Procesory

Procesor Cortex-A15 zapewni tabletom moc

przeczytasz w 1 min.

Procesor Cortex-A15 zapewni tabletom moc

Będzie to możliwe za sprawą nieprzęciętnej jak na architekturę ARM wydajności procesora Cortex-A15 MPcore. Nowe układy będą taktowane zegarem 2,5 gigaherca i będą wyposażone w jeden, dwa, a nawet cztery rdzenie.

 Warto przeczytać:
 

Mając do dyspozycji tak znaczną moc obliczeniową, tablety byłyby wreszcie w stanie rywalizować z komputerami klasy PC pod względem funkcjonalności, zamiast stanowić większą i cięższą wersję smatfonów. Oznacza to między innymi wsparcie dla pecetowych gier, swobodne surfowanie w sieci, przetwarzanie zaawansowanej grafiki czy "rozszerzona rzeczywistość" (ang. augmented reality), a także integrację kolejnych funkcjonalności. Z punktu widzenia użytkownika, rozwiązanie to wydaje się być pozbawione wad.

Procesor Cortex-A15 MPCore jest pięć razy bardziej wydajny, niż dotychczas istniejące układy mobilne. Choć posiada potężną moc obliczeniową, nie skraca znacząco czasu pracy urządzenia na baterii. Niski pobór mocy już teraz stanowi przewagę układów ARM nad konstrukcjami Intela, choć ten drugi stara się zmniejszyć zapotrzebowanie swoich Atomów na energię.

A15 zdeklasuje dotychczas wykorzystywany układ A9, który obecnie cechuje się taktowaniem "zaledwie" 1Ghz. Choć wspominaliśmy już o dwurdzeniowych A9, to nowy procesor będzie mógł być zbudowany także z więcej niż jednego rdzenia - dwóch, a nawet czterech. Nowe układy mogą stać się także podstawą serwerowych konstrukcji - dzięki zwiększeniu przestrzeni adresowej z 4 GB do 1 TB.

Niestety, urządzenie jest w fazie prototypu, a na obiecane innowacje przyjdzie nam jeszcze długo poczekać. Planowana data wprowadzenia układu na rynek to dopiero rok 2013.
 

Źródła: InformationWeek, Connected Internet

Polecamy artykuły:  
GeForce GTX 480 vs Radeon 5970 – pojedynek!Eee Keyboard PC - komputer w klawiaturzeGamesCom 2010: najciekawsze nowości i gry

 

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Adixxx
  0
  A PSP2 ma dostać PowerVR 8-rdzeniowy.
  Masakra z tymi Cortexami.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   A ja zadaję pytanie: "Po co?"
   Tablety mijają się ze swoim pierwotnym przeznaczeniem. Niedługo nikt nie będzie pamiętał czym w ogóle były w przeszłości.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Osoba pisząca news-a jest wielkim optymistą. 5 razy...
    • avatar
     cyferluu
     0
     kiedyś słowo "tablet" dla mnie oznaczało "elektroniczna kartkę" i taki "magiczny ołówek" były to zwyczajnie płaskie urządzenia po których się mazało "ołoweczkiem magicznym" i na ekranie pojawiało się to co się wymalowało...

     obecnie tablet to eee uuu yy.
     no właśnie co to jest tablet?

     za 10 lat pójde do mediamarkt i poprosze o telewizor a sprzedawca mi poda pudełko 2cm na 2cm na 1cm lol. wtf
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Dla mnie wydajność może być taka jak jest w iPad. Do tego co tam jest to wszystko płynie. Mogliby np. przedłużyć czas PRACY do jakiś... 40 godzin :) a "stand by" do miesiąca :). TO BYŁO BY JUŻ niezłe...
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Tablet (Convertable) => to IBM X41 T, Lenovo X60/X61 T, Lenovo X200/X201 T, Panasonic Toughbook, Dell Latitude XT/XT2;
       Nie ta paranoja zwana iPad! To Ja mówiłem!
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Nareszcie, te pseudo tablety/pady czy jak to nazwac byly niczym innym jak zwyklym smartfonem z ekranem po 10 cali. Nawet neta normalnie natym sie nie da przegladac.. mam nadzieje ze z tymi nowymi procesorami cos sie ruszy na rynku i zakup takiego urzadzenia bedzie mialo sens.
        • avatar
         XaRaDaS
         0
         Już za 4 lata, już za 4 lata Polska będzie mistrzem świata, już za 2 lata, już za 2 lata Polska będzie mistrzem Euro.

         Jak kaktus mi wyrośnie na ręku, to to zdobędzie rynek w 2013 roku, zapewne dostępność dla mas będzie w 2017 roku, więc i tak po końcu świata :D