Nauka

Polacy tworzą najlepszą kamizelkę kuloodporną - z cieczy nienewtonowskiej

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
24 komentarze Dyskutuj z nami

Ma być lżejsza i bardziej elastyczna, a jednocześnie zapewniać większe bezpieczeństwo niż Kevlar.

kamizelka kuloodporna

Naukowcy z polskiego Instytutu Technologii Bezpieczeństwa MORATEX pracują nad nowym projektem kamizelki kuloodpornej, która miałaby się charakteryzować znacznie większą wytrzymałością niż typowa, wykonana z kevlaru. Ma to być możliwe dzięki wykorzystaniu cieczy nienewtonowskiej o nazwie Shear-Thickening Fluid (STF), która cechuje się nietypową właściwością: twardnieje pod wpływem uderzenia, niezależnie od temperatury. W efekcie chroni przed przenikaniem pocisków o dużej prędkości i dodatkowo rozprasza energię na większej powierzchni.

Dokładny skład STF znany jest tylko instytutowi MORATEX oraz naukowcom współpracującym przy tym projekcie. Testy balistyczne potwierdziły jednak właściwości cieczy – faktycznie potrafi ona stać się barierą nie do pokonania dla pocisków pędzących z prędkością przekraczającą 450 metrów na sekundę. „Musieliśmy zaprojektować ciecz, która będzie funkcjonować jako bariera i udało się” – skomentowała prowadząca badania w instytucie MORATEX Karolina Olszewska w rozmowie z agencją Reuters. Powiedziała też jak w ogóle STF działa: „lepkość rośnie dzięki przeorientowaniu cząsteczek płynu, które wówczas tworzą barierę przeciwko czynnikowi penetrującemu”.

Kamizelka kuloodporna STF

Wypełniona cieczą kamizelka ma zapewniać dużo większe bezpieczeństwo niż te wykonane z kevlaru. Jest tak z kilku powodów. Tym co widać od razu, jest fakt, że całość jest znacznie lżejsza i elastyczniejsza, co oznacza brak ograniczeń ruchów. Dyrektor ds. badań w MORATEX, Marcin Struszczyk, dodaje ponadto: „jeżeli standardowa kamizelka jest dopasowana do ciała, czterocentymetrowe odkształcenie może prowadzić do uszkodzeń mostka, obrażeń śledziony, a nawet zawału serca. Dzięki właściwościom cieczy i odpowiedniemu uformowaniu wkładu eliminujemy to zagrożenie w stu procentach, ponieważ zmniejszamy odkształcenie z czterech do zaledwie jednego centymetra”.

Obecnie prace nad STF i testy są już w ostatniej fazie. Oznacza to, że kamizelek kuloodpornych wypełnionych tą cieczą możemy spodziewać się całkiem niedługo. Producent rozważa także wykorzystanie swojego wynalazku w innych elementach, takich jak ochraniacze sportowe, zderzaki samochodowe czy całe kombinezony ochronne.

Warto na koniec przypomnieć, że wynalazcami pierwszych kamizelek kuloodpornych także byli Polacy, a konkretnie Jan Szczepanik oraz Kaziemierz Żegleń.

Źródło: Reuters, PAP, Daily Mail, Digital Trends

Komentarze

24
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  a potem i tak ktoś kupi ten patent i będzie że to oni wynaleźli
  37
 • avatar
  Crysis Nano-suit v0.327 Pre-Alpha.
  14
 • avatar
  No i to jest coś, miło wiedzieć że w naszym kraju rządzącym przez bandę popaprańców, są ludzie którzy wnoszą coś wartościowego na światowy rynek.
  13
 • avatar
  Oby nie sprzedali patentu komuś z zachodu lub ze wschodu.
 • avatar
  Ciekawe jak się sprawdzi taka kamizelka w kontakcie z nożem.
 • avatar
  Moja firma produkuje koszulki kuloodporne, STF to kolejny efekt badań
  http://www.lubawa.com.pl/index.php/pl/oferta/sprzet-plywajacy/16-oferta/wyposazenie-indywidualne/kamizelki-kuloodporne/54-koszulka-kuloodporna

  są jeszcze koszulki nożo-odporne, zbudowane z 10 tysięcy warstw polietylenu, dla uzmysłowienia to tak jakby sprasowaś 10 tyś jednorazówek z biedronki ;), wygląda jak zwykła a nożem nie przebijesz ;)
 • avatar
  Szkoda że znowu zarobi ktoś inny na tym.

  A ta kamizelka to miliardy dolarów zysku...

  Ale wystarczy jeden minister skorumpowany za parę tysiaków w euro i pozamiatane....

  Ehhhhhhhhhhhhhhhh
  -1
 • avatar
  tworzyć to oni sobie mogą ale na pewno na niej nie zarobią, ewentualnie sprzedadzą za pare groszy licencje
  -6
 • avatar
  Hehe dopiero teraz... Kilka lat temu bawiłem się puddingiem i innymi mixami nienewtonowskimi w tym pod kątem kamizelki Niestety potrzebna ilość płynu sprawiała że kamizelka ani nie była cienka ani lekka ;) Sam jestem ciekaw tego specyfiku i na pewno będą zbroić kamizelkę kawalerem inaczej będzie jednostrzałowa a tak można by zrobić z 2 warstwy wielkokomorowe...