!
          • avatar
           kapa98
           4
           Jeszcze na dodatek dzieci okradają, albo przynajmniej martwią, bo co pomyśli sobie taka matka jak dostanie do domu list na syna, w którym będzie napisane, że ma do zapłaty 150zł. Tyle nerwów co przez nich w polskich domach było...
           • avatar
            rad1317
            4
            Mam dwóch kumpli, którzy zarejestrowali się w tym serwisie. Jeden zapłacił, drugi sprawę olał. Dostał kilka groźnie wyglądających maili i sprawa ucichła. Z pierwszego do dziś się śmiejemy;)
            • avatar
             Konto usunięte
             4
             Przecież ta firma już sie przeprowadziła tz nie dosłownie a raczej swoją działalność do Dubaju i teraz się zwie Plikostrada
             Radzę też sprawdzić czasem linki podawane przez Google z dziwnym początkiem np: 334brekkgd.net w 99% linki prowadzą do Plikostrady czy Pobieraczka
             Fragment z regulaminu Plikostrady

             " Usługobiorca rejestrując formularz zamówienia, o którym mowa w § 2 ustęp 1, zobowiązany jest do:

             podania kompletnych i prawdziwych danych osobowych, umożliwiających identyfikację Usługobiorcy w toku zwykłych czynności, bez ponoszenia dodatkowych nakładów przez Usługodawcę,
             posłużenia się unikalnym adresem email, użytkowanym zgodnie z zasadami ustalonymi przez dostawcę tego adresu.
             powstrzymania się od zamawiania Usługi bez rzeczywistej chęci przetestowania lub korzystania z Usługi.

             Usługobiorca zobowiązany jest do naprawienia szkody wyrządzonej Usługodawcy poprzez niewykonanie lub nienależyte wykonanie któregokolwiek ze zobowiązań niepieniężnych określonych § 5 ustęp 3.
             Naprawienie szkody, o której mowa § 5 ustęp 3, nastąpi poprzez zapłatę na rzecz Usługodawcy kary umownej w wysokości 200 zł. "

             I drugi cytat z regulaminu z tymi opłatami to mnie rozwalili

             " Usługobiorca pozostający w zwłoce z uiszczeniem Abonamentu, zobowiązany jest do pokrycia kosztów postępowania windykacyjnego prowadzonego w celu wyegzekwowania zaległego Abonamentu, w szczególności do:

             uiszczenia kwoty piętnastu złotych za pisemne wezwanie do zapłaty wysłane dłużnikowi przez Usługobiorcę drogą listowną,
             uiszczenia kwoty trzydziestu złotych za pisemne przedsądowe wezwanie do zapłaty wysłane dłużnikowi i przygotowane przez profesjonalną kancelarią prawną zatrudnioną do tego celu przez Usługodawcę,
             uiszczenia odsetek w wysokości czterokrotności stopy procentowej kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego, za każdy dzień pozostawania w zwłoce,
             pokrycia innych kosztów wynikających z faktu pozostawania przez Usługobiorcę w zwłoce, o ile ponoszenie przez Usługodawcę wskazanych kosztów będzie celowe i racjonalnie adekwatne ze względu na konieczność dochodzenia zaległego Abonamentu.

             "

             BTW głupich nie sieją sami się rodzą znajdzie się pewnie kilkuset naiwnych
             • avatar
              piotrek84g
              3
              Serwis di pisze o kolejnym serwisie podobnym do pobieraczka: plikostrada, którego siedziba mieści się w Dubaju.
              • avatar
               Konto usunięte
               3
               Wielu cwaniaków z Trójmiasta wie jak się bardzo szybko dorobić i się nie narobić. Pobieraczek wyłudził kilka mln zł więc na dwie kary wydał około 10% dochodu. Reszta pozostała w kieszeniach bo nie słyszałem żeby kogoś skazali.

               Polskie prawo ma tyle dziur, że można by wiele jeszcze założyć podobnych serisów, portali, parabanków czy instytucji finansowych.
               • avatar
                Dragonik
                2
                Dokładnie mojemu koledze kazali zapłacić 90zł ale miał to gdzieś i do tej pory nic mu o zapłatę nie przyszło.
                • avatar
                 Konto usunięte
                 1
                 Zamkną 1 taki portal otworzą z 10 nowych bo kary były łagodne (pewnie oszust wliczy sobie je w koszty).
                 • avatar
                  krzysiek
                  0
                  Sugerujesz ze ktoś kto korzysta z grup binarnych, a na dodatek płaci za taką usługę, nie wie o istnieniu torrettów?

                  Śmiała teza choć myśle ze jest zupełnie odwrotnie - to przeciętny user pirate bay nie ma pojęcia czym jest usnet i binarki a nie na odwrót :D