Technologie i Firma

Polski grafen nie podbije świata - władze nie pomogą

przeczytasz w 3 min.

Polscy naukowcy mają patent na metodę produkcji taniego grafenu o wysokiej jakości. Nikt w Polsce ich jednak nie wspiera.

Mówi się, że grafen będzie przyszłością całej branży technologicznej. Do tej przyszłości zaś poprowadzić miała nas rewolucyjna polska technologia. Niestety szanse na to maleją z dnia na dzień – pomoc władz naszego kraju ogranicza się do wielkich słów, a rodzime firmy nie wykazują żadnego zainteresowania. Co innego przedsiębiorstwa zagraniczne – i to właśnie one najpewniej spiją całą śmietankę. 

W kilku słowach o grafenie

Grafen to jeden z najgorętszych tematów ostatnich lat – wiadomości o nim pojawiły się właściwie w każdym, nawet niezupełnie powiązanym z branżą technologiczną serwisie informacyjnym. Nic w tym dziwnego: ta heksagonalna siatka o grubości jednego atomu to z wielu powodów cudowna forma węgla.

Trudno wymienić jego wszystkie istotne cechy, ale skupmy się na tych kluczowych. Grafen to doskonały przewodnik ciepła i jeszcze lepszy przewodnik elektryczności (pokonuje nawet miedź i srebro). Ma właściwości hydrofobowe i bakteriobojcze, a w dodatku jest przezroczysty. Najważniejsza jest jednak jego wytrzymałość – 300 razy większa niż stali.

Grafen po polsku ma ogromny potencjał

Zbyt piękne, by mogło być możliwe? No właśnie – i tutaj dochodzimy do sedna problemu. Grafen jest drogi. Polscy naukowcy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych opracowali jednak rewolucyjną metodę jego wytwarzania.

ITME badanie

O osiągnięciu polskich naukowców jeszcze kilka lat temu było głośno na całym świecie. Nie mogło być zresztą inaczej – ich metoda umożliwia produkowanie stosunkowo taniego grafenu, który w dodatku charakteryzuje się najwyższą jakością. Zarząd ITME opatentował swoje rozwiązanie, ale niestety na tym cała sprawa stanęła.

Wsparcie kończy się na pięknych słowach

Często słyszy się, że Polska nie jest dobrym krajem dla naukowców – ich pomysły są najczęściej sprzedawane za granicę, bo u nas nikt się nimi nie interesuje. Niestety wiele wskazuje na to, że będzie tak też w przypadku grafenu. 

Wsparcie polskich władz rozpoczęło i zakończyło się na niezbyt udanym zresztą programie produkcji polskiego grafenu, który przed trzema laty został ogłoszony przez ówczesnego premiera Donalda Tuska. 

Jeszcze ten sam rząd (choć już pod innym przywództwem) zwolnił ze stanowiska dyrektora ITME pioniera badań na grafenem, dra Zygmunta Łuczyńskiego i zastąpił go byłym prezesem grupy Azoty, Ireneuszem Marciniakiem. Decyzja o przyjęciu nowego dyrektora nie przypadła do gustu ani instytutowi, ani naukowcom spoza niego. Władze się tym jednak nie przejęły. 

Dziś mamy nowy rząd, który reprezentuje jednak dokładnie takie samo podejście. Polskim grafenem nie jest zainteresowany w ogóle, podobnie zresztą jak większością innowacji z ogromnym potencjałem. Wsparcie obecnych rządzących, tak jak poprzedników, ogranicza się do wychwalania polskiej myśli technicznej, z którego nic jednak nie wynika. 

Sam Marciniak apeluje o pomoc: „bez wsparcia państwa za dwa lata nie będziemy rozmawiali na temat polskiego grafenu, bo inni nas wyprzedzą”.

