Bezpieczeństwo

Polski rząd powołuje jednostkę do walki z hakerami - to dobrze... ale mamy pewne obawy

przeczytasz w 2 min.

Oszustwa internetowe stają się coraz powszechniejszym problemem w naszym kraju. Aby temu przeciwdziałać, premier zapowiedział powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości – nowej jednostki Policji wyspecjalizowanej w walce z cyberprzestępczością.

Do tej pory za ochronę cyberbezpieczeństwa w naszym kraju odpowiadały wcześniej powoływane służby, takie jak CBŚP, CBA czy KAS (co, jak pokazują ostatnie wydarzenia związane z atakami hakerskimi, różnie się sprawdzało). Na dzisiejszej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział powołanie nowej służby, która będzie zajmowała się wyłącznie problemami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa. Mowa o Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości.

Rząd powołuje Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) będzie jednostką Policji odpowiedzialną za rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie cyberprzestępczości. Funkcjonariusze będą mogli prowadzić działania operacyjno-rozpoznawcze, dochodzeniowo-śledcze i administracyjno-porządkowe, wynikające z ustawy o Policji.

Nową służbą ma kierować komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, jako organ podległy komendantowi głównemu Policji. Warto dodać, że będzie to jednolita jednostka w skali kraju , z siedzibą w Warszawie.

Przy okazji powołania CBZC, rząd planuje też powołać Fundusz Cyberbezpieczeństwa – z budżetu około pół miliarda złotych będą finansowane nowe inicjatywy i zakupy.

Kto będzie mógł pracować w CBZC? Ile można zarobić?

Projekt ustawy powołujący Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości jest gotowy – dokument został przygotowany przez MSWiA w ścisłym porozumieniu z Komendą Główną Policji. Na rozpoczęcie funkcjonowania jednostki będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, bo planowo ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2022 roku.

Będzie liczyła się ich wiedza informatyczna, wiedza na temat nowoczesnych technologii teleinformatycznych. Zrezygnujemy z testów sprawności fizycznej – wyjaśnia Mariusz Kamiński, szef MSWiA.

Funkcjonariusze, którzy będą przyjmowani do nowej służby, mają mieć oddzielną ścieżkę naboru. Szef MSWiA podkreśla, że CBZC ma być służą dla zwykłych obywateli - w procesie rekrutacji będzie liczyć się wiedza i umiejętności z zakresu informatyki i nowoczesnych technologii teleinformatycznych.

Początkowo w Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości ma pracować 350 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, ale docelowo ma być ich 1800 (przy czym to plany zatrudnienia do 2025 roku). Zarobki? 10 – 15 tysięcy złotych na rękę. Zatrudnieni otrzymają też stałe dodatki w wysokości 70 - 130 procent przeciętnego uposażenia w Policji. 

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości to krok w dobrą stronę, ale…

Powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości i wzrost wydatków na cyberbezpieczeństwo to na pewno krok w dobrą stronę. Od pewnego czasu obserwujemy wzrost aktywności cyberprzestępców, a z biegiem czasu takie działania na pewno będą coraz powszechniejsze i coraz poważniejsze. 

Mamy jednak pewne obawy co do realizacji postawionego planu. Nie wiadomo skąd policji uda się ściągnąć tylu specjalistów, szczególnie, że oferowane 10 – 15 tys. złotych w tej branży nie są specjalnie atrakcyjnym wynagrodzeniem. Nie wiadomo jak będzie wyglądać kwestia szkolenia zatrudnionych. I w końcu - nie wiadomo jak będzie wyglądać kwestia wydatkowania pieniędzy i przeprowadzania przetargów, które… w naszym kraju potrafią być dosyć specyficznie realizowane. Nie mówiąc już, że jednostka odpowiedzialna za cyberbezpieczeństwo powinna działać od dawna… a wg planu, pełną gotowość CBZC mamy osiągnąć dopiero za 4 lata (!).

