Gadżety

Polar - zaawansowane zegarki sportowe nie tylko dla wyczynowców

przeczytasz w 4 min.

Mająca swoje korzenie w zimnej Finlandii firma Polar coraz chętniej otwiera się na rynek użytkowników amatorskich.

Polar V800 IRONMAN

Z czym kojarzy się wam nazwa Polar? Jest oczywiście polska marka, która w czasach PRL była bardzo znana. Tym razem chodzi nam jednak o fińskiego producenta sprzętu sportowego, a w szczególności urządzeń do pomiaru parametrów pracy organizmu w trakcie gdy poddajemy go temu co potocznie nazywane jest zdrowiem. By jednak sport faktycznie przynosił nam korzyści, a nie był jedynie przyczyną nieprzyjemnych przygód, trzeba odpowiednio i świadomie podchodzić do zagadnień treningowych. W odpowiednim wyważeniu intensywności treningu, doborze ćwiczeń jak i podsumowaniu tego jak reaguje na nie nasze serce, pomagają właśnie zegarki i czujniki Polar. To jeden z najbardziej renomowanych producentów sprzętu tego typu, z którego produktów powszechnie korzystają sportowcy na całym świecie.

Firma nie zamyka się jednak na zwykłych amatorów aktywności fizycznej. W ciągu ostatniej dekady w Polsce liczba osób uprawiających sport w jakiejkolwiek formie wzrosła z 41% w 2003 roku do 66% ogólnej liczby obywateli, co należy uznać za dobry wynik. W ofercie firmy Polar znajdziemy zarówno najbardziej zaawansowany zegarek sportowy na świecie V800 jak i lifestyle'ową opaskę Polar Loop. Światowy debiut opaski miał miejsce we wrześniu, zegarek V800 pojawił się w styczniu.

Justyna Kowalczyk Polar V800
Nazwa sugeruje sprzęt dla reprezentantów konkurencji zimowych, ale jest on wykorzystywany przez cały rok.

Kilka słów o firmie Polar Electro Oy, bo tak brzmi jej pełna nazwa. Powstała ona w 1977 roku w Finlandii w miejscowości Oulu, która związana jest ze sportami zimowymi, a śnieg i zawieje to coś co jest w tym miejscu na porządku dziennym. Eksperci od biegów narciarskich, a wśród nich prof. Seppo Säynäjäkangas spróbowali stawić czoła na pozór niewykonalnemu wówczas zadaniu - stworzeniu bezprzewodowego czujnika tętna, który sprawdzi się w trudnych warunkach pogodowych przy temperaturze nawet -15oC. Udało się to w 1979 roku (patent), a dwa lata później na rynek trafił bezprzewodowy Polar Sport Tester PE 2000. Dziś Polar może pochwalić się bogatym doświadczeniem, popartym ponad 2000 prac naukowych, które nie sprowadza się jedynie do umiejętności pomiaru pulsu. To potrafi każdy. Kluczowe w przypadku sprzętu Polar są funkcje i algorytmy pozwalające monitorować rytm pracy serca, to jak się zmienia pomiędzy jednym a drugim uderzeniem i wyciągać na tej podstawie odpowiednie wnioski.

Polar V800 wykres smartfon tablet
W razie potrzeb dane z zegarków Polar mogą być przesyłane również do aplikacji Google Fit lub Apple Zdrowie.

Dysponując odpowiednimi statystykami, zegarki Polar są w stanie podjąć decyzję tak jak doradca. Ocenią czy należy przerwać ćwiczenia, a może zwiększyć ich intensywność, podpowiedzą kiedy powinniśmy zdecydować się na kolejny wysiłek. Dane zbierane przez opaski, czujniki i zegarki Polar mogą być przesyłane do smartfonów i "ubierane" w odpowiednie statytyki. Za pomocą witryny Polar możliwe jest nawet monitorowanie naszej aktywności poprzez internet. A jeśli nie będziemy mieli nic przeciwko, to te informacje będą dostępne także dla naszych znajomych, którzy mogą nas dodatkowo zdopingować gdy ujrzą, że nie jesteśmy tak aktywni jak należy. Oprogramowanie Polar dla smartfonów pozwala także na jednoczesne monitorowanie do 48 opasek mierzących puls, co pozwala jednemu trenerowi trzymać pieczę nad całą grupą podopiecznych.

Polar prezentacja Smart Coaching

Firma Polar, która swoje produkty oferuje również w Polsce i to już od dawna, postanowiła zwiększyć swoje zaangażowanie na rynku produktów dla amatorów i entuzjastów sportu. Opaska Polar Loop choć wizualnie doskonale wpisuje się w trend popularnych obecnie opasek smart, współpracujących ze smartfonami, to jednak nie zegarek, czy powiadamiacz o nowym SMSie. Jego przeznaczenie jest typowo sportowe, w tym współpraca z miernikami pulsu. Jako produkt lifestyle'owy kierowana jest do entuzjastów fitnessu, można ją również bez przeszkód używać na basenie. Oprócz wsparcia ćwiczeń potrafi również monitorować nasz sen. Akumulator wystarcza na około 5-6 dni pracy, wiele jednak zalezy od tego jak często aktywujemy podświetlenie - w przypadku gdy opaska jest zanurzona w wodzie, diody są cały czas włączone. Za ten "gadżet" zapłacimy 399 złotych.