Firmy wykazują brak zainteresowania

Brak zachęty ze strony państwa przyczynia się do niedużego zainteresowania polskim grafenem ze strony przedsiębiorstw. Choć ITME zna sposób na tani grafen o wysokiej jakości, który może doprowadzić do elektronicznej rewolucji, żadna z polskich firm nie wykazała jak dotąd zainteresowania podjęciem współpracy.

ITME

„Dziś wiele firm na świecie rozpoczyna wdrażanie do produkcji, wiele firm oprócz tych z Polski”, komentuje dr inż. Włodzimierz Strupiński, członek warszawskiego Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych.

Świat będzie musiał podbić kto inny

Polskie firmy nie są zainteresowane grafenem, ale zagraniczne przedsiębiorstwa to już co innego. – „Coraz częściej padają propozycje współpracy, my przekażemy know-how, a oni uruchomią produkcję konkretnych wyrobów” – przyznał Strupiński.

Najwięcej propozycji przychodzi ponoć z Chin. Przedsiębiorstwa z Państwa Środka myślą o grafenie bardzo poważnie i nie ukrywają, że mają wiele pomysłów na praktyczne wykorzystanie tego cudownego wynalazku. Polska technologia mogłaby im natomiast pomóc w urzeczywistnieniu swoich projektów.

Po co nam grafen?

Jakie to są te cudowne pomysły? W przyszłości grafen może w jakiejś części zastąpić krzem, zwiększając wydajność elektronicznych komponentów komputerowych i urządzeń mobilnych. Ta wyjątkowa forma węgla może też pozwolić stworzyć 20 razy pojemniejsze akumulatory, które będą ładowały się nieporównywalnie szybciej. Inny pomysł to elastyczny smartfon i smartwatch w jednym.

Mówi się też o głośnikach i mikrofonach bez ruchomych membran, grafenowych kamizelkach kuloodpornych czy szybach, których nie pokryje para… Potencjalnych zastosowań jest mnóstwo. Szkoda tylko, że Polska oddala się od odegrania w technologicznej przyszłości tak ważnej roli. Roli, na którą zasłużyła.

Źródło: Polsat News, Wprost, Phys.org, Engadget, ITME, inf. własna. Ilustracja (1): AlexanderAIUS/Wikimedia, foto (2, 3): ITME

Komentarze

85
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Yukko
  40
  Mam wrażenie jakby Polska istniała tak tylko umownie bo jak to jest, że Polski rząd nie interesuje się własną gospodarką i technologią?

  Zapewne niedługo będziemy to czytać jak jakiś inny kraj wpadł na to samo rozwiązanie pierwszy.

  Czy my żyjemy w Polsce czy tylko tak nam mówią? Bo aż mam wątpliwości.
  • avatar
   Harmann
   23
   Ale curva na kościołek i biedotę 500+.....
   A to bozia i rodziny pincet+ głosują, a nie "jakiś tam" grafen.
   Sami takich przygłupów do sejmu rok temu wybraliśmy.
   • avatar
    Dexterr
    12
    Nie rozumniem rozgoryczenia autora.
    Nasz karaj jest aktualnie zainteresowany tylko budową pomników, kościołow i ograniczanie praw obywateli. Jedyna nauka jaka jest obecnie promowana to nauka smoleńska.
    W podstawówce bedzie jedna godzina informatyki 2 religi i kilka historii - na takiego nierozgarniętego bogobojnego bywatela jest teraz zapotrzebowanie.
    Po co komu grafen jak można dać pińcet+ za darmo?
    • avatar
     Konto usunięte
     12
     JA - RO - SŁAW - POLKĘ ZBAW !!!

     Spokojnie. Jarkowi trzeba wcisnąć, że pomniki pary prezydenckiej zmarłej w katastrofie będą piękniejsze w wykonaniu grafenem i odrazu się zacznie dofinansowanie.
     • avatar
      Dizzy
      11
      "Mój kraj, taki piękny..." Przyjadą Chińczycy, kupią patent za grosze i będą trzepali miliony.
      • avatar
       Konto usunięte
       9
       rząd Polski nie reprezentuje interesów narodu Polskiego.

       Bo scena polityczna to scena kukiełek.
       Kukiełki wykonują polecenia a ci którzy FAKTYCZNIE pociągają za sznurki nigdy twarzy w TV nie pokazują.
       Gdy nie wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniądze (władzę i sex).
       • avatar
        scooby
        9
        Akademickie pitolenie – jesli jest to takie proste i latwe produkować to w czym problem aby na nim zarabiać obecnie przez grupe akademicka?
        Ano nie jest to jednak takie proste i latwe w warunkach produkcyjnych i ekonomia tego jest o kant d... rozbic dlatego żadna firma się tego nie tyka.

        „Zagraniczni kontrahenci wala drzwiami i oknami” – tak samo jak na „turbinke Kowalskiego” i wiele innych mitycznych polskich wynalazkow.

        Jeśli jest popyt na towar i ktoś jest go w stanie wyprodukować tanio to jest biznes, jeśli ktoregos z tych elementow brak to nie ma biznesu.

        Rzad nie będzie stawial fabryki do produkcji grafenu, może co najwyzej w ramach strategicznych firm zapewnić popyt bądź nawet w ramach tych samych firm wejść w kooperacje i produkować grafen… tyle ze ktoras z branż strategicznych musi mieć na to popyt a jedyna która wydaje się być sensowna to Polska Grupa Zbrojeniowa – jeśli nawet oni nie sa zainteresowani grafenem, to nawet gdyby akademicy się zachwycali pod niebiosa nad wynalazkiem to jest on wart absolutnie NIC.

        Stawianie profesora/doktora akademickiego na czele firmy/grupy produkującej takie cos jest z góry skazane na porazke – to jest tylko stwierdzenie faktu, wielokrotnie widzianego w tego typu projektach.
        • avatar
         Skaza
         5

         Dla naszego rządu ważniejsze jest 500+ (na resztę nie zostaje wiele pieniążków), zniszczenie Trybunału Konstytucyjnego oraz apel Smoleński. Obawiam się, że w tym kierunku nic się nie zmieni, bowiem patologia na Wiejskiej jest coraz większa...

         Ludzie obłaskawieni pustymi obietnicami i programem 500+, też niewiele robią, by coś zmienić. Jeżeli lud nie wyjdzie na ulice i wyraźnie nie zamanifestuje swego niezadowolenia... Cóż, będzie jak jest, z prognozą na pogorszenie.

         Ale to tylko moje własne zdanie.

         • avatar
          jaredj
          3
          I w czym rząd miałby niby pomóc? Mieliby podjąć decyzję o postawieniu fabryki? To wszystko musi być ekonomicznie uzasadnione. Do wynalazców mogą się zgłaszać producenci, ale co rząd ma tu do rzeczy? Mógłby znieść albo pomniejszyć znacznie podatki generowane przez produkcję i sprzedaż grafenu. Ale to raczej nie ten rząd, ani jakikolwiek inny. Może to i tu właśnie leży ta bezczynność rządu, kto wie. Oni są jak psy - dziś micha pełna, ale jutra nie ma w ich słownictwie. Czyli - podatki ściągnięte dziś są - a takie teoretycznie większe, wygenerowane przez zwiększoną sprzedaż, spowodowaną niższymi podatkami - tego nie umieją sobie wyobrazić. Druga rzecz, że do ich kieszeni wpada mnóstwo kasy od zachodnich kapitałów, by blokować polską przedsiębiorczość.
          • avatar
           xfire25
           3
           Po co dzielić świat jak można łączyć? Typowe polskie myślenie, polak opatentował to nam się należy. Jak się siedzi na dupie to się nic nie należy. Jak się wierzy, że rząd powinien naszą gębę karmić nie należy się jeszcze bardziej. Jak ktoś rodziny nie może wykarmić to niech zastanawia się w czym sam zawinił. Brać każdy potrafi, a dawać to nie ma komu. Dziękuje.
           • avatar
            Snake73
            3
            Twórcy technologii produkcji grafenu źle podeszli do sprawy. Powinni zbudować z grafenu ogromny krzyż a najlepiej kilka, postawić je w widocznych miejscach (jeden egzemplarz wysłać obowiązkowo do Torunia do znanej i lubianej rozgłośni radiowej) i nasz (nie)rząd pewnie zaraz by się tym zainteresował.
            • avatar
             Nalovp
             2
             Niemcy zniszczą wszystkich bez wojny za pieniądze...do dziś dnia nie powinno być niemieckich aut na naszych ulicach,a jednak łajzy kupują i chwalą.
             • avatar
              Konto usunięte
              2
              U nas od lat są inne priorytety. Np. jak dosr...ć Rosji, dowalić im sankcje...ergo, rozwalić relacje gospodarcze z nimi i odciąć masę firm od rynku zbytu. To się u nas nazywa dalekowzroczna polityka gospodarcza ; - ) Albo wprowadzić religię do szkół co by produkować specjalistów od naszej specjalności.... kiczowatego katolicyzmu. Lub pompować gigantyczne pieniądze publiczne w totalnie nieopłacalną produkcję najdroższego obecnie węgla na świecie.
              • avatar
               Fenio
               2
               Wyszło jak zawsze. Na Grafen w Polsce jest już za późno, konkurencja nie śpi i przez ten czas co nasi nie robili nic to za zachodzie opracowywano nowe metody jego produkcji. Nasz rząd jak zawsze wykazuje się ignorancją w tworzeniu gospodarki. Wszystko co ryzykowne jest z góry skazane na porażkę w Polsce. Nadal jesteśmy krajem w którym marnuje się talenty i nowe patenty. Tu się nie opłaca robić nic kreatywnego bo się można dorobić co najwyżej garba.
               • avatar
                Konto usunięte
                2
                Niech Ci socjaliści nie szukają pomocy w rządzie, a Sponsorów na rozwijanie technologii.
                • avatar
                 NomadDemon
                 1
                 http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,410879,resort-nauki-mala-ustawa-o-innowacyjnosci-od-2017-r-duza---od-2018-r.html

                 Moze ma to cos do rzeczy?
                 • avatar
                  Michur
                  1
                  Komputronik ma dużo kasy niech zainwestuje, przecież wg. Autora kasa lezy na ziemi wystarczy sie po nią schylić
                  • avatar
                   TitoBandito01
                   0
                   Trzeba się pomodlić do najświętszego Dżona Pola Drugiego o zainteresowanie Kaczki i jego notariusza Dudy grafenem. Z takim wsparciem będziemy potęgą niczym Legia w Lidze Mistrzów :)
                   • avatar
                    calletto
                    0
                    Edycja - Do saser.
                    Trochę prawdy, ale też mnóstwo głupot. Tylko z to co piszesz na temat sposobów poprawy liczby urodzeń ma sens. Co do wpływu pracy urzędników na gospodarkę... mylisz się. Wyobraź sobie co by się stało z gospodarką gdyby Państwo nie realizowało swoich funkcji? Bo przecież przez urzędników te funkcje waśnie realizuje, bez człowieka nic samo się nie zrobi. Chociaż rozumiem ogólne rozżalenie postawą wielu urzędników to nie oceniaj tego co robią mając tak ograniczoną wiedzę i światopogląd. Jestem pewien, że gdybyś pracował w urzędzie to postępował byś podobnie do swoich kolegów, prawda? Na pewno nie wiesz (bo niby skąd?), że nie tak dawno dzięki pracy urzędników jednego z urzędów NIE wypłacono pewnej grupie oszustów coś koło 500 mln zł? A to tylko pojedynczy przypadek, jest takich z pewnością znacznie więcej. A co do nie zabierania... pusta idea. Właśnie na tym polega rola Państwa, że pobiera podatki i przeznacza je na określone cele. Dlatego właśnie z podatku gościa co nigdy nie miał nie i nie zamierza mieć dzieci finansuje się świadczenia dla tych co dzieci mieć chcą. A nie zabierać... nie zabierać komu? Bo chyba nie wszystkim? Skąd wtedy pieniądze na szkoły i żłobki? A jak nie zabierać tylko tym co chcą mieć dzieci to jak to zweryfikować? Przecież to kolejna kasa do wydania i to dużo, dużo więcej kasy niż wydawane jest na obsługę programu o którym mowa. System podatkowy może jest daleki od doskonałości ale znajdź mi takiego co potrafi stworzyć lepszy, bo sam na pewno nie potrafisz.
                    • avatar
                     AmigaPPC
                     -2
                     Wzięli w łapę żeby nie pomóc przecież to proste.
                     • avatar
                      darioz
                      -5
                      Przestancie z tym grafenem. I tak wiadomo bylo ze nic z tego nie bedzie! Elektronike zostawmy Japoncom i koreancom a samochody Niemcom! Polska ma byc potega w produkcji zywnosci i eksportowac ja na caly swiat!
                      • avatar
                       rubbers2
                       0
                       Mało co mnie w życiu denerwuje. Naprawdę mało. Ale takie coś mnie po prostu wkurwia.

                       Rząd, niezależnie która partia jest u władzy, zauważywszy takie coś, powinien wspierać i promować takie patenty, bo to poprawi gospodarkę - więcej osób będzie zainteresowane patentami, więcej firm będzie chciało tworzyć tutaj fabryki wykorzystujące do produkcji grafen, to i zwiększą się przychody do budżetu państwa, w tym z podatków. To jest biznes. Dodatkowo jednak, sami naukowcy powinni szukać sponsorów, a firmy powinny być nim zainteresowane. Jak jednaj wyczytuję z artykułu, takie coś miejsca nie ma. Co jest nie tak z polskimi firmami, że nie widzą potencjału?

                       Ale to, co wkurwia mnie jeszcze bardziej to fakt, że przez to zahamowany zostaje rozwój technologii, która grafen mogłaby wykorzystać. Jest tyle możliwości, taka przyszłość w tym, ale nie, bo nikt nie zaryzykuje, mimo iż ryzyko jest relatywnie niskie. Kurwa.
                       • avatar
                        festin
                        0
                        Tak w ogóle, to zdaje się, że nasza metoda już jest przestarzała. Czytałem z meisiąc temu, że jest już lepsza albo przynajmniej porónywalna metoda. A wogóle Brytyjczycy już ruszają lada dzien z produkcją grafenu. Moze ci naukowcy by wyemigrowali - pal licho patriotyzm - szkoda, żeby odkrycie się zmarnowało.
                        • avatar
                         wid3l3c
                         0
                         A że tak zapytam, od których polskich firm oczekuje się inwestycji w ów złoty produkt?
                         • avatar
                          Marucins
                          0
                          Nasz władze.. :)
                          Od rządów poprzedniej szajki - kurw*arze nic nie zrobili, a obecni nie są lepsi.
                          Wszarze wypieli się na opodatkowanie zagranicznych hipermarketów - kto to widział - w kampanii obiecywali złote góry a teraz nawet nie mogą zrealizować swoich głównych obietnic. Zaraz 500+ zacznie brakować.

                          Najchętniej to sprzedaliby wszystko dla Niemców.
                          • avatar
                           guziel
                           0
                           Ale beznadziejny artykuł.
                           Problemem nie jest rząd tylko brak Polskich firm które by się zaangażowały w temat grafenu.
                           Rynek rządzi się swoimi prawami i to że ktoś coś wynajdzie nie świadczy jeszcze o przełomie.
                           • avatar
                            Eryk333
                            0
                            Skoro rząd nie interesuje się tą technologią to inne kraje lub kraj to wykorzysta zbije fortunę a rząd obudzi się z ręką w nocniku o i cała filozofia trzeba być naprawdę głupim żeby nie wykorzystywać potęcjału gospodarczego w tym wypadku grafenu .