Ciekawostki

Premier o kryptowalutach - albo zakażemy, albo uregulujemy

przeczytasz w 1 min.

W kryptowalutach wielu ekspertów widzi potężny potencjał. Równie wiele osób uważa jednak, że wiąże się z nimi przede wszystkim ogromne ryzyko – należą do nich premier Mateusz Morawiecki i prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

W mediach najgłośniej było o planach (nie)wprowadzenia euro i relacjach z Unią Europejską, ale podczas forum w Davos premier Mateusz Morawiecki musiał również poruszyć temat kryptowalut, mogących odmienić finanse, handel i politykę. Jak szef polskiego rządu podchodzi do „cyfrowych pieniędzy”?

Premier Morawiecki przyznał, że monitoruje sytuację i zamierza ostrzegać obywateli przed zagrożeniami wiążącymi się z kryptowalutami. W planach jest wprowadzenie specjalnych regulacji, a być może nawet bitcoin, ethereum czy ripple zostaną całkowicie zakazane.

Premier przekonywał w Davos, że podejmie wszelkie konieczne działania, by zminimalizować ryzyko włączenia się w kryptowaluty nieświadomych ludzi. Nie chce, by Polska i Polacy przyłożyli się do powstanie „kolejnej piramidy finansowej”. 

W takim samym tonie o kryptowalutach wypowiadał się w Davos prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Widzi w nich pole do spekulacji i nadużyć – również proponuje ich zakazanie (o ile na podobny krok zdecydują się inne państwa europejskie).

Aktualnie „problemowi” przygląda się specjalny zespół ds. kryptowalut, który pod koniec lutego ma mieć gotowy raport z rekomendacjami. 

Źródło: PAP, Bankier, inf. własna. Foto: The-Contributor/Pixabay (CC0)

Komentarze

51
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mgkiler
  9
  To niech jeszcze zakaże kupowania akcji, obligacji i grania na automatach hazardowych, w tym także granie na pieniądze w jakiekolwiek gry (np w pokera ze znajomymi) aby zminimalizować ryzyko, że nieświadomy i głupiutki Kowalski (bo taki jest przecież każdy obywatel) przegra pieniądze...

  ... oh wait... na automatach hazardowych już zakazał
  • avatar
   Cezarr
   8
   A co to kogo obchodzi kto co robi z własnymi pieniędzmi? Jak ktoś straci to jego pech. Czy KTOŚ mu wyciągnął te pieniądze z portfela i kupił mu na siłę te kryptowaluty, na których stracił czy jednak SAM podjął taką decyzję? Najlepiej w tym państwie wszystko zakazać i zrobić z ludzi debili.
   • avatar
    welll1
    7
    Kryptowaluty jak większość mają dobre założenie, ale już finalne działanie jest zupełnie inne.
    Tak po prawdzie wszystko kręci się obok Bitcoina i jego wartości, ta jest trzymana przez wąską grupę ludzi, a właściwie dwie grupy.
    O ile ETH i kilka innych potrafiłyby się wybić i nie być zależne od BTC to byłoby spoko, ale tak nie jest.
    BTC leci w dół wszystko inne również, mimo, że ma inną strukturę sieci, czy oparte jest o inne zależności(moc sieci, apki itd).
    Aktualnie jest to bańka spekulacyjna, która cyklicznie narasta i pęka.
    Jak to mówią krypto-trenerzy okazje i wyprzedaże :D
    Prawda jest taka, że jest to ogromna pralnia pieniędzy, a ci u góry wiedzą kiedy sprzedawać i kiedy kupić tworząc globalny zamęt.
    BTC miał być bezpieczny(a nie jest przez duplikaty, rozwarstwienie,zależność od 2-3 "kopalni"), tańszy w obsłudze (aktualnie ceny transakcji są większe niż przelewów bankowych), oraz stabilny dzięki rosnącej mocy sieci (którą wszyscy teraz mają gdzieś, bo jego wartością sterują mechanizmy giełdowe). W dodatku jest "anonimowy" więc kraje nie mają sposobu na jego opodatkowanie, a inne mechanizmy monetarne boją się interakcji.
    Świat kryptowalut musi dopaść rewolucja inaczej dalej będzie tylko giełdowym chwytem, a nie realnym środkiem płatniczym.
    • avatar
     InformatićPablo97
     5
     Wyczuwam w ich głosie bezsilność wobec chęci wzbogacenia się o kolejne podatki, wszak jak opodatkować coś czego nie ma ? :D Lepiej niech swoje dochody konkretnie opodatkują i ujmą sobie tych wszystkich dodatków, 13-stek itp.. zaszłość PRL-u. W magiczny sposób byłoby pieniędzy na wszystko..
     • avatar
      rqtdev
      3
      Obawiam się, że Białoruś jest dużo bardziej postępowa niż nasz kraj. Gdzie my żyjemy...
      • avatar
       wiktorn86
       3
       I bardzo dobrze. Kryptowaluty to instrument bez jakiegokolwiek oparcia w realnej wartości. W przeciwieństwie do walut narodowych, ściślej lub luźniej powiązanych z PKB kurs ich cyfrowych odpowiedników definiowany jest wyłącznie przez nastroje uczestników rynku. Z chwilą kiedy brakuje nowych chętnych znikają wszelkie bodźce do wzrostu. To nie jest "podobne do piramidy" to jest piramida. W przeciwieństwie do spółek akcyjnych nie ma żadnych aktywów trwałych, nie ma żadnych sprzedawanych dóbr i usług które mogłyby stanowić inne niż spekulacja oparcie. Morawiecki jest człowiekiem wykształconym i doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Obojętnie jakie są jego przekonania światopoglądowe w tym przypadku ma rację. Niekontrolowany dostęp do skrajnie niestabilnych instrumentów finansowych to nic innego jak zapałki w ręku dziecka.
       • avatar
        mutissj
        2
        Jak zakażą, to zaraz znajdą obejście aby anonimowo kopać, typu: sieci torrent, VPN czy tory
        • avatar
         Radzi0
         2
         To nic innego jak ochrona Kowalskich przed ich "mnożeniem" pieniędzy, bo jak na tym zarobią to wszystko rozejdzie się bez większego echa, gorzej jak utopią pieniądze... Wtedy będzie darcie ryła "Dlaczego rząd nie chce pomagać!? Czemu pozwolono na wydobycie, skoro to tak ryzykowne!?". Już frankowicze pokazali, że brać kredyty to każdy chce gorzej z ich spłacaniem... Takie braki rozumowania są na porządku dziennym więc myślę, że to bezpieczny z punktu widzenia państwa ruch.
         • avatar
          WaltKowalski
          1
          Jaki podatek trzeba odprowadzić od kryptowalut jeśli się je kopie? Czy nic się z nich nie odprowadza?
          • avatar
           artur007
           0
           Tak kryptowaluty to zabawka bez atestu !! trzeba zrobić z tym porządek inaczej będzie jak z zabawą papierami dłużnymi, góra się dorobi a reszta za to będzie płacić.
           Dodatkowo warto zwrócić uwagę na ochronę środowiska, koparki to prądożerne gadżety i jak to się ma do oświetlenia ledowego czy samochodów elektrycznych, duża niekonsekwencja w działaniu Unii jak i rządów.
           • avatar
            Geralt
            -7
            Mam nadzieje, ze zakaza. Tak jak pisalem, bedzie to jedna z niewielu decyzji, ktora bede popieral :). Mam nadzieje, ze coraz wiecej panstw bedzie zakazywac (albo chociaz regulowac) "gornictwo"
            • avatar
             Argetlam1xx
             0
             Nawet jak zakażą, to mądry POLAK i tak obejdzie kretyni banksterzy !!! Nawet dorobić trochę grosza ludziom frajerzy politycy zabraniają !!!

             Skro tak chcecie chronić Polaków przed ryzykiem utraty kasy, to dlaczego do tej pory nie oddaliście ludziom za piramidę AMBER GOLD i inne tego typu ???!!!
             Ano dlatego, bo pełno polityków i innych tego typu śmieci jest w to zamieszanych, a więc wszędzie układy, układziki itp !!!

             MORAWIECKI SPIERDALAJ OD KASY OBYWATELI POLSKI !!!!!!!!!!!!! MAM NADZIEJĘ, ŻE PRZYJDZIE DZIEŃ KIEDY MU POLACY BĘDZIEMY WIESZALI WAS POLITYKÓW ZA TE LICZNE ZDRADZIECKIE I ANTY OBYWATELSKIE DECYZJE !!!!
             • avatar
              Argetlam1xx
              0
              Nawet jak zakażą, to mądry POLAK i tak obejdzie kretyni banksterzy !!! Nawet dorobić trochę grosza ludziom frajerzy politycy zabraniają !!!

              Skro tak chcecie chronić Polaków przed ryzykiem utraty kasy, to dlaczego do tej pory nie oddaliście ludziom za piramidę AMBER GOLD i inne tego typu ???!!!
              Ano dlatego, bo pełno polityków i innych tego typu śmieci jest w to zamieszanych, a więc wszędzie układy, układziki itp !!!

              MORAWIECKI SPIERDALAJ OD KASY OBYWATELI POLSKI !!!!!!!!!!!!!
              MAM NADZIEJĘ, ŻE PRZYJDZIE DZIEŃ KIEDY MU POLACY BĘDZIEMY WIESZALI WAS POLITYKÓW ZA TE LICZNE ZDRADZIECKIE I ANTY OBYWATELSKIE DECYZJE !!!!