Polar Loop nadgarstek

Polar Loop diody

Polar Loop opaska przód Polar Loop opaska otwarty zatrzask

Co potrafi Polar Loop:

 • monitoruje pięć różnych poziomów intensywności wysiłku i aktywności przez cały dzień – zarówno bieg na przystanek autobusowy, wchodzenie po schodach, czy też zakupy w osiedlowym sklepiku.
 • ustala cele aktywności, udziela wskazówek, pomagających je osiągnąć
 • uwzględnia masę ciała, płeć oraz wiek.
 • wygodne zapięcie opaski z możliwością regulacji rozmiaru
 • wyświetlacz diodowy i uniwersalny przycisk wielofunkcyjny
 • wodoodporny
 • idealnie współpracuje z miernikiem tętna H7
 • trzy kolory, Smokey Black, Blackcurrant oraz Misty Blue

Oprócz wspomnianej opaski produktami Polar, o których należy wspomieć i które są już dostępne w Polsce, są - miernik pulsu H7 zakładany na klatkę piersiową (współpracuje dzięki połączeniu Bluetooth Smart ze smartfonami z systemem Android 4.3 i nowszym oraz iOS, planowane jest także wsparcie dla Windows Phone), zegarek M400 (wyposażony w GPS, pulsometr i monitor aktywności) oraz V800 (monitoruje i proponuje odpowiednie do naszych możliwości zestawy ćwiczeń).

Ten ostatni nie należy do tanich, kosztuje tyle co porządny smartfon (1790 złotych za zegarek z dodatkowym czujnikiem tętna), ale i możliwości ma spore - korzysta z nich między innymi nasza mistrzyni olimpijska w biegach narciarskich Justyna Kowalczyk, a także mistrz świata IRONMAN 2013 Frederick Van Lierde.

Polar V800 nadgarstek

Polar V800 wybór typu aktywności Polar V800 pasek i koperta zegarka

Funkcje Polar V800:

 • masa 79 g, grubość 12,7 mm, przednia szybka Gorilla Glass, boki i tył ze stali nierdzewnej
 • wodoodporny - możliwy pomiar tętna pod wodą
 • moduł GPS, barometr
 • akumulator: do 13 godzin treningu z włączonym GPS-em lub 50 godzin treningu z GPS-em w trybie oszczędzania energii
 • profile dostosowane do różnych dyscyplin sportu
 • analiza obciążenia w trakcie treningu i codziennych aktywności oraz informacja o długości czasu potrzebnego na regenerację
 • test Ortostatyczny – długoterminowa analiza stopnia regeneracji zapobiegająca niedotrenowaniu lub przetrenowaniu
 • komunikacja przez Bluetooth Smart, współpraca z czujnikami tętna, aplikacja Polar Flow (wykresy i statystyki, współpraca trener-zawodnik niezależnie od tego gdzie znajduje się każdy z nich)
 • możliwość aktualizacji oprogramowania, dodawania nowych funkcji

Drugi z zegarków, w pełni wodoodporny M400, przeznaczono dla osób, które trenują przede wszystkim na świeżym powietrzu. Wyposażono go w monitor aktywności 24h/7d, moduł GPS oraz technologię Bluetooth Smart. To znacznie atrakcyjniejsza cenowo propozycja niż topowy V800. Za sam zegarek trzeba zapłacić 590 złotych, wariant z miernikiem tętna kosztuje o 200 złotych więcej. Obecnie dostępne są w polsce wersje biała i czarna, mamy nadzieję, że pojawi się również niebieski wariant.

Polar M400 dłoń

Polar M400 widok bok Polar M400 widok tył - odsłonięty port ładowania mikro USB

Funkcje Polar M400:

 • całodobowy monitoring (spalone kalorie, jakość snu), 7 dni w tygodniu
 • waga 56,6 g, grubość 11,5 mm
 • wodoodporna konstrukcja, port mikro USB umieszczony od spodniej strony za gumową uszczelką (zdjęcie)
 • podświetlany wyświetlacz o dużym kontraście
 • moduł GPS - wspomaga monitoring tempa, pokonanej odległości
 • Back-to-Start wskazuje kierunek do punktu początkowego
 • założenia treningowe motywujące i dające możliwość urozmaicenia treningów - podpowiada, kiedy należy przyspieszyć lub zwolnić, przypomina o braku aktywności
 • akumulator: do 8 godzin treningu z włączonym GPS-em i sensorami; do 24 dni pracy w trybie pomiaru czasu z monitorem całodobowej aktywności
 • komunikacja przez Bluetooth Smart, współpraca z czujnikami tętna, aplikacja Polar Flow (wykresy i statystyki)

Źródło: Inf. własna, fot: Karol Żebruń

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  robgrab
  0
  Lipa, żaden z tych modeli niema pomiaru tętna bez opaski, tak jak Mio Alpha czy Basis Peak.
  • avatar
   konkwistador
   0
   Ja dostałem z forpro tego m400 pod choinkę i bardzo sobie chwalę w tej cenie.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Uważam, że polary są świetne. Sama mam od dłuższego czasu - https://geekee.pl/polar-loop-czarny.html?limit=100 muszę przyznać, że zarówno wizualnie, jak i funkcjonalnie jest super!