Źródło: GOV PL, WSWiA, Niebezpiecznik

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  26
  10 - 15 tys. PLN / miesiąc to nie jest atrakcyjna pensja dla specjalisty, ale dla syna wujka brata córki za nic nie robienie i przyjdzie raz w tygodniu do biura, jak najbardziej w porządku.
  • avatar
   Goldengecko
   14
   No to zbierze się paru pociotków z partii rządzącej kupią sprzęt i będą kopać krypto + pensja 10-15k
   • avatar
    Kenjiro
    6
    Przecież nikt rozumny nie przyjdzie pracować znając warunki panujące w policji. Przecież mając przełożonego, który nie ma bladego pojęcia o temacie, to się nie może skończyć dobrze. Poza tym jak pisać na klawiaturze trzymając palec w d... komendanta...
    • avatar
     deseczka
     6
     Wymagania:
     -pociotek działacza jedynej słusznej partii
     -znajomość skrótu alt+ctrl+del
     • avatar
      youkai20
      6
      Cóż za ironia - Kamiński mówi o walce z przestępczością zorganizowaną, a sam jest przestępcą i to skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za aferę gruntową.
      • avatar
       Użytkownik101
       5
       4 lata jprd... Coś CPK portu nie ma ake są prezes itd i pieniądze srogie biorą. Niech ten rząd upadnie i zastąpi go wolność gospodarcza, bo idziemy w stronę Wenezueli..
       • avatar
        bizon
        4
        Kolejne stołki dla "wybrańców", kolejna furtka na "wydawanie" pieniędzy podatników. Powiększający się burdel nierobów w "państwówce". A ty, biały murzynie zapieprzaj na nich do 70-ki lub dłużej.
        • avatar
         michal_mat
         3
         Skoro Mateusz obiecał to będzie
         • avatar
          arek1976
          2
          następni obajtkowie będą mnie ścigać jak jakoms prawdę napisze będą ze mnie hakera robić tak to się skończy
          • avatar
           marcin1ja1
           2
           Pociotek z PISu skończy weekendowy kurs informatyki i będzie fajna fucha. A specjalista to za taką kwotę to może wziąć zlecenie, który zajmie mu kilkanaście roboczo-godzin.
           • avatar
            develoop
            1
            To Tiger Bonzo będzie miał konkretną fuchę...
            • avatar
             Batyra
             1
             ZOSTAŃ POLSKIM NEO!
             Wymagania: znajomość pkietu office, ac logo ew turbo Pascal.
             • avatar
              Trevor_Goldchild
              0
              Chodzi też o walkę z ruskimi Trolami
              • avatar
               Kapitan Nocz
               0
               Mówicie ze specjaliści spod skrzydeł PISu zasługują na coś więcej niż te 10-15tys :D ? Pytacie, dlaczego dopiero za 4 lata, bo to już będzie po kadencji tego miernego rządu a za to będzie czas na wszelkie komisje do spraw tej jednostki, które będą doić kasę przez kilka lat.
               • avatar
                FunkyKoval
                -3
                W komentarzach same kpiny: "rząd be i mierny, aferzyści i złodzieje, to się nie uda na pewno, kasę rozkradną, 10-15tys. to napiwek" ....
                Nie rozumiem co Wami ludzie ?! Tak was bawi nabijanie się z własnego kraju i ludzi którzy chcą coś zrobić ?
                A co wy robicie, ile zarabaicie malkontenci ?!
                Do czego checie dojść takim narzekaniem i jak Polska ma coś znaczyć mając takich obywateli ?
                Co takiego rząd robi źle, że tak narzekacie ?! Nie wystarczy napisać że "kradną", "pociotki stanowika zjamują" itp. Piszcie konkrety - co i kto kradnie, ile, i kto te stanowiska zajmuje.
                • avatar
                 xxx.514
                 0
                 To który pociotek kogo jest już zatrudniony na wyższych stołkach?
                 • avatar
                  que_pasa
                  0
                  Chętnych znajdą, przecież tam niewiele trzeba umieć a realną pracę wykonują lub nie firmy które wygrały przetarg.