• benchmark.pl
 • RTV
 • Polski rynek muzyczny rośnie dzięki serwisom strumieniowania
RTV

Polski rynek muzyczny rośnie dzięki serwisom strumieniowania

przeczytasz w 1 min.

Raport ZPAV obala przy okazji tezę ZAiKSu, , jakoby rosnąca sprzedaż smartfonów i tabletów przyczyniała się do spadku dochodów artystów.

usługi strumieniowania muzyki

W ubiegłym roku polski rynek muzyczny osiągnął 7-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim – osiągnął wartość 348 milionów złotych. Według opublikowanego przez ZPAV (Związek Producentów Audio Video) raportu udział platform strumieniowania w dystrybucji muzyki wzrósł rok do roku aż o 44 proc. Jednocześnie w tym czasie liczba pobrań plików audio na inne urządzenia elektroniczne spadła o 10 proc. Tym samym obalona została teza ZAiKSu, jakoby rosnąca sprzedaż smartfonów i tabletów przyczyniała się do spadku dochodów artystów, z powodu legalnego kopiowania na użytek prywatny.

W 2010 roku sprzedaż muzyki cyfrowej osiągała wartość 12,4 mln złotych, co stanowiło zaledwie 3,2 proc. udziału w rynku. Dziś mówimy natomiast o wartości na poziomie 69 mln i 20-proc. udziale. W stosunku do roku poprzedniego segment ten zaliczył 31-proc. wzrost. Aż 78 proc. (53,8 mln zł) wygenerowały serwisy strumieniowania muzyki, takie jak Spotify, Deezer czy YouTube. Pobrania online to natomiast już tylko 15 proc. rynku muzyki cyfrowej. Dane ZPAV jednoznacznie pokazują zatem, że tego typu usługi przyczyniają się do wzrostu rynku muzycznego – coraz rzadziej kopiujemy muzykę z jednego urządzenia na drugie, a zamiast tego korzystamy z platform strumieniowania.

„Zaprezentowane przez ZPAV dane powinny dać do myślenia wszystkim, którzy mówią o stratach artystów i wydawców muzycznych, które powodują nowe technologie. – mówi Michał Kanownik Dyrektor Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT (ZIPSEE). Zaprezentowane dane pokazują coś wręcz odwrotnego. Rynek serwisów streamingowych dynamicznie rośnie, co przekłada się na wzrost całego rynku sprzedaży muzyki. Warto powiedzieć, że serwisy streamingowe mają podpisane odpowiednie umowy z organizacjami zarządzania zbiorowego, co znaczy, że artyści otrzymują należne im wynagrodzenie”.

Źródło: ZIPSEE, WSJ

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  misiek12_sdz
  6
  Jeśli nie chcesz żeby ludzie piracili spraw aby stało się to nieopłacalne. Od około roku korzystam z takich serwisów i nie wyobrażam sobie teraz innego sposobu słuchania muzyki. W moim wypadku przy około 2000 odtworzeń miesięcznie wychodzą śmieszne sumy a mam wszystko pod ręką, poukładane w gotowe playlisty itd. Łatwo też wyszukać coś nowego. Na PC czy tabletach z powodzeniem można korzystać z darmowych wersji, jedna, dwie reklamy po 30 sekund na pół godziny są imo spokojnie do przeżycia.
  • avatar
   figer
   1
   W nju mam 3 gb za 19 pln. Mam w Spotify wybrana wysoka jakosc i nie jestem w stanie wyczerpac tego transferu. Dawno sobie odpuscilem sciaganie muzy, bo jak sie jaram czyms bardzo, to kupuje plyte ale tylko po to, aby nagrodzic wykonawce, a strumieniowac moge wszedzie.
   • avatar
    KMyL13
    0
    Ja nigdy nie korzystałem z takiego serwisu streamingu, ale swego czasu wiele dobrego o tym słyszałem: od plików FLAC, po szeroką gamę utworów (nawet jakiś miejscowy zespół ludowy był tam dostępny). Tyle, że jak w ramach takiego testu poprosiłem o wyszukanie kilku piosenek z openingów/endingów anime- żadnej z nich nie było ponoć w bibliotece, a cena subskrypcji umożliwiająca pobranie klipu do możliwości słuchania go bez połączenia z internetem mnie zniechęciła :/
    • avatar
     Minimal
     0
     A dla mnie (osoby, która słucha przede wszystkim deep house, tech house, techno, drum and bass) tego typu serwisy są kompletnie nie przydatne ;)

     Zdecydowanie dużo bardziej lubię posłuchać radia internetowego (których jest od groma) i jeżeli jakiś konkretny kawałek mi się spodoba to staram się go znaleźć dzięki shazam.

     A jeżeli chcę sobie ułożyć playlistę to robię to dzięki soundcloud - całkowicie za darmo
     • avatar
      Detrioux
      -5
      Aha.