Technologie i Firma

Polska w czołówce rankingu ...krajów z najwolniejszym Internetem

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
43 komentarze Dyskutuj z nami

Biorąc pod uwagę kraje Unii Europejskiej, w naszej części świata wolniejszy Internet mają tylko Chorwaci. Tragedii nie ma, ale mogło by być lepiej.

10 Mb/s – tyle według Ofcom, czyli brytyjskiego regulatora telekomunikacyjnego, potrzebuje przeciętna rodzina, by móc swobodnie korzystać z cyfrowych usług. Polska spełnia ten warunek, ale oferuje niewiele ponad to. Z innego raportu wiemy, że już prawie każdy z nas ma dostęp do sieci, więc całość można podsumować następująco: Internet w firmie i w domu jest, ale niezbyt szybki.

Z najnowszego raportu Cable.co.uk wynika, że Polska ma przeciętne łącze internetowe na poziomie 14,88 Mb/s i zajmuje 21. miejsce w Unii Europejskiej pod względem średniej prędkości. To oznacza, że zdołaliśmy wyprzedzić tylko siedem krajów, a w naszym regionie (Europa Środkowo-Wschodnia) – tylko jeden. Jest to mianowicie Chorwacja (12,57 Mb/s).

Najszybsze łącze w Unii Europejskiej mają Szwedzi (40,16 Mb/s). Dalej jest Dania (33,54 Mb/s), Holandia (33,52 Mb/s) i Łotwa, mająca ponad dwukrotnie szybszy Internet niż Polska – średnio 30,36 Mb/s. Dodajmy, że wolniejsze łącza od nas, oprócz Chorwatów, mają jeszcze Irlandczycy, Francuzi, Włosi, Maltańczycy, Cypryjczycy i Grecy.

Biorąc pod uwagę cały świat, Polska wypada już nieco lepiej, bo zajmuje 35. miejsce na 189 krajów. Absolutnym rekordzistą jest zaś Singapur, którego mieszkańcy cieszą się przeciętnym łączem o szybkości 55,13 Mb/s. Druga jest Szwecja, a na trzecim miejscu plasuje się Tajwan (34,4 Mb/s). Chętnych odsyłamy do pełnego zestawienia.

To, że z Internetem w Polsce jest gorzej niż teoretycznie mogłoby (a może powinno) być, wie nasz Urząd Komunikacji Elektronicznej, który chce poprawić sytuację, wspomagając się krajowym testem prędkości.

Źródło: Cable.co.uk, Business Insider. Foto: blickpixel/Pixabay

Komentarze

43
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  axelbest
  7
  Jesteśmy za UK? śmiechu warte. W polsce upc/netia dają łącza rzedu 250mb/s - znajdzcie mi takie w UK.
 • avatar
  Q2hvY2hsaWs7
  5
  W Polsce to wygląda tak, że jest duża przepaść pomiędzy większymi miastami a wsią. W większych miastach są naprawdę dobre łącza i nawet całkiem tanio. Ale wieś... nawet jakbyś chciał wydać fortunę to nie ma jak, bo nie ma pociągniętych kabli.
 • avatar
  franiux
  2
  200Mb/8Mb - wioska koło Rzeszowa 69zł. Wioska obok ma 300/10 za tą samą kasę.
 • avatar
  kwasior
  1
  Ciekawe jest to, że na 202k wyników odnotowano 90k dostawców w Polsce.

 • avatar
  naqerpl
  1
  Porównajcie sobie nasze ceny (nawet te neostradowe okrutne adsl) do usa. Tam 250zł za 100 mb w miescie to dobra oferta.
  Choć w sumie nie ma co patrzeć na ludzi którzy mają gorzej tylko na tych co mają lepiej (niedoscigniona korea), bo do czegoś aspirować trzeba.
 • avatar
  raffal81
  1
  Aż nie chce mi się wierzyć, śmiem stwierdzić że powinniśmy być wręcz w czołówce, a nie na jakimś dalekim miejscu.
 • avatar
  wojciech7
  1
  Tak chwalicie te wioski ze szybki internet... dajcie namiary, czy to wioska, czy nowe osiedla :)
 • avatar
  zawisus69
  1
  Byłem w Irlandii...Anglii...Francji...Niemczech...i powiem tyle - mamy super ceny...nawet w porównaniu z zarobkami.
 • avatar
  messiah92
  1
  Wieś na pomorzu, 4,5 km od miasta, internet 6/0,75 Mbps, cena to 40 (internet) + 30 zł (utrzymanie lacza) - brak perspektyw na cos szybszego
 • avatar
  Q'bot
  0
  Ni ma trageeediii...
  Ciekawe jak wyliczyli tą średnią - na bazie wyników speed-testów z kraju?
 • avatar
  slo1q
  -7
  Wygląda mi to na wielką bzdurę. Nie znam osobiście nikogo, kto ma łącze poniżej 60 Mbps.
  Chyba już żaden operator nawet nie ma w ofercie nic poniżej 30.
  Jeżeli się jednak mylę, proszę mnie z błędu wyprowadzić.
 • avatar
  carbo888
  0
  mnie bardziej ciekawi stabilność łącza, mam upc i ciągle zrywa
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  U mnie na chwilę obecną: 7,5Mbps/0.75Mbps (ADSL) za 59zł (po wysłaniu pisma o rozwiązanie umowy Netia znalazła ofertę bez zbędnego telefonu stacjonarnego/utrzymania linii).

  Niedługo mają być światłowody i cena 49zł za 200Mbps/20Mbps.
 • avatar
  hex3n
  0
  Jam mam 250/25 z UPC i nie narzekam :)
 • avatar
  vegasnight9
  0
  Niebawem nastanie rewolucja. 5G. Czyż nie?
 • avatar
  rahl_r
  0
  U mnie (przedmieścia - dom średnio co 50m) - dwóch operatorów ze światłowodem - najlepsze łącza 500/50 (poniżej 100zł) najsłabsze 50/5 (40zł). Ale kupa ludzi siedzi jeszcze na radiówce (11/1) bo im starcza aż za bardzo, a firmy same nie oferują - musisz sobie zażyczyć przejścia na światłowód.
  Ogólnie postęp w stosunku do tego co było 10 lat temu jest kosmiczny.

  P.S. Dwie ulice dalej jest nawet trzeci operator, do tego miejscami Orange też pociągnęło światłowody.
 • avatar
  tommo1982
  0
  UPC, 120Mbps/12Mbps za 59zł. Korzyści z mieszkania pod Warszawą. W bloku jest trzech operatorów. Orange nawet nie chce, bo się nie opłaca.
 • avatar
  Hakuren
  0
  Co jak co, ale akurat sieć w Polsce stoi na dość przyzwoitym poziomie. Nawet na wsiach (mam 200/100 ale w każdej chwili mogę mieć 2000/1000, ale po kiego grzyba jak nawet 50% obecnego pasma nie wykorzystuje, raz czy dwa razy na miesiąc duże aktualizacje baz danych i to w zasadzie wszystko). Oczywiście wszystko zależne od regionu, ale nie jest tragicznie.

  Jedna z bardzo nieliczny zalet życia w tym jakże zacofanym technologicznie/gospodarczo kraju to tani jak barszcz net i to bez limitów. Obojętnie czy Europa Zachodnia czy USA - tam korporacje telekomunikacyjne wykańczają rynek przez idiotyczne koszta korzystania z platformy. W szczególności pakiety "no limit" to tylko w zasadzie dla ludzi nie liczących się z kasą, a im dalej od metropolii tym szybciej sytuacja ofertowa zamienia się w żałosna/tragiczna.
 • avatar
  Sakson
  0
  U siebie nie narzekam. Mam bardzo szybki internet - zarówno download jak i upload, więc wszystko działa jak trzeba. Dostawca lokalny - Elbonet w moim przypadku miał najlepszą ofertę w okolicy i to z niej postanowiłem skorzystać.