A czy twój autonomiczny samochód zdał już egzamin na prawo jazdy?

przeczytasz w 1 min.

Według naukowców z Uniwersytetu w Michigan powinien.

auto prawo jazdy

Pytanie zawarte w tytule może brzmieć absurdalnie, ale naukowcy z Uniwersytetu w Michigan faktycznie twierdzą, że samokierujące się auta powinny, tak samo jak ludzie, zdać egzamin na prawo jazdy, by móc poruszać się po drodze. 

Naukowcy zwracają uwagę na to, że większość egzaminów na prawo jazdy weryfikuje trzy aspekty gotowości do poruszania się po drogach – umiejętności wzrokowe, znajomość zasad i przepisów oraz zdolności psychomotoryczne związane z jazdą. Według nich, autonomiczne samochody również powinny udowodnić, że opanowały te trzy kwestie.

Podobnie jak niedoświadczeni kierowcy, tak i samokierujące się auta mogą uczyć się sprawnej jazdy. Doświadczenie uzyskane w jednych warunkach może zostać wykorzystane w innych. Może, ale nie musi. Dlatego też autonomiczne pojazdy powinny mieć za sobą wiele testów, zanim otrzymają zgodę na wyjechanie na drogi.

Naukowcy z Michigan twierdzą ponadto, że prawo jazdy dla autonomicznych samochodów powinno mieć różne kategorie. Jeśli producent wie, na przykład, że jego pojazd świetnie radzi sobie w przeróżnych warunkach, z wyjątkiem nocy i śniegu, powinien móc ubiegać się o prawo jazdy ograniczone w odpowiedni sposób. Jeśli z czasem producent przygotuje aktualizację oprogramowania, jego auto będzie mogło natomiast przystąpić do powtórnego egzaminu.

Celem takiego prawa jazdy ma być oczywiście zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. O ile bowiem umiejętności kierowców faktycznie są weryfikowane podczas egzaminów, to już od komputera wcielającego się w rolę kierowcy nie wymagamy obecnie potwierdzenia zdolności do jazdy.

Co o tym myślicie? Zgadzacie się z naukowcami z Michigan?

Źródło: Wireless Design Mag

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kynareth
  2
  Samochodem to jeździć lubie tylko w grach komputerowych. Chetnie zaloze sobie w korku przed kierownica gogle VR na glowe i wlacze jakas fajna gre wyscigowa, podczas gdy komputer pojedzie za mnie :D
  • avatar
   Majk83
   0
   Ja lubię jeździć, lubię samochody, dla mnie autonomiczny badziew to może być w transporcie publicznym zastosowany. Miał bym oddać moją Hondę w ręce komputera ... Pogięło kogoś :P