Oprogramowanie

Polska Wikipedia na płycie DVD

przeczytasz w 0 min.

Wikipedia to znana, bezpłatna encyklopedia dostępna w Internecie. Korzystają z niej setki tysięcy użytkowników. Wydawnictwo Helion wpadło więc na pomysł, aby jej polską zawartość nagrać na płytę DVD, dodać do tego mały programik do obsługi całości i... sprzedawać lub oferować do ściągnięcia za darmo. Zawarte w „stacjonarnej” wersji encyklopedii materiały pochodzą z czerwca 2006 i – jeśli wierzyć zapewnieniom wydawcy – zostały dokładnie przejrzane i poprawione, co powinno przyczynić się do nieco wyższej jakości opisów haseł niż w te Internecie.

Do przeglądania off-line’owej wersji Wikipedii służy specjalne oprogramowanie napisane w Javie. Dzięki takiemu rozwiązaniu można uruchomić je nie tylko pod Windows, ale również pod Linuxem, Solarisem, FreeBSD i Mac OS X.


Wersję na DVD wyceniono na około 35 złotych, ale jeśli ktoś woli ją mieć za darmo, za to kosztem dłuższego oczekiwania, może ją ściągnąć z serwerów wydawnictwa w postaci pliku ISO spakowanego RARem.

Encyklopedia przyda się osobom, które nie posiadają stałego dostępu do Internetu. Inni chyba nie mają czego w niej szukać – w Sieci znajduje się jej nowsza wersja, a dostęp do danych zapisanych na płycie w wielu wypadkach nie będzie znacząco szybszy niż do Wikipedii oglądanej on-line, z poziomu przeglądarki WWW.